Kalevet

Blogta yüzlerce film olmasına rağmen İsrail Sinemasından ilk filmi yazıyorum. Film 2011 yılında Türkiye’de festivalde de gösterilmiş. Film festival filmi olarak düşünülebilir mi tartışılır ancak faklı bir ülke filmi olduğu için izlenebilir.

Film korku filmi olarak geçiyor. Ancak korku filmi diyemeyeceğim film için. Film bilindik bir şekilde başlıyor. Genç bir kızın yardım çırpınışlar kulağımıza geliyor karanlık ekranda. Daha sonra sevgilisi sandığımız bir erkek gelir ve seni kurtaracağım sözü vererek. Ancak burada çeviride mi bir soru vardı yoksa ensest bir ilişki mi söz konusuydu pek çözemedim. Tabi bu arada bu çocuğa da bir şeyler olduğunun duyarız.

Bu dakikadan sonra dört arkadaşın yolculukta olduğunu görürüz. Ancak yolculuk esnasında  yanlış yola saparlar. Gittikleri yeri haritada bulmaya çalışırlarken de yolda bir adama çarparlar. Adam yerden kalktığında kız kardeşinin bir yere kapatıldığını söyler ve yardım ister. Erkekler arabadan iner ve yaralı adama yardım ederler. Kızlara da polislere haber vermelerini söylerler.

Erkekler yaralı adamın peşinden giderken, kızlar polise haber verir. Ancak polisler de bir tuhaftır. İçlerinden biri kızları taciz ederken diğeri buna ses çıkarmaz. Tabi bu taciz durumu kızları zıvanadan çıkarır ve kızlardan biri polisin silahını alarak ateş eder ve polisi yaralar. Bu sırada ilk karedeki kızı bulunduğu yerden çıkaran asıl sapık katil, o alanın bekçisi olan adamın köpeğinin boynunu keser. Bekçi ise adamı takip eder. Onu bayıltarak kıza yardım etmek için onu alır.

Bu arada sapık polis kızları takip etmeye başlar. İki erkekte yaralı adamı bıraktıktan sonra, kızlar yüzünden birbirlerine girerler. İlk karedeki adam da kıza yardım eden adamı bulur. Onu katil sandığı için öldürür. Burada toplu bir kıyım başlar. Herkes birbirini öldürür. Finalde ise hayatta kalan asıl sapıktır.

Filmin anlatımı biraz karışık oldu. Film gerçekten de çok karışık. Oyunculuklar çok iyi değil. Konu ve kurgu yeterli değil. Filmdeki aksiyon insan tatmin etmiyor. Olaylar çok zorlama gelişiyor. Filmi özetleyen ise, filmin sonundaki ne boktan ülke repliği oluyor. Tabi İsrail yaşantısına uzak olduğum için anlatılmak isteneni tam olarak anlamamış olabilirim. Ancak gördüğümüz o ki insanların birbirine olan güvensizliği. Olur olmaz yerdeki mayınlarla insanların canına olan kasıtlar filmin ana konusu. Yani film İSrail eleştirisi yapmaya çalışıyor. Ama bunu bize tam olarak aktaramıyor.

Görsel olarakta film tatmin etmiyor. Müzikler aşırı ve gereksiz kullanılmış. Çok farklı çekim teknikleri göremedim. Dediğim gibi oyunculuklar da çok başarılı değildi. Kısacası insanı zorlayacak, izlenmesi zor korku filminin yanından geçmeyen sıkıcı bir film.

Yönetmen – Senaryo: Aharon KeshalesNavot Papushado

Oyuncular:

Lior Ashkenazi
Danny
Danny Geva
Yuval
Ania Bukstein
Adi
Menashe Noy
Menashe
Ran Danker
Mikey
Henry David
Ofer

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1754000/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: