Jupiter Ascending

Wachowski Kardeşlerin son ürünü olan Jupiter Ascending’in tek olumlu tarafının baş rolde Mila Kunis olduğunu söylemem lazım. O da oyunculuk bakımından çok tatmin ediyor mu tartışılır ama keyifli bir şekilde göze hitap ettiği kesin. Wachowski Kardeşlerin diğer filmleri ile karşılaştırdığımızda Jupiter Ascending bize ne veriyor derseniz koca bir hiç diye cevap verebilirim. Yani Wachowski Kardeşler düşüşlerine devam ediyorlar. Tamam The Matrix iyiydi ama devamı bir türlü gelmedi. Matrix var olan bir mitin başarılı bir şekilde ekrana yansıtılmasıydı. Sonra yazılıp çizilenler aslında Matrix’i felesefeleştirdi ve bu şekilde gelişen  Matrix felsefesi Wachowski Kardeşlere bu ekmekten para yemek için zemin hazırladı. Film üçleme olarak hazırlanmadı ama üçleme oldu. 

Akabinde çoğumuzun hatırlamadığı Speed Racer Wachowski Kardeşlerin elinden çıktı. Sonrası Cloud Atlas. Cloud Atlas nispeten biraz daha Matrix tarzına yakındı. Bir mit ele alınıyordu ve düşündürüyordu yine eksikleri çoktu ama Wachowski Kardeşlerden vazgeçmemek için bir ümit veriyordu. Ancak Jupiter Ascending kesinlikle Wachowski Kardeşlerden beklenecek bir film değil. Şöyle bir baktığımda sanki Wachowski Kardeşlerin oluru buymuşta Matrix bizi yanıltmış gibi düşünmeden edemiyorum. Jupiter Ascending’de Holywood’da herkesin çekebileceği sıradan bir bilim kurgu kafasında.

Öncelikle hikayeye değinelim. Aslında filmin elle tutulur bir hikayesi yok. Yani sağlam bir hikayesi yok. Basit bir hikaye üzerine isimlerde göndermelerde biraz mitoloji eklemişler o kadar. Sanıyorum senaryo yazımında en çok vakit ayırdıkları kısım bu olmuş ve bu sebepten dolayı hikayeyi çok fazla önemsememişler. İsimler üzerinden mitolojiye uzanan hikaye tam olarak bir mitolojiyi kapsamadığı içinde bende biraz karmaşa uyandırdı. Yunan mitolojisi ile başlayıp, Roma ile devam ederken Mısır, Yahudilik ve Hristiyanlığa da göz kırpması tam bir karmaşaya sebep veriyor. Belki bunun amacı hepsinin çıkışı bir demektir ama net olarak belirtilen bir şey yok. Zaten dediğim gibi bunlar sadece isimlerde yapılmış.

Şimdi biz hikayeye dönersek, asıl mevzu Jupiter Jones adındaki kızımızın başının geçenleri anlatıyor. Jupiter küçük yaşta astronomi meraklısı babasını kaybeder, annesi ve onun akrabaları ile yaşamaya başlar. Büyüdüğünde ise annesi ile bilikte evlere temizlik için gitmektedir. Sıradan ve sıkıcı bir hayatı olan Jupiter kendine teleskop almak için kuzeninin de gazı ile yumurtalarını satmaya gider. Bu esnada dünya dışı bir yaratık onu öldürmeye çalışır. Onu kurtaran ise başka bir dünya dışı yaratıktır. Jupiter bu olan bitene anlam veremez ama onu kurtaran Caine Wise’ın dediğine göre o gezegenler arası soylu bir aileden gelmektedir.

Jupiter, Caine ile birlikte uzaya Jüpiter’e gider. Burada öğrendikleri kadarıyla Jupiter, dünyanın da sahibi olduğu soylu bir ailenin bir bireyinin reenkarne olmuş halidir. Jupiter gerekli kayıtları yaparak bu dünyada yerini alır ama diğer aile bireylerinin onun hakkında başka düşünceleri vardır. Asıl amaç Jupiter’den sahibi olduğu Dünyayı almak ve tüm insanları gençleşmek uğruna öldürmektir. Jupiter dünyayı vermek istemez ve o da işin içine girerek savaşmaya başlar.

Filmin aksiyonu bol ama tatmin edici değil. Görsel efektler oldukça fazla birazda bunlara güvenilmiş ama onlarda olmamış. Şöyle bir baktığımda filmde ruh yoktu diyebilirim. Başından sonuna kadar hatta senaryoda dahil bitse de gitsek algısını yaratıyor izleyici üstünde. Filmin her bir zerresi sanki görev icabı orada bulunuyor gibi. Oyunculuklarda öyle. Kadro iyi olmasına rağmen arada bir etkileşim yok. Hiç biri role girememiş. Aslında bu da normal karakterlerin pek betimlemesi yok filmde. Bir çok sahnede karakterler öylesine var gibi. Sahneler ise bazı yerlerde gereksiz uzun bazı yerlerde ise gereksiz kısaydı. Müzikler tekil olarak iyi sayılabilirdi ama film ile uyumlu olduğunu düşünmüyorum. Boş bir hikaye üzerinde destan yaratılmış hissi veren müzikler vardı. Film kesinlikle izleyiciyi içine çekmiyor, e n’olmuş havasında bir tat bırakıyordu.

Özetlemek gerekirse filme nereden bakarsam bakayım çok iyi bir şeyini göremiyorum. Belki modern bir Külkedisi, modern bir miras davası, taht kavgası yapılmaya çalışılmış ama olmamış. Baş rolün kadın olması sebebi ile ve daha çok onara hitap eden görsellik ve zenginlik olması sebebi ile anaca o yönden bakarsam anlam verebilir miyim dedim ama yine olmadı. (Riskli bir cümle kurdum farkındayım.) Bence olmamış bir film Jupiter Ascending olmamış diyorum bunun sebebi Wachowski Kardeşlerin filmi olması. YOksa ortalama sıradan bir bilim kurgu.

Yönetmen – Senaryo: Andy Wachowski, Lana Wachowski

Oyuncular:

Mila Kunis
Jupiter Jones
Channing Tatum
Caine Wise
Sean Bean
Stinger Apini
Eddie Redmayne
Balem Abrasax
Douglas Booth
Titus Abrasax
Tuppence Middleton
Kalique Abrasax

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1617661/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: