Ahmet Ümit – Kavim

Pek fazla polisiye roman sevmediğimi belirtmem lazım. Ancak bloga şöyle bir göz attığınızda son dönemde polisiyelerin ağırlıkta olduklarını görebilirsiniz. Bunun başlıca sebebi aslında dünya üzerinde herkesin polisiye yazmaya girişmesi. Zaten dünya üzerinde ya polisiye ya da yeni nesil vampir kitapları bulunmakta. Tabi polisiyeyle girerek hafif bir dokundurma yaptım gibi gözükebilir ama bunun Ahmet Ümit ve Kavim ile hiç bir alakası yok belirteyim. Zaten polisiyede okuyorum artık azda olsa.

Yerli yazarları da mümkün olduğunca okumaya çalışıyorum. Bu kez piyangodan çıkan Ahmet Ümit oldu. Üç cep kitabını indirimli fiyata alınca aslında okumayı düşündüğüm Ahmet Ümit kitaplarını okumayı öne çekmiş oldum. Aslında Ahmet Ümit’in polisiye yazdığı dışında kendisi hakkında hiç bir fikrim yoktu. Bu şekilde de kitabı okumaya başladım.

Kavim ilk dakikasından itibaren beni kendisine bağladı. Gerek anlatım dili, gerek kurgu, gerekse karakterler hepsi tek kelimeyle çok başarılıydı. Bir de kültürel ve dini bilgiler eşliğinde memlekette zamanında dönen olaylara değinmesi ve bunların akıllıca kurgulanması kitap bitmesin dedirtti bana. Kısa sürede kitabı okudum ama buraya yazmak zaman aldı biraz.

Kitap Komiser Nevzat karakteri çevresinde geçiyor. Nevzat cinayet büroda komiserdir. karısı ve çocuğu bir suikastte ölmüş, biraz sivri dilli ve doğrusundan şaşmayan bir karakter. Sanki biraz Behzat Ç.’nin az asabi hali karşımızda. Bir gün ekip bir cinayet haberi alır. Bir Süryani haç şeklinde bıçakla öldürülür. Derken işler karışır. Ölüler ardı ardına gelir. bu sırada olayları araştırırken Komiser Nevzat ve ekibi yeni şeyler bulmaya ve öğrenmeye başlar.

Okuduğum yorumlara göre bu kitap Ahmet Ümit’in en iyi kitapları arasındaymış Gerçi şu an okuduğum Kar Kokusu’nda aradaki farkı anladım. Bence Kavim okunması gereken kitaplar arasında. Es geçmeyin derim.

Arka kapak:

Kabzasında bir haç olan bıçakla öldürülmüş bir adam… Üstelik yanı başında bir Kutsal Kitap açık bırakılmış, satırlardan birinin altı adamın kanıyla çizilmiş ve kitabın kenarına bir azizin adı düşülmüş…
Kavim’de olaylar böyle başlıyor işte. Komiser Nevzat, yardımcısı Ali ve Zeynep de olayı çözmek için hemen harekete geçiyorlar. Ahmet Ümit’in beklenen yeni romanında gizemli olaylar çerçevesinde işlenen cinayetleri aydınlatmaya çalışıyor kahramanlarımız. Hıristiyanlık, Süryanîlik, Arap Alevîliği gibi dinî konuların da rol oynadığı, İstanbul’dan Mardin’e uzanan, devletin derinliklerinde kurulmuş yanlış düzene çarpıp geri tepen ilginç bir soruşturma bu. İşlenen cinayetler gizemli ve çarpıcı, ama kahramanlarımızın soruşturma sırasında karşılarına çıkan gerçekler daha da çarpıcı. Çok heyecanlı, gerilimli bir polisiyeyle karşı karşıyayız, orası kesin. Ama bu polisiye bize Türkiye’nin yakın geçmişi ve bugünüyle ilgili de çok şey söylüyor. Yani, Ahmet Ümit yine çok katmanlı ve çok sesli bir romana imza atıyor. Kavim, hem polisiye severleri hem de tüm roman severleri mutlu edeceğe benziyor.

Türkçe (Orijinal Dili:Türkçe)
535 s. — 2. Hamur– Ciltli
İstanbul, 2010
ISBN : 9786051415512
Everest yayınları

One comment

  1. Pingback: Ahmet Ümit – Kukla - Kişisel Depresyon Anları

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: