Kediler Güzel Uyanır – Yekta Kopan

Biraz yoğunluk biraz okuma çabalarımın artması bu bloga ayırdığım zamanın azlığı (film bloguna ayırıyorum ama, sanırım yazacak şeylerin bir sıralamasının olmasından kaynaklı) belki yazacak bir şeyler bulamamam parça parça kitap yorumları / tanıtımları yapmama sebep oluyor. Şimdiki kitabım ise başlıktan da anlaşılacağı gibi Yekta Kopan’ın Kediler Güzel Uyanır kitabı.

Aslında almak istediklerimi bulamamam beni bu kitaba yönlendirdi. Kitapçıya girdiğimde pek insanlarla muhatap olmak istemiyorum aslında normalde de insanlarla pek muhatap olmak istemiyorum bu sebeptendir ki, genelde bir kitapçıya girdiğimde planladıklarımın dışında gördüğüm kitaplara yöneliyorum.

Kediler Güzel Uyanır’ı daha öncede görmüştüm. Ancak ben popüler kitaplar okumam dedim kendi kendime ve o zaman almamıştım. Sonra düşündüm bir öykü kitabı ne kadar popüler olabilir ki? Bir yanıt bulamamıştım. En son üniversite yıllarında öykü kitabı / dergisi okumuştum. O günden sonra belki de bir kaç kurgusal öykü. O zaman içimde bitmek bilmeyen bir edebiyat aşkı vardı. Şimdi kendimi düşündüğümde ve bunu insanlara genellediğimde insanların da öykü kitaplarına olan uzaklıklarını hissedebiliyordum. Ancak Yekta Kopan polipler bir isim onun yanı sıra benim için Marty Mcfly gibi yüce bir şahıs.

Tüm bu sebepler yüzündendir ki kitaba tereddütlü başladım. Daha önce hiç bir kitabını okumamış biri olarak alacağım hazdan emin değildim. Açıkçası çok şeyde beklemiyordum. Ancak kısa öykülerde kullanılan dil bana uzun zamandır edebi bir eser okumadığımın hissini verdi. Evet ben bir şeyler okuyordum ama anlatım bu kadar zengin değildi onlarda.

Kısa öykülerdi. Bir kaç cümle belki bir kaç paragraf. Yoğundular, anlamlıydılar kelime oyunları, anlatılanlar bana hitap eden cinsteydi. Bu sebeptendir ya kitabın ilk bölümü çabucak bitti. Üçünü bölüm biraz daha uzundu. Biraz daha klasik anlatım belki yada bana pek hitap etmiyordu hikayeler… Ya da araya sıkıştırdığım okuma zamanlamalarım çok yersizdi.

Kısacası iyi bir kitaptı, akla dolanacak, sorulara teşvik edecek, yanıtlar aratacak bir kitaptı Kediler Güzel Uyanır. Çerez gibi kendine bağlayan ve çabucak biten… Tavsiye ederim.

Arka Kapak

“Beklenmedik bir anda, bir kitapla yaşadığın şaşırtıcı buluşma. Kütüphanede, rafta, çalışma masasında öylece durmakta, seni beklediğini bilmeden; zaten sen de farkında değilsin yaşanacakların. Karşılaşıyorsunuz. O senden daha cesur, sınırları yok. Sonrası kendiliğinden geliyor. Mutlusunuz. Hepsi bu.”

Öyküler. Kısa öyküler. Çok kısa öyküler.

Yekta Kopan, edebiyatın en değerli parçası kısa öyküyü titizlikle işliyor. İnsanı derinden kavrayan yalın anlatımıyla hayatın tüm karmaşasını içinde taşıyan çekirdek zamanların resmini yapıyor. Cümleler, sözcükler hatta harfler, bu kitapta birer notaya dönüşüyor ve hayatın gizli ahengini sezdiriyor. Kediler Güzel Uyanır usta işi bir kitap.

Yazar:Yekta Kopan

Sayfa Sayısı: 128
Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Yazarın Blogu: http://filucusu.blogspot.com/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: