Jin líng shí san chai

Çinli usta yönetmen Yimou Zhang‘ın son filmi Jin líng shí san chai. Diğer filmlerine göre daha sert ve gerçekçi bir film çıkıyor karşımıza. Tabi bunun sebebi filmin Nanking Kuşatması/Katliamını ele alması. Tabi bir Çinli olarak olaya Çin tarafından bakılmış. Muhtemelen Japon tarafı da farklı şekilde savunacağı filmler yapmış/yapacaktır. Tabi benim ele alacağım kısım bir soykırım yada ya da kimin ne yaptığı değil sadece sinemasal olacak. Ancak şunu da görüyoruz ki iki aynı coğrafya insanı nasıl bu hale geliyor şaşılacak iş.

Aslında film karşımıza bir çok yönüyle bilindik bir şekilde çıkıyor. Savaş,ölüm, tecavüz vs… Bir çok kez Nazileri konu alan filmde bunun gibi sahneler izledik. Yani film öldürme ve tecavüz sahneleri içermesiyle ve bazı sahnelerin gerçekten rahatsız edici olmasıyla oldukça başarılı. Zaten ne olursa oldun kim olursa olsun bu tarz bir film izlediğimizde bu bizi sarsacaktır.

Filmin savaş sahnelerini oldukça başarılı buldum. Ses efektleri de beni oldukça tatmin etti. Savaş filmlerini sevmem ama bu filmin savaş sahneleri ve çekimleri benim oldukça hoşuma gitti. Film görsel olarak tatmin edici. Filmin renkleri ve müzikleri oldukça güzel. Görüntü yönetmeni iyi bir iş çıkarmış diyebiliriz.

Film Geling Yan‘ın romanından uyarlanmış. Tabi hikayenin kurgu olduğu bize yansıyor. Hikaye oldukça rahatsız edici ancak karakterler sanki hikayeye aitmiş gibi gelmedi bana. Gerçek hayatta yan yana gelmeyecek iki grup filmde yan yana gelmiş ve hepsi Amerikalının korumasına girmiş. Bir Amerikalı dünyaya bedel misali. Ona kimse dokunmuyor ve bir çok kişinin de kurtulmasına sebep oluyor. Tabi bunun gibi filmleri bolca izlediğimizi söylemiştim. Burada önemli olan karakterler ve onların yansıttığı atmosferdir. Açıkçası ben bu filmdeki karakterlerden hoşnut kaldığımı söyleyemeyeceğim. Karakterlerin çoğu ki ana karakterler bana oldukça zorlama geldi.

Kendi başının çaresine bakan, tek derdi para olan John Miller’in karakter değişimi tam olarak verilemedi. İzleyicinin itici bir şekilde başlayan John Miller birlikteliği aynı şekilde devam etti. John Miller’in onları yarı yolda bırakacağı fikri hiç bir zaman bırakmadı yakamı. Sürekli tereddüt içinde filmi izlememe sebep oldu. Christian Bale için rolünü iyi oynamış deseler de ben aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Aynı olay Yu Mo için geçerliydi. Sıradan bir oyunculuk izledik. Tek özelliği güzelliğiydi. Her iki karakter için de çok iyi oyunculuk sergilediğini söyleyemeyeceğim. Karakterlerin değişimlerine örnek olarak az da olsa geçmişleri belirtilmiş. John Miller’ın kızını kaybetmesi,  Yu Mo’nun da hayat kadını olmadan önceki hali. Tabi bunlar biraz sıradan, cazip olmayan bir şekilde gelişiyor. Yani bize ekstra bir şey sunmuyor.

Filmde zamanı anlamakta biraz zor. Olan biten ne kadar süre içerisinde oldu bitti. John Miller ne zaman geldi. Japonlar manastıra ne zaman girdi. Yaşanan bitenler bana biraz çabukmuş gibi geldi. Bu gibi önemli olan olaylar yavaş gelişirken, karakterlerin gereksiz diyalogları da oldukça uzun yer kaplıyordu. Bunların çoğu da John Miller’ın Yu Mo’yu yatağa atma çabasından ibaretti. Cenaze makyajcısı John hangi aralıkta o kadar kişinin makyajını yapabiliyor. Bu gibi şeyleri göz öne aldığımızda film pek gerçekçi değil.

Ancak film konusu itibariyle kendine bağlamayı biliyor. İki buçuk saatlik süre içerisinde sıkılmadan yer yer tiksinerek izliyorsunuz. Her ne kadar gerekçi olmasa da bir savaşta olabilecekleri gözler önüne sermiş. Ancak bu çok Amerikan veri olmuş. Nedense Yimou Zhang bu kez kendine has değilde daha Amerikalı gibi davranmış. Tabi filmde kahramanlaşan Amerika ve Amerikalıda olunca filmin Amerikan yapımı olmadığına şaşırıyorsunuz. Tabi bu durumda Yimou Zhang’dan beklediğinizi alamamanıza sebep oluyor.

Özetlemek gerekirse izlerken sıkmayan yer yer geren ama akılda da çok kalmayan bir film olarak çıkıyor karşımıza Jin líng shí san chai. Karakterlerin sığ olması buna en büyük sebep. İzlenilebilir ancak yönetmenli görüp diğer filmlerine aldanıp fazla şey beklememek gerek.

Yönetmen: Yimou Zhang

Senaryo: Heng LiuGeling Yan (kitap)

Oyuncular:

Christian Bale
John Miller
Ni Ni
Yu Mo
Xinyi Zhang
Shu
Tianyuan Huang
George Chen
Xiting Han
Yi
Doudou Zhang
Ling
Dawei Tong
Major Li

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1410063/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: