Jigureul jikyeora! / Save the Green Planet

지구를지겨라!

İlginç bir film Jigureul jikyeora! Filmi izlerken yer yer gülmekten şekilden şekilde giriyorsunuz ama bir yanınız da böyle mi olmalıydı diye soruyor. Yani gülmeli miydik? Film oldukça absürt. Ancak bu çok fazla rahatsız etmiyor insanı.  Fim yönetimi oldukça başarılı, renk tonlamaları, kamera açıları, filmin artan azalan temposu, her şey yerli yerinde.

Filmde göze batan tek nokta arada tekleyen oyunculuklar. Ama zaten filmdeki absürtlükler oyuncuların bu duraksamalarını da örtüyor. Tabi ilginç bir film olunca bazı noktalara da pek takılmıyorsunuz. Oldukça eğlenceli bir şekilde, merakla filmin sonunu getiriyorsunuz.

Filmin ana karakteri Byeong-gu, uzaylıların varlığına inanmaktadır ve ona göre uzaylılar dünyaya saldırma arifesindedirler. Bu saldırının önüne geçecek tek kişi olarakta kendisini görmektedir. Eskiden sirkte görevli kız arkadaşı ile birlikte Korenin en ünlü iş adamını kaçırırlar. Kaçırdıkları adam kimyadan, elektroniğe, her işe el atmıştır.

Kaçırdıkları adamı evlerinin altındaki bodruma kapatırlar. Byeong-gu bu adamın uzaylı prens olduğunu düşünmektedir ve onu konuşturmak için türlü türlü işkence yaparlar. Tabi işkence usulleri de bir enteresan. Tabi bu kaçırdığı kişi, Byeong-gu’un ilk kaçırdığı kişi değildir. Bundan öncede onlarca kişiyi kaçırmış ve üstünde deneyler yapmıştır.


Tabi bu üzerinde deney yaptıkları kişilerin, uzaylı olduğuna dair bir iz bulamaz. Ancak umudunu da yitirmez. Tabi kaçırılan çok zengin bir iş adamı olunca, tüm polis teşkilatı bu kişiyi aramak için seferber olur. Hatta polislerden biri olayı keşfeder ama Byeong-gu ondan kurtulur.

Tabi bu sorgulamalar devam ederken işin içine, zehirler panzehirler de girer. Film süresince işkence yapılan adama acırken (hayır aslında bu tebessüm içinde bir acıma) Byeong-gu’nun bir deli mi yoksa, dahi mi olduğunu düşünüp duruyorsunuz. Tabi final de hikaye kadar değişik ve mesajını tam anlamıyla verebilmiş.

Eğlenceli, değişik, oldukça güzel bir film. Korelilerden beklendiği gibi.

Yönetmen – Senarist: Joon-Hwan Jang

Oyuncular:

Ha-kyun Shin
Lee Byeong-gu
Yun-shik Baek
Kang Man-shik
Jeong-min Hwang
Su-ni
Jae-yong Lee
Inspector Choo
Ju-hyeon Lee
Inspector Kim

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0354668/

http://en.wikipedia.org/wiki/Save_the_Green_Planet!

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?