Jeong Seung Pil Mysteries

İlginç bir Güney Kore filmi Jeong Seung Pil Mysteries. İlginç olması aslında tesadüflerin ard arda dizilmesinden kaynaklanıyor. Polisiye komedi diye adlandırabiliriz filmi. Ancak kara komedi hakim filme. Yani izleyince gülmüyorsunuz. Bununla birlikte açık açık Kore polis teşkilatı eleştirilmiş. Aslında filmi izleyince ne kadar Türk olduklarını görüyorsunuz. Yani aslında karakterler bu kadar bizimkilerle bağdaşır. İzlerken sanki kendi polis teşkilatımızı izliyoruz gibi geldi bana.

Jeong Seung bir gün sigara almak için arabadan ayrılır ve bir daha geri dönmez. Yanındaki sevgilisi onu merak eder ve polise haber verir. Polis olayı araştırmaya başlar. Olay yerini çevirir. Kamera kayıtlarına bakarlar. Nasıl anlatılır bilmem ama bu sıralama biraz ilginçtir. Aslında filmde bu da olmaz dedirten sahneler var ancak tecrübelerle orantılı olarak oluyor bunlar diyebilirim.

Jeong Seung aslında yıkıma hazırlanan bir binanın tuvaletinde kapalı kalmıştır. Polis sırayla insanlardan şüphelenmeye başlar. Öncelikle nişanlısını alır ele, daha sonra iş yerindeki arkadaşlarını ki, Jeong Seung büyük paralarla onayan bir yatırımcıdır. Bu sebepten dolayı kayıplara karıştığıda düşünülmektedir. Polis bilinçsizce insanları sorgularken, belki kendileri için önemli olmayan ancak kişilerin hayatlarını etkileyecek bir çok bilgiyi açığa çıkarırlar.

Bütün bu gelişmelere rağmen Jeong Seung’un yerini belirleyemezler. Öyle ki aslında Jeong Seung’un yerini bilen biri vardır hemde onların sürekli etrafında dolaşan. Bu sarhoş evsizin tekidir. Ancak polislerin onu kale almaması, anlattıklarının üstünde durulmaması. Bunuda yapıyorlar ancak tabi zaman alıp başını gitmiş oluyor.

Jeong Seung gayet düzenli bir hayata sahip biri olarak çıkıyor karşımıza. Hayatındaki küçük bir değişiklik bile insanlar tarafından anormal olarak karşılanıyor. Tabi polislerin araştırması esnasında Jeong Seung’da boş durmuyor. Bulunduğu yerden kaçmak için denemelerde bulunuyor. Ancak çoğunda başarılı olamıyor. Bu arada polis Jeong Seung o gün muhatap olduğu herkesi içeriye atıyor. Tabi bu arada basında bu garip kaybolma olayının üzerine düşüyor. Polis tam olarak bilgi vermezken basın kafasına göre uyduruyor bir şeyler.

Kaybolma olayından 58 saat geçmiştir. Hala polis teşkilatı somut bir delil elde edememiştir. Bu arada Jeong Seung artık halisünasyonlar göremeye başlamıştır. Hamam böcekleri dans eder, fareler konuşur. Tam bir şovun içerisindedir. Burada ölmüş annesi ile de yüzleşir bir nevi günah çıkartır. Sonunda nişanlısı dellenir ve tüm ip uçlarını birleştirir. Sırayı takip ettiğinde ise Jeong Seung’in bulunduğu yeri bulur. Ancak bir sorun vardır. binanın yıkımına başlanmıştır.

Elbette filmde mutlu son var. Aslında böyle anlatılıp geçilecek bir filmde değil. Çünkü ayrıntılar çok fazla. Ana hatlarını anlattığımızda filmde bir çekicilik gözükmeyebilir ancak, ince hikaye ve karakterlerle film izlenilebilir kılmış filmi. Meraklandıran, sorgulayan bir film…

Yönetmen: Kang Seok-beom

Oyuncular:

Lee Beom-soo – Jeong Seung-pil
Kim Min-sun – Yoo Mi-seon
Son Chang-min – Dedektif Kim
Kim Roi-ha – Dedektif Park
Lee Han-wi
Kim Kwang-gyoo – Dedektif Baek
Jang Ja-yeon – Seung-pil’s Yoga öğretmeni

Linkler:

http://www.koreanmovie.com/Where_is_Jung_Seung_Phill_km692/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: