Jianyu

2010 yapımı Çin aksiyon filminin yönetmen koltuğunda Chao-Bin Su var. Film oldukça başarılı aksiyon ve dövüş sahneleri içeriyor. Hikaye biraz sıradan gibi desekte, aksiyon dövüş koreografileri bilhassa kılık dövüşü sahneleri oldukça başarılı. Oyunculuklar ve kostümler he zamanki gibi son dönem yükselen Çin aksiyon sinemasında yer edinecek cinsten.

Oyunculuklar oldukça başarılı. Oyuncuların her biri tanıdık isimler. Baş rolde ise yine bir çok filmden hatırladığımız Michelle Yeoh var. Fİlm görsel olarakta izleyiciyi tatmin ediyor. Çok çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim ama genel anlamda film iyi. Aksiyon sevenleri kesinlikle tatmin edecektir.

Filmin kısaca özeti şöyle. Zeng Jing eski bir suikastçıdır. Dövüş sanatları ustasının iki parça olan bedeninin yarısını çalar ve ortalıktan kaybolur. Efsaneye göre bedeni bir araya getiren yenilmez bir dövüşçü olacaktır. Zeng Jing peşindekilerden kurtulmak için yüz estetiği yaptırır ve yeni bir hayata başlar. Yeni hayatına kumaş satarak devam etmektedir. Burada Jiang A-sheng ile tanışır aşık olur ve evlenirler.

Jiang A-sheng’de kuryelik yapmaktadır. İkisi birlikte hayatlarına devam etmektedir. Derken bir gün eski çete ekipleri Zeng Jing’i bulur. Karşılığında rahibin bedenini istemektedirler. Jiang A-sheng’i de öldürmekle tehdit ettikleri için Zeng Jing onlarla iyi geçinmeye çalışır. Ancak her şey istediği gibi gitmez. Bu arada kocası Jiang A-sheng’in de aslında başka biri olduğunu ve yüz estetiği yaptırdığını öğrenir.

Özetle uzak doğu aksiyon filmleri sevenlerin beğenebileceği bir film Jianyu. Çok iyi olduğu söylenemez ama tatmin edici ve keyifli vakit geçirtici bir film. 117 dakikalık süresi fazla bile geçmiş filme.

Yönetmen – Senaryo: Chao-Bin Su

Oyuncular:

Michelle Yeoh
Zeng Jing
Woo-sung Jung
Jiang A-sheng
Xueqi Wang
Cao Feng
Kelly Lin
Xi Yu
Shawn Yue
Lei Bin
Barbie Hsu
Ye Zhanqing

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1460743/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: