Karigurashi No Arrietty / Aşırıcılar

Studyo Ghibli’nin son filmi olması sebebi ile heyecan duyduğumuz film Karigurashi No Arrietty. Ancak Hayao Miyazaki bu kez sadece senaryoyu yazmakla yetinmiş ve yönetmen koltuğuna ise en genç  Ghibli yapıtı yönetmen kişi ünvanı alan alan Hiromasa Yonebayashi var. Hiromasa Yonebayashi diğer Ghibli filmlerinde de animatör olarak çalışmış. Sanıyorum ki geleceği parlak Ghibli yönetmenlerinden kendisi. Zaten bunu filmle de belli ediyor.

Her Ghibli yapıtında olduğu gibi bu animede de insanı diyardan diyara götüren etkileyici müzikler, akıcı bir hikaye ve olay örgüsü ile, Avrupalı bir eseri tam anlamıyla uzak doğunun gizemli tavrına ait hale getirmiş. Karigurashi No Arrietty Mary Norton‘un  The Borrowers adlı romanından uyarlanmış. Tabi Studyo Ghibli’nin hayal gücü ile pekiştirilerek. Bu eserin bir çok çevrimi mevcut ancak Karigurashi No Arrietty aralarından kolaylıkla sıyrılıyor.

Kırda eski bir evde yardımcısı ile birlikte yaşlı bir kadın yaşamaktadır. Günün birinde buraya, Shô adında kalbinden rahatsız bir çocuk gelir. Shô’nun annesi ve babası ayrılmıştır. Annesi ise iş için yut dışına gitmiş Shô’yu teyzesine bırakmıştır. Shô ameliyat tarihine kadar bu küçük kır evinde yaşayacaktır.

Annesi bu ev hakkında ona bazı şeylerden bahsetmiştir. Bu evde küçük insanlar yaşamaktadır. Hatta Shô’nun dedesi onlar için küçük bir ev yapmıştır ama onları kimse görmemiştir. Shô eve girdiğinde saklanan bu küçük insanlardan birini fark eder. Bu 14 yaşında Arrietty adında küçük bir kızdır. Shô bu küçük kızla bağlantıya geçmeye çalışır.

Arrietty ise annesi ve babası ile birlikte bu evin altında yaşamaktadırlar. İnsanlardan yürüttükleri ufak tefek şeylerle hayatlarını devam ettirmektedirler. Bu küçük insanların soyları tükenmeye yüz tutmuştur. Etraflarında kendi türlerinden kimler kaldı bilmemektedirler.

Arrietty ise ailesinin uzak durmasını istediği insanları merak etmektedir. Ailesi insanların kötü olduğunu söylemektedir. Arrietty de bu şekilde düşünmekte ancak onları da merak etmektedir. Shô ile arasında bir bağ olur. Bu arada evin meraklı hizmetçisi de bu küçük insanları keşfetmiştir. O Shô kadar anlayışlı da değildir. İnsanlar tarafından keşfedildiklerini anlayan Arrietty nin ailesi de bu evden ayrılma kararı alır ancak Arrietty nin annesi hizmetçiye yakalanır.

Hikaye bu şekilde gelişir. Ancak her Ghibli yapımında olduğu gibi bu da anlatmakla olmayacak bir yapım. Kesinlikle izlenip, atmosferinin kokusunu almak lazım. Yine başarılı bir yapım karşımızda. Ancak anime iyi olmasına rağmen ben sanki Hayao Miyazaki‘nin yönetiminin eksikliğini hissettim. Yoksa bana mı öyle geldi bilmiyorum.

Film Türkiye’de sadece bir salonda gösterime girdi. Ben bunun sebebi nedir anlayamadım. Bir çok gereksiz Amerikan animasyonunun onlarca salonda gösterime girdiğini görüyoruz. Tabi bu konuya girersem çıkamayacağım. Zaten anlatacaklarım da her zaman söylediğim(iz) şeyler olacak. Film Türkiye’de vizyona girmeden önce zaten internetten izlenilebilir duruma gelmişti. Ancak ben derim ki tek salon da olsa daha önce izlemişte olsak bu filme gidelim ve sinemada izleyelim. Biraz bu yapımlar gişe yapsın ki, bizim aç gözlü dağıtım şirketlerimiz bu gibi yapımlara daha fazla yer versin.

Özetle diyorum ki gidin izleyin. Kesinlikle memnun kalacaksınız.

Yönetmen: Hiromasa Yonebayashi

Senarist:

Mary Norton roman
Hayao Miyazaki
Keiko Niwa

Seslendirenler:

Mirai Shida Arietty
Ryûnosuke Kamiki Shô
Shinobu Ohtake Homily
Keiko Takeshita Sadoko
Tatsuya Fujiwara Spiller
Tomokazu Miura Pod
Kirin Kiki Haru

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1568921/

http://www.karigurashi.jp/index.html

One comment

  1. Pingback: Omoide no Mânî / When Marnie Was There / Marnie Oradayken | Kisisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: