Kara no Kyoukai

空の境界

Anime izleme olayında ara vermişken hızlı bir dönüş yapıp ikinci animemi de geçen gün bitirdim. Belirtmeliyim ki bu anime diğerlerinden biraz farklı. Bu farkılıklardan en başında süresi yer alıyor. Her bölüm yaklaşık bir saat. Yani her bölüm film tadında çıkıyor karşımıza. Kara no Kyoukai ilk kez Kinoko Nasu tarafından yazılmış, Takashi Takeuchi tarafından çizilmiş bir çizgi roman olarak karşımıza çıkıyor. Kitap yedi bölümden oluşurken karşımıza çıkan anime de yedi bölüm oluyor. Aslında her kitabın bir filmi var diyebiliriz.

Kitap 1998-1999 yılları arasında yayınlanıyor ama anime biraz daha uzun süreli devam ediyor. Anime 2007’de başlayıp 2009’a kadar bölüm bölüm sürüyor. Bir de geçtiğimiz sene yapılan sinema filmi var. Tam bilmemekle beraber muhtemelen benim anime dediğim bölümler de sinema salonlarında yayınlandı. DVD paketinin içinde eğlenceli sinema uyarıları bile mevcut.

Tabi animenin kitaba ne kadar bağlı kaldığı konusunda bir fikir yürütemeyeceğim ancak bu haliyle de beni oldukça memnun ettiği belirtmeliyim. Çizimler ve hikayeler oldukça iyiydi. En iyisi de animenin müzikleriydi. Animelerin yayınlandığı süre içerisinde müziklerinden oluşan iki de özet bölüm var. Animenin bölüm adları şöyle;

     

1. Fukan Fuukei (Overlooking View)

2. Satsujin Kosatsu (Zen) Part 1 (A Study in Murder – Part 1)

4. Garan no Dou (The Hollow Shrine)3. Tsuukaku Zanryuu (Remaining Sense of Pain)

5. Mujun Rasen (Paradox Spiral)

6. Boukyaku Rokuon (Oblivion Recording)

7. Satsujin Kousatsu (Go) Part 2  (A Study in Murder – Part 2)

Bunlara ek olarak Kara no Kyoukai Remix: Gate of Seventh Heaven adında müziklerin bulunduğu bir film ve Kara no Kyoukai: Epilogue adında iki ana karakterin diyaloglarından oluşan bir film var. Son olarakta geçtiğimiz sene Mirai Fukuin adında bir film de ortaya çıkmış ama buna izledikten sonra değineceğim.

Animenin hikayesi ise şöyle. Mikiya Kokutō karlı bir kış gecesi yolda yürürken yolda yürürken üzerinde kimono olan Shiki Ryogi ile karşılaşır. Mikiya, Shiki’den etkilenir onunla konuşmaya çalışır ancak Shiki ona pek pas vermez. Okul açıldığında ise Mikiya, Shiki’yi okulda görür. Her ne kadar Shiki ona pek sıcak davranmasa da Mikiya onun peşinden ayrılmaz. Öğle yemeklerini beraber yerler. Ancak Shiki’da bir tuhaflık vardır. Çift kişiliklidir ve Shiki’nın diğer kişiliği bir katildir.

 

Mikiya buna inanmaz ancak artan ölümler ve polis olan akrabasının getirdiği deliller Shiki’nın doğru söylediğini doğrular niteliktedir. Bu sebepten dolayı Mikiya, Shiki’yı izlemeye başlar. Bir gün ölü bir adamın başında Shiki’yı dururken görür ve Shiki ona da saldırır. Ancak onu öldürmez. Shiki kaçarken kendini bir arabanın önüne atar.

Shiki bir kaç sene boyunca yoğun bakımda kalır ve Mikiya her gün onu ziyarete gelir. Shiki uyandığında ise doğa üstü güçlere sahiptir enerji dalgalarını ve ruhları görebilmektedir. Ancak geçmişi ile ilgili bir şey hatırlamaz ve konuşmaz. Bunun üzerine Mikiya ona yardımcı olması için Toko Aozaki adına bir büyücüyü yollar. Bu dakikadan sonra Shiki ve Mikiya, Aozaki için çalışmaya başlar.

Tabi tüm bu anlattıklarım bu kronoloji ile gitmiyor. Animenin dağınık yapısı var ve bu anlattıklarım farklı bölümlerde cereyan ediyor. Ancak hem ana hikaye hem de yan hikayelerin işleyişi güzel. Genel olarak yapılan felsefeler ve diyaloglarda hoşuma gitti. Ancak yine belirtiyorum müzikleri çok iyi.

     

Her bölümün senaristi ve yönetmeni farklı ancak teknik açısından bölümler arasında ben pek bir fark göremedim. Ben animeyi her şeyiyle başarılı buldum bence anime severlerin izlemesinde fayda var.

Yönetmen: Ei Aoki (Fukan Fuukei), Takaaki Hirao (Mujun Rasen), Mitsuru Obunai (Tsuukaku Zanryuu), Takuya Nomura  (Satsujin Kosatsu (Zen) Part 1), Takayuki Hirao (Garan no Dou), Shinsuke Takizawa (Satsujin Kousatsu (Go) Part 2), Takahiro Miura (Boukyaku Rokuon)

Senaryo:  Kinoko Nasu (Roman), Masaki Hiramatsu

Seslendirenler:

Maaya Sakamoto
Shiki Ryogi
Ken’ichi Suzumura
Mikiya Kokutou
Takako Honda
Touko Aozaki
Hiroki Touchi
Daisuke Akimi
Jôji Nakata
Souren Araya
Ayumi Fujimura
Azaka Kokutou

Linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kara_no_Ky%C5%8Dkai

http://myanimelist.net/anime.php?q=kara%20no%20kyoukai

http://www.imdb.com/title/tt1155650/

http://www.imdb.com/title/tt1278060/

http://www.imdb.com/title/tt1155652/

http://www.imdb.com/title/tt1155651/

http://www.imdb.com/title/tt1233474/

http://www.imdb.com/title/tt1345776/

http://www.imdb.com/title/tt1343089/

Yorumlar

“Kara no Kyoukai” için 3 yanıt

 1. […] Kara no Kyoukai‘yi izledikten sonra aynı ekibin bir başka yapımı olan Shingetsutan Tsukihime’yi de izleme listeme almıştım. Her bölümü yirmi dakika süren anime 12 bölümden oluşuyor. Animenin hem çizimleri hemde müzikleri bir önceki anime gibi başarılı. Kesinlikle izlenmesi gereken animeler arasında. […]

 2. Anonim avatarı
  Anonim

  Hikayenin giriş kısmındaki isimleri karıştırdınız sanırım. Üzerinde kimono olan ve kış günü bekleyen Shiki onu gören ise Mikiya değil miydi?

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı

   Uyari için teşekkürler isimler ters yazmisim sayenizde düzelttim. ☺

Siz ne düşünüyorsunuz?