Kaguyahime No Monogatari / Prenses Kaguya Masalı

Stüdyo Ghibli’nin son eseri olan Kaguyahime No Monogatari / Prenses Kaguya Masalı’nın en önemli özelliklerinden biri de yönetmeninin Stüdyo Ghibli’nin kurucularından biri olan Isao Takahata olması. Isao Takahata‘yı ünlü çizgi dizisi Heidi’den biliyor tanıyoruz. Kaguyahime No Monogatari ise yönetmenin en iyi yapımlarından biri. Kesinlikle literatüre girecek bir anime olarak düşünüyorum.

Hikaye eski bir Japon efsanesinden esinlenerek yazılmış. Animenin en büyük özelliklerinden biri de yaklaşık iki saat on dakika süresinin olması. Animede fazla aksiyon olmamasına çooğunlukla dram işlenmesine rağmen bu süre izleyiciye hiçte sıkıcı gelmiyor. Hatta daha uzun süresi olsa sıkılmadan izlenilenbilir. Tabi bu filmi Amerikan animasyonalrı ile karşılaştırmamak lazım. Arada anime izlemek animasyonun komediden farklı bir şeyler verebildiğini de gözlerimiz önüne seriyor.

Yaşlı bir oduncu bir bambu ağacının parıldayan sapının içinde parmak büyüklüğünde bir kız çocuğu bulur. Kızı evine getmmektedir. Köyün çocuklarıyla iyi anlaşan ve onlarla eğlenen kız hayatından memnundur. Yaşlı oduncu bir gün ormanda yine bambu ağacının içinde güzel kumaşlar ve altın bulur. Yaşlı adam kızın bir prenses olduğuna ve onun prensesler gibi yaşaması gerektiğini düşünür ve şehre giderek büyük bir konak inşa eder.

Kız istemeyerekte olsa şehre gider ve burada çeşitli eğitimleri alır. O kadar güzeldir ki güzelliği dillere destan olmuştur. Babasının da isteği ile prensler onunla evlenmek için kapısının önünde sıraya girerler. Kız bir şekilde geçici de olsa onları püskürtmeyi başarır. Kapalı kaldığı bu konakta kendi hayaleri ile mutlu olmaya çalışmaktadır. Tabi oynadığı bu sahte mutluluk oyunları bir yere kadar sürecektir.

Animenin çizfileri çok başarılı. Her biri kızın psikolojisine göre çizilmiş bu şeilde renklendirilmiş. Bölümler arası geçişler, kurgu oldukça başarılı. Anime o fantastik havasını sürekli korurken aynı zamanda karakterlerin doğallığı her birini gerçekmiş gibi algılamamızı ve onlarla empati kurmamızı sağlıyor. Animenin hikayesi, kurgusu yanı sıra tüm duyguyu bize geçiren müzikleri de çok güzel. Müzikleri ise Joe Hisaishi yapmış.

Özetlemek gerekirse Kaguyahime No Monogatari / Prenses Kaguya Masalı kesinlikle izlenemsi gereken yapımlar arasında. Hatta kült olabilecek bir yapım. İzlemekle kalmayın arşivleyinde.

Yönetmen: Isao Takahata

Senaryo: Isao TakahataRiko Sakaguchi

Seslendirenler:

Aki Asakura
Princess Kaguya
Yukiji Asaoka
Kitanokata
Takeo Chii
Okina
Isao Hashizume
Kuramochi no Miko
Hikaru Ijûin
Abe no Udaijin

Linkler:

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/kaguyahime-no-monogatari

http://www.imdb.com/title/tt2576852/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?