Kirpi

Uzun zamandır yerli yapım yazmamıştım tabi eksikliği müksetti. Aslında izlemediğimden değil ama sanıyorum yerli yapımları yazarken biraz daha acımasız oluyorum. Karşımıza da güzel şeyler çıkmadığını devşirme senaryolarla uğraştığımızı düşünürsek sanki yazmamak daha iyiymiş gibi geliyor. Ama film filmdir değil mi hem iyi kötü sinemamıza destek vermemiz lazım…

Film 2005 yılında kaybettiğimiz usta Sulhi Dölek‘in ayni isimli romanında uyarlanmış. Yönetmen koltuğunda ise Mumya Firarda filminden tanıdığımız Erdal Murat Aktaş var. tai Mumya Firarda ismini duyunca insan biraz irkiliyor ama statü olarak iki film de birbirinden farklı. Öncelikle Kirpi’yi özel kılan roman uyarlaması olması.

Aslında filmin oyuncu kadrosu yönetmene zor anlar yaşatmamış. Karakterler yerine oturmuş. Çoğunu zaten ekranlardan tanıyoruz. Özellikli bir oyunculuk yok. İzlerken hikaye bize ne gerçek ne de yalanmış hissi veriyor. Film her ne kadar komedi olarak geçse de ben gülünecek bir kareye rastlamadım. Komediden kasıt küfretmek ise eğer bu bol bol var. Ancak film hikaye bir kara mizah örneği ama yönetmen bunu yansıtamamış.

Film baştan sona aynı dozda gidiyor. Ekstra ne olacak bekleyişi bir süre sonra beklentisizliğe bırakıyor kendini. Olsa da olur olmasa da olur tadında akıp gidiyor kareler. Geçişlerde bildiğimiz bazı estetikler kullanmak istemiş ama çokta başarılı bulmadım açıkçası. Senaryonun bazı bölümleri havada kalmış Hikaye güzel bir hikaye ama tabi her güzel hikaye iyi uyarlanacak, iyi film olacak diye bir kaide yok bu film de bunun bir göstergesi.

Mazhar Alanson ve Güven Kıraç’ın oyunculuklarına diyecek yok. Hatta oyunculuklara genel olarak diyecek yok. Yani dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz. Sanki tiyatro sahnesinde ki donukluk filme de taşınmış. Eldeki senaryo sinema filminden çok bit tiyatro oyunu için yazılmış gibi… Ama filmi diğer devşirme komedi filmlerinden ayırarak baş tacı etmek lazım…

Reşat ve Tahir bir fatura sırasında sıra tartışması yaparlar. Kendine haksızlık yapılmasını sevmeyen ve intikam ateşi ile yanan bir kişiliktir Reşat. Bunun altında kalmaz. Gözünün ucu ile Tahir’in elindeki faturadan ismine ve telefon numarasına bakar. Ondan intikam almak için bir şaka yapar. Gece Tahir’in evini arar ve karakoldan beklendiğini söyler.  Ertesi gün Tahir emniyet müdürlüğüne gider ancak öyle bir şey yoktur. Tahir kuytuda onu izleyen Reşat’ı görür ve onun üzerini bir polismiş gibi arar.

Tahir de Reşat’ın kişiliğine sahiptir. Cast Ajansı, bir karısı, iki sevgilisi vardır. Tabi bu durum Reşat’ın işlerini kolaylaştırır. Bu ikili birbirlerine şaka yaparken ister istemez başka işlere de bulaşır. Zaten ilk günden emniyet müdürlüğünün önünde polislerin ilgisini çekmişler ve takibe alınmışlardır.

Şakalar ilerledikçe dolaylı yoldan başkaları da bu konuyla ilgilenmeye başlar. Eroin şakasında bir eroin mafyası, iki çete çatışması, uluslar arası bir örgütün çökertilmesi… Tabi iki kahramanımız bunlardan habersizdir ancak tüm şüpheleri üzerilerinde toplamışlardır.

Oyuncular:


Bahar Akça Lale
Mazhar Alanson Kirpi Resat
Kürşat Alnıaçık Haydar
Meriç Altıntaş Sekreter
İrem Altuğ Cigdem
İskender Bağcılar Vahap
Serkan Bese Polis
Yeşim Ceren Bozoğlu Dilarasu

Birsen Dürülü Nukhet

Emrah Elçiboğa Necmi

Bahtiyar Engin Komiser

Barış Falay Sadi

Zihni Göktay Mustak

İsmail İncekara Mete

Güven Kıraç Tahir Yaman

Halil Kumova Sevket Bey

Caner Özyurtlu Onur

İnci Pars Hande

Linkle:

http://www.kirpifilmi.com

http://www.imdb.com/title/tt1382695/

www.sinemalar.com/film/22870/Kirpi/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: