Killer Joe

Film hakkında ne düşündüğümü açıkçası bende bilmiyorum. İyi bir film mi kötü bir film mi buna karar veremedim ama rahatsız edici bir film olduğu kesin. Filmin yönetmen koltuğunda usta isim  var. The French ConnectionThe Exorcist gibi filmlerin yönetmeni William Friedkin. Ancak bu isim filme taraflı yaklaşmama neden değil tabi.

Öncelikle film yavaş ilerlemesine rağmen hikaye ve kurgu bakımından kendini kolayca izlettiriyor. Ne olup biteceğini merak ediyorsunuz. Bu bağlamda, kurgu ve geçişler oldukça başarılı.  oldukça iyi bir oyunculuk sergilemiş. Onun oyunculuğu yükselirken sanki diğer oyunculuklar biraz sönük kalmış. Belki de karakter betimlemeleri bu şekilde yapıldı ama gerçekten de Matthew McConaughey’in filmi götürdüğüne tanık oluyoruz.

Film rahatsız edici bir filmdi demiştim. Tabi bu aşamada aklımıza gelen karakterlerin ne kadar sahici olduğu. Böyle karakterler olabilir. Olmaz diye bir şey yok. Bu bağlamda hikaye biraz daha gerçekçi hal alabiliyor. Yönetmenin amacı korkutmak yada germek değil bunu anlıyoruz. Asıl amaç olabilecek bir şeyi önümüze sunmak ve bu şekilde izleyiciyi rahatsız etmek. Bu konuda da başarılı.

Açıkçası filmi izlemeye başladığımda ilk dakikalarda sıkılacağımı düşündüm. Ancak ilerleyen dakikalar hiçte öyle olmadı. Kurgu beklediğim gibi yürümesine rağmen filmde yaşanan olaylar izleyicinin aklında tam bir final oluşturmasına olanak tanımıyor ve her kare sonunda şaşırabiliyorsunuz.

Filmin senaristi . Letts bu filmi kendi Tiyatro oyunundan uyarlamış ve başarılı bir uyarlama olmuş. Zaten kendisini de bir çok dizi ve filmin senaristi olarak görüyoruz. Hikaye aslında paranın hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığını anlatıyor. Öyle bir yer kaplıyor ki, en yakınını bile para için satabiliyorsun. İşte Killer Joe bunu anlatan bir film.

Chris uyuşturucu satıcılığı yapan bir gençtir. Üvey annesi onun uyuşturucu zulasını patlatır ve uyuşturucu tacirleri Chris’ten paralarını isterler. Ya para yada canı ile ödeyecektir Chris borcunu. Tabi verecek paraları yoktur. Chris durumu babasına anlatır ama bir çözüm bulamazlar.

Bu sırada Chris annesinin 50.000 dolar değerinde bir hayat sigortası olduğunu öğrenir. Babası, üvey annesi ile birlikte bir plan yapar, annesini öldüreceklerdir. Para ise annesinin varisi olan kardeşleri, Dottie’ye kalacaktır. İşin içine Dottie’de girer ve annesinin kendisine kötü davrandığını ve ölmesinin iyi olacağını söyler. Bunun üzerine aslında bir polis olan Joe’nin kiralık bir katil olduğunu da haber alır. Joe ile buluşurlar cinayet için pazarlık yaparlar.

Joe işi almayı kabul eder ancak 25.000 dolar nakit para ister. Chris ve babası tam işten vazgeçecekken Dottie, Joe’nin gözüne takılır. Bunun üzerine Joe para isteğinden geçici olarak vazgeçer ancak bir şartı vardır. Para ödenene kadar genç kıza el koyacaktır. Aile bunu kabul eder. Joe ailenin evine Dottie’nin yanına yerleşir. Dottie’de Joe ile birlikte olmaktan hoşlanmaktadır. Planlandığı gibi Joe kadını öldürür ancak paranın varisinin Dottie olmadığı ortaya çıkar ve işler karışır.

Şiddet ve cinselliğin bol olduğu bir film Killer Joe. Son dönem izlediğim en sarsıcı filmlerden ama bir baş yapıt değil. Eksikleri mevcut, belkide karakterlerin tam olarak kendini ifade edip derinleşememelerinden kaynaklı. Ama izleyin derim ben.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Katil Joe Cooper
Chris Smith
Dottie Smith
Ansel Smith
Sharla Smith
Digger Soames

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1726669/

One comment

  1. Pingback: Dirty Girl | Kişisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: