Keizoku 2: SPEC

Keizoku 2: SPEC uzun zamandır izlenme listemde bekliyordu. Ondan öncesi olduğunu düşündüğüm “Keizoku” ve “Keizoku/eiga”yi bulup izleyemeyince Keizoku 2: SPEC’i izlemeye karar verdim. Zaten dizi sıfırdan başlıyormuş gibi bir giriş yaptı. Dizi on bölümden oluşmakta. Akıcı ve merak uyandırıcı. Bu sebepten dolayı diziyi izlemem iki günümü aldı. Hem merakta bırakıyor hem eğlendiriyordu dizi.

Bana biraz Heroes’u anımsatmadı değil Keizoku 2: SPEC. Ancak daha akıcı daha eğlenceliydi. Çekimler oldukça aydınlıktı ve kasvetli değildi. Hikaye on bölümlük bir bütün olarak iyi ve akıllıca kurgulanmış. Her bölümde yer alan olaylar ve karakterler finalde etkili. Akılıca bir senaryoya sahip dizi.

Çekim teknikleri ve açıları oldukça başarılı. Diziyi izlerken bundan keyif aldığımız söyleyebilirim. Açılış ve kapanıştaki müzikler, dölüm içerisinde kullanılan müzikler ve kullanımları oldukça başarılıydı. Oyunculuklarda aynı şekilde oldukça başarılıydı. Kısacası dizi her yönüyle başarılı ve güzel bir diziydi.

Tokyo Metropolitan Polis Departmanında gereksiz bir departman olarak görülen ve bir nevi sürgün işlerinin yapıldığı Tanımlanamayan Suçlar adında özel bir bölüm oluşturulmuştur. Bu birim diğer birimler tarafından çözülemeyen olayları araştırmaktadır. Yani kanıt, tanık gibi soruşturmayı yürütecek materyaller olmayan davalara bakmaktadır.

Dizi Özel Soruşturma Timi’nin bir baskını ile başlar. Genç ve başarılı polis Takeru Sebumi üstün başarısı sebebi ile genç yaşta tim komutanı olmuştur. Ancak girdikleri bir baskında altındaki adamı Yusaku Shimura yaralanır ve yoğun bakıma girer. İşin ilginç tarafı Yusaku Shimura silahını Takeru Sebumi’ye doğrultmuştur ama kurşunlar kendisine geri döner. Üstleri konuyla ilgili bir soruşturma açar ve olayı inceler. Hepsi Takeru’dan şüphelenmektedir. Takeru, Yusaku’yu onun silahınla öldürmüş ve daha sonra Yusaku’ya silahını vermiştir. Ancak Yusaku’nun silahında Takeru’nun parmak izi yoktur. Zaten Takeru’da bunu kabul etmemektedir.

Takeru delil yetersizliğinden dolayı ceza almaz ancak birimden uzaklaştırılarak. Tanımlanamayan Suçlar departmanına atanır. Bu atanmaktan çok kovulmak gibi bir şeydir. Bu departman polis merkezinin çatısında normal ofislere benzemeyen unutulmuş bir yerdir. Takeru burada işe başlar. Yusaku’nun durumundan kendini sorumlu tuttuğu için ona ve kardeşine bakar ve olayın gerçek yüzünü araştırmaya başlar.

Departmanda ise Saya Toma adında 201 IQ’ya sahip genç bir kadın polis vardır ve Saya Toma yaklaşık bir yıldır, Tanımlanamayan Suçlar biriminde çalışmaktadır. Saya Toma inanılmaz zeki bir kızdır. bu zekasını da çok fazla yemesine bağlar. Öyle ki Saya Toma abartılı bir şekilde yemek yemeden doğru düzgün düşünemez. Sürekli aynı kıyafetler ve elinde bir bavulla gezer. Toma ise bir kaç ay önce sol eline mâl olan Ninomae Juichi’yi aramaktadır.

Bu sırada bir medyumun ünlü bir iş adamına yemekte öleceğini söylemesi üzerine Tanımlanamayan Suçlar departmanı işe el atar. Adamın öldürülmesini engelleyemezler ama suçluyu bulurlar. Bu sırada bir takım özel güçleri olan insanlar olduğu da ortaya çıkar. Bunları bir çatı altına toplayıp, yönetimi ele geçirmek isteyen ise Ninomae Juichi’dir. Hem onun peşinden giderken hemde olayları çözmeye çalışırlar.Tabi olayları çözmekte Saya Toma’nın büüyk bir payı vardır, zekası ve özel güçleri ona yardım etmektedir.

Belirttiğim gibi dizi çok başarılı ve eğlenceli. İzlediğim en iyi Japon dizisi diyebilirim Keizoku 2: SPEC için. Kesinlikle izlenmeyi hak ediyor. ilk sezonda bitmesi bence büyük bir kayıp. Gerçi dizinin devamı niteliğinde birde filmi var. Bıraksanız yıllarca rahatlıkla devam edebilecek bir dizi Keizoku 2: SPEC. Yada bilinen uzun adıyla, Keizoku 2: SPEC – Keishichou kouanbu kouan daigoka mishou jiken tokubetsu taisakugakari jikenbo.

Yönetmen: Tsutsumi Yukihiko , Imai Natsuki , Kaneko Fuminori

Senaryo: Nishiogi Yumie

Oyuncular:

 Toma Saya
 Sebumi Takeru
 Masaki Miyabi
 Shimura Misuzu
 Shimura Yusaku
 Ninomae Juichi

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1712150/

http://wiki.d-addicts.com/Keizoku_2:_SPEC

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: