Kedi Özledi

Şimdi yazının başında bu filmi neden izlediğimi açıklayayım. Filmden hiç bir beklentim yoktu bu sebepten dolayı çok fazla hayal kırıklığına uğradığımı söyleyemeyeceğim. Filmi izleme amacım ‘yi görmekti nihayetinde bu benim için yetti. Tabi bunun haricinde diğer kısımlara da değineceğim.

Bir film olarak türüne sağdık kalmış. Yani bir tür karmaşası yaşamamış. Romantik komedi diye geçen yapımlar arasında Kedi Özledi. Tabi komedi kısmı biraz tartışılır ama sanıyorum içinde aşk olan, tesadüflere dayanan, biraz güldüren, drama soyunmayan filmler romantik komedi oluyor. Filmin yönetmeni genelde dizilerden bildiğimiz Mustafa Şevki Doğan. Filmde çok fazla kamera ve çekim aksiyonuna girilmemiş oldukça klasik karelerle iş bitirilmiş. Görsellik olarakta oldukça klasik bir film.

Filmin hikayesi oldukça basit. Onlarca kez yazılmış, çekilmiş hikayeye bir yenisi eklenmiş. Hiç bir artısı ekstrası yok. Bu konuyu içeren filmlerden çok daha iyilerini izledik. Bu onların içinde biraz vasat kalıyor. Kıymet ve Kadir üniversite yollarında tanışmış uzun süredir birlikte olan bir çifttir. Tabi bu süre ilişkilerinin de rutine binmesine sebep olmuştur. Kadir’in iş arkadaşları çapkınlık yaparken Kadir’i de işin içine dahil ederler. Kadir kaçamak için şehir dışına çıkacakları yalanını söyler. Kadir’den ilk defa ayrılacak Kısmet onu hava alanına kadar geçirmek ister. İşler daha ilk dakikada sarpa sarmaktadır.

Kadir ve iki arkadaşı güvenlikten geçerler, Kısmet’i yolladıktan sonra uçağa binmezler dönerler geri. Kadir tam çapkınlık yapacağı sırada televizyondan uçaklarının düştüğünü öğrenir. Üç arkadaş bu işten nasıl çıkacaklarını hesap etmeye başlarlar. Apar topar çalıştıkları hastaneye giderler ve Kadir’i apandisit ameliyatı olmuş gibi gösterirler. Uçağa bindiklerinde Kadir’in ağrıları başlamış bu sebepten uçaktan inmişlerdir. Kısmet buna inanır ama hastanede hiç bir kayıt olmamasından da huylanır. Nihayetinde eve dönerler. Kısmet içinde bulundukları durumu değerlendirirken, Kadir Kısmet’in eve bir adam attığını öğrenir. Tabi suçluyken, birden üste çıkma fırsatı bulmuştur. Bu sırada Kadir birden sancılanır. Hastaneye giderler apandisiti patladığı söylenir. Bu şekilde Kadir’inde yalanı ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine ayrılırlar. Birleşmeleri için de kedileri Aşk bahane olur.

Oyunculuk bakımından ben farklı bir karakter görmedim. Yani Kadir karakterini canlandıran İlker Ayrık aynı bildiğimiz, sürekli gördüğümüz karakter, Kısmet karakterini canlandıran Algı Eke’de dizilerde gördüğümüz aynı karakterdi. Oyunculuk bakımından üzerine konmuş bir şey yoktu. Yan karakterler de bilhassa erkek karakterler çok fazla abartıydı. Çok fazla göze batıyorlardı. Biraz daha tiyatlallerdi. Erkek karakterlerin bu fazlalıklarına rağmen kadın karakterler daha durağan ve düzgündü. Bence filmin eğlence kısmının büyük kısmını göründüğü kadarıyla Oya Aydoğan götürüyordu. Tabi o da klasik aptal kadın rolündeydi. Kısacası film oyunculuk olarakta fazla bir şey vermiyordu.

Bazı notlara göre filmin  yönetmenin uzun süredir üzerinde çalıştığı ayrılık üçlemesinin ilk bölümü olduğu belirtilmiş. Açıkçası üçlemenin ilk filmi olarak sönük bulduğumu söylemeliyim. Ancak sonraki ikisi ne olur olur mu emin değilim. Filme gelirsek izlense de olur izlenmese de. Saçma dublajlı yabancı yapım romantik komedi yerine, Türkçe izlemek isteyeceğiniz bir film için bence biçilmiş kaftan. Bu arada hakkını yememek lazım filmin en iyi tarafı müzikleriydi. Müzikleri de Pinhani yapmış.

Yönetmen: Mustafa Şevki Doğan

Senaryo: Baykut Badem, Filiz Ekinci

Oyuncular:

Oya Aydogan Oya Aydoğan
Ilker Ayrik İlker Ayrık Kadir
Baykut Badem Baykut Badem
Burcu Biricik Burcu Biricik
Algi Eke Algı Eke
Kiymet Sonmez
Açelya Elmas Açelya Elmas

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3421116/

http://www.sinematurk.com/film/51238-kedi-ozledi/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?