Jessabelle

Jessabelle 2014 ABD yapımı bir korku filmi. Filmin yönetmen koltuğunda son serilere doğru çuvallayan Saw serisini yöneten Kevin Greutert var. Filmin senaryosu ise Night at the Museum‘un senaristi olan Robert Ben Garant‘a ait. Ne alaka diyebilirsiniz bende aynı şekilde bir tepki verdim. Bir yerde komedi bir yerde korku var. Tabi senaristin diğer filmlerini pek hatırlamıyorum belki izlemişimdir. Şimdi ben yazıya böyle bir giriş yapınca aslında az çok filmin nasıl olduğu da anlaşılmıştır. Ben yine de ilk paragrafımda özetliyeyim. Film çok gerip korkutmayan, klişeleri fazla olan bir film.

Bence filmin en büyük artısı kadrosunda Sarah Snook‘u barındırması. Oyunculuklara da baktığımızda Sarah Snook bunun hakkını fazlasıyla vermiş. Zaten onun üzerine dönen bir senaryo var karşımızda. Onunla birlikte yan karakterler için çok iyi diyemeyeceğim. Hepsi sıradan zaman zaman vasat. Tatmin edici bir oyunculuk yok yani.

Film yönetim olarakta bize çok şey vermiyor. Korku filmlerinin tüm klişeleri kullanılmış filmde. Eksiği var fazlası yok. Bunu hikaye örgüsünden tutun, mekanlara kadar hissediyorsunuz. Görsel olarak pek bir şey katılmamış, sadece makanın klasik kasvetine boyun eğilmiş. Zaten mekanı görünce bir şeyler olur diyorsunuz. Ha ben evi sevmedim mi, çok sevdim yaşamakta isterim ama bir korku film için her şeyi ayyuka çıkaran bir mekan.

Jessie bir araba kazası yapar ve tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak zorunda kalır ve tedavisine devam etmek için yıllar sona Louisiana’daki evine geri döner. Annesi o daha küçükken beynindeki bir tümör nedeni ile ölmüştür. Burada babası ile kalmaktadır. Jessie evde sanki birinin daha varlığını hissetmektedir. Bir gün annesinin bıraktığı video kasetleri bulur ve onları izlemeye başlar. Orada gördükleri de kafasını iyice karıştırır. Annesinden kalan bu kasetleri izlemesine babasının tepkisi de sert olur.

Günün birinde tüm kasetleri alarak yakmak için tadilat kulübesine gider. Burada kasetleri yakacakken kendide alev alır ve yanarak ölür. İyice depresyona giren Jessie’e de çocukluk sevgilisi yardımcı olur. Jessie evde yalnız yaşamaya başlayınca garip olaylar da artmaya başlar. Bir gün arkadaşı ile birlikte evlerinin yakınında bir bebek cesedi bulur. Yapılan inceleme sonucu ceset onun ailesine ait değildir. DNA’lar uyuşmamaktadır. Bu sırada annesinden kalan bir kaset daha bulur ve gerçekleri öğrenir.

Filmin finali işleyişe pek oturmamış ve oldu bittiye gelmiş. Zaten genel anlamda senaryonun oturmuş olduğunu söyleyemeyeceğim. Sadece korku filmi etiketli sıradan bir filmden öteye geçmiyor. Akılda kalacak veya ürpertecek pek sahnesi yok. İşin içinde büyü var ama büyünün içeriği hakkında pek bir şey yok. Birde yazdık Jessie’ye deiyp duruyorsunuz garibanın suçu neydi.

Özetle olmamış bir film Jessabelle. Televizyonda bol  bol dönecek cinsten ve hiç bir yönüyle tatmin etmeyen bir film. Vaktiniz varsa izleyin derim. Yoksa boş verin.

Yönetmen: Kevin Greutert

Senaryo: Robert Ben Garant

Oyuncular:

Sarah Snook
Jessie
Joelle Carter
Kate
Mark Webber
Preston Sanders
David Andrews
Leon Laurent
Ana de la Reguera
Rosaura

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2300975/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?