Kardeş Payı

Selçuk Aydemir‘in sinema projesi olan Düğün Dernek hakkında hayal kırıklığına uğradığımı, ekipte aslında bu şekilde bir yapım beklemediğimi belirtmiştim. Ancak ekip Kardeş Payı dizisi ile benim beklediğim dönüşü yaptı. Bu dizide İşler Güçler‘den farklı olarak çok fazla sosyal gönderme görmüyoruz. Evet var ama bunlar alelade yapılmamış. Üstü kapalı ince esprilerle göndermeler genele yayılmış.

Dizinin ilk tanıtımları çıktığında bir motor yapmaya çalışan iki tesisatçı kardeşin hikayesini izleyeceğimizi anlatmışlardı. Tabi dizinin nasıl olacağı konusunda bir merak sarmıştı. Klasik tesisatçı hikayesi çıkmayacaktı karışımıza bundan emindim. Nitekim fantastik öğeler de barındıran bir açılış yaptı dizi. Lakin bir yerde bu öğeler ana karakterlerin babaları Tahsin’in ölmesi ile bitti diyebiliriz.

Hikaye Metin ve Ali adında ili tesisatçı kardeşin hikayesini anlatıyor. Metin ve Ali tesisat işinden az çok para kazansalar da asıl evi geçindiren babalarının emekli maaşı ve kardeşleri Feyyza’nın çalışıp eve getirdiği paradır. Metin ve Ali’nin en büyük hayali ise bor ile çalışan motor yapmak ve dünyayı temiz bir hale getirmektir. Tabi dizinin başlarında bu projeyi yapmak için başvurmadık yer bırakmazlar. Aslında bu proje babası ve onun eski arkadaşı Yiğit’in başladığı bir projedir. Sonunda Yiğit projeye destek olur ancak onun babası projeyi istemediği için tüm ekibe köstek olur. Yani karşıt güçler devrededir.

Motorun yapılması, çalıştırılması, karşılaşılan zorluklar derken birde mahallelinin hikayesi, bizim çocukların gönül işleri girer devreye.  Tabi film daha seyirlik bir hal alır. Konuyu bu şekilde özetledikten sonra, dizi hakkında genel bir kaç yorum daha yapayım. Oyunculukları, kullanılan müzikleri ve kamera açılarını çok başarılı buldum. Diyaloglar oldukça iyi. Zaman zaman uzun ve ağdalı şekilde süren diyaloglar alışın arasında kaynamasına rağmen sıkabiliyor. Yine de çok başarılı ve Türk dizi tarihinin en iyi dizilerinden birisi diyebilirim Kardeş Payı için. Hem dram hemde komedi olarak oldukça başarılı bir yapım.

Dizinin fantastik öğelerini kaybettiğini belirtmiştim. Elbette tam anlamıyla değil. Ancak çocukların babası Tahsin’in aşırı performansı spor yapması, tek elle kendini çekip yerden yükselmesi acaba işin içinde uzaylılar mı var dedirttirdi ama sonraki bölümler bu konunun üzerinde pek durmadı. Sanırım bir fikir değişikliği oldu son dakikada.

Aslında bu kısım haricinde pek fazla anlatılacak bir şeyi yok dizinin. Zaten büyük bir izlenme oranı var. Yayından bir gün sonra da sansürsüz internette yayınlanması cabası. Tabi bu da diziyi çift tekrarla izlemek zorunluluğu doğuruyor.

Oyunculuklar oldukça başarılı.  Ahmet KuralMurat Cemcir ve diğer ekip yine ellerinden gelenlerin en iyisini yapmışlar. Tabi gözlerimiz başta Sadi Celil Cengiz’i aradı ama sonra alıştık. İşler Güçler’den Burak Satıbol’da bence diziye dahil edilebilir. Herkes deli ama tam mahallenin delisi kıvamında olur. Daha fazla yazmaya gerek yok sanırım. Şöyle küçük bir tanıtım olsun bu.

Yönetmen: Selçuk Aydemir

Oyuncular:

Seda Bakan
 Feyyza
Rıza Akın
 Tahsin
Ahmet Dursun
Murat Cemcir  Ali
Ahmet Kural
 Metin
Ali İhsan Varol
 Yiğit
İpek Yaylacıoğlu
 Eda
Berfu Öngören
 Şükriye
Cemil Şahin
 Kartal
Korhan Herduran
 Oğuzhan
Sadık Gürbüz
 Şerif
Kadir Polat
 Deniz
Ayhan Taş
 Sezai
Sinasi Yurtsever
 Hilmi
Tuncay Beyazıt
 Turgut
Ayse Kökçü
 Hamiyet

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3671754/

http://www.startv.com.tr/dizi/kardespayi

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: