John Wick

John Wick hakkında beğeniler çeşitli şekilde. Çok sevende var, basit bulup sevmeyende. Bir de benim gibi düşünenler var; yani sevip hikayeyi sıradan ve boş bulanlar. John Wick hikaye bakımından pek tatmin etmiyor. Aslında kurgu ve teknik açıdan da başarılı değil. Peki şimdi ne geriye kaldı diye sorarsanız filmin akıcı aksiyonu. Bu tatmin edici.

Filmin hikayesi basit dedik. Onlarca kez izlediğimiz bir konu. Eski bir tetikçi işi bırakmıştır ancak bir ölüm sebebi ile intikam için sahalara geri döner. John Wick’in hikayesi de bu. Ancak biraz değişklik var. Hikayede John Wick’in karısı ölüyor. Ancak doğal yollarla. Karısının yasını tutan John Wick’e karısı tarafından bir köpek hediye edilmiştir.

 

Köpeği ile birlikte yaşamaya başlayan John Wick bir gün benzin istasyonuna gider. Burada bir grup genç ona takılır. John Wick takmaz oradan ayrılır. Gece evde yatarken bir tıkırtı duyar. Bakınmaya çıktığında benzin istasyonunda gördükleri çocukların eve girdiğini görür. Çocuklar John Wick’e saldırırlar. Bu arada zevkine köpeği öldürürler. Köpeğin öldürülmesi üzerine artık hayattan bir beklentisi kalmamış John Wick intikam için bu gençlerin peşine düşer.

John Wick eski defterleri açar ve tanıdığı araba parçalayıcılarının yanına gider. Burada arabasını bulur aynı zamanda arabayı kimin çaldığınıda. Arabayı çalan kişi zamanında iş yaptığı bir mafyanın oğludur. John Wick’in ünü de onlar arasında çok fazladır. John Wick intikam için herkesi öldürmeye başlar. Tabi aynı zamanda başına ödül konmuşturda.

Filmde aksiyon hat safhada. On beş dakika kadar, filmde aksiyon yok kalanında ise durulmuyor. Bu aksiyonla birlikte ölen insanların haddi hesabı yok. Biz Kurtlar Vadisine adam yetişmiyor derken, John Wick onun tahtına aday oluyor. Filmin ilk dakikaları haricinde bir romantizm yok. Bu sebepten filmin temposu çok fazla düşmüyor. Bu da filmin hızlıca akmasına neden oluyor.

Öyle çok fazla oyunculuk gerektirecek bir şey yok. Keanu Reeves‘in alışkın olduğu türden bir aksiyon. Filmin yönetim açısından da yenilikçi bir tarafı yok. Standart bir yönetim çıkıyor karşımıza. Aynı şekilde aksiyon sahneleri de onlarca kez izlediğimiz gibi yeni bir şey yok. Filmin müzikleri ise oldukça başarılı.

Özetlemek gerekirse, hikayeyi, kurguyu bir yana bırakırsanız, aksiyonu tatmin edici, ketifli vakit geçirtici bir film John Wick. Tabi bayanalrın tecih edeceği bir film olmayacaktır.

Yönetmen:  Chad Stahelski, David Leitch

Senaryo: Derek Kolstad

Oyuncular:

Keanu Reeves
John Wick
Michael Nyqvist
Viggo Tarasov
Alfie Allen
Iosef Tarasov
Willem Dafoe
Marcus
Dean Winters
Avi

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2911666/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: