Kkeut-kka-ji-gan-da

Yine Güney Kore yapımı çok başarılı bir film var karşımızda. Artık adamlar bu işi biliyor demeden edemiyorum. Film gerek hikaye, gerek kurgu, gerekse oyunculuklar bakımından oldukça mükemmel. Film FilmEkimi 2014 kapsamında gösterilmişti. Seansların azlığı ve zamandan ötürü filme gidememiş daha doğrusu yer bulamamıştım. Neyse ki şimdi izleme fırsatı buldum.

Filmin yönetmen koltuğunda Seong-hoon Kim var. bu yönetmenin ilk izlediğim filmi. Ancak yönetmenin filmografisine de baktığımızda bu filmin ikinci filmi olduğunu görüyoruz. İlk filmi ise 2006 yılında çektiği How the Lack of Love Affects Two Men (Ae-jeong-gyeol-pil-i doo nam-ja-e-ge mi-chi-neun yeng-hyang). Tabi ben yönetmenin 7 sene sonra bu filmi neden çektiğini sorgulamadan edemedim. Tabi kötü yönde değil. Güney Koreli yönetmenlerin çoğunda buna rastlıyoruz. İyi bir film yapıp sonra sırra kadem basıyorlar. Nedendir bilemedim, aklımda yer eden ayrı bir konu bu. Neyse.

Kkeut-kka-ji-gan-da’nın ya da İngilizce adı ile A Hard Day aslında yine basit diyebileceğim konuya ait. Buradan aslında sabah yayınlamış olduğum kitap özetine de bir gönderme yapmak istiyorum. Film aslında Hakan Nesser’in Karambol kitabındaki hikayeye biraz benziyor. Biraz derken ana hatları ile benziyor diyebilirim. Film olduğundan mıdır bilemem ama mesela bu filmin işlenişi oldukça başarılı. Kitap yasızında da belirttiğim gibi kitabı okurken bir şeyler olsun artık diye beklediğim şeyler bu filmde oldu. Sanıyorum kitabu okurken de böyle bir beklentiye girdim. Yine hatırlatayım kitap ile bu film arasında bir bağlantı yok. Tek bağlantı ilk giriş kısımları. Ama bana birbirini hatırlattı bu yapımlar.

Go Geon-soo polis memurudur. Annesinin cenazesinden alkollü olarak kısa süreli ayrılır. Arabası ile yolculuk yaparken yolda birine çarpar. Adam oracıkta ölür. Küçük bir kızı olan Go Geon-soo ne yapacağını bilemez. Suçunu örtbas etmek için çarptığı adamı annesinin tabutuna koyar ve bu şekilde gömer. Birkaç gün sonra, kazanın soruşturması işi Go Geon-soo’nun ekibine verilir. Olay yavaş yavaş ortaya çıktıkça Go Geon-soo iyice panik olmaya başlar. Bu sırada Go Geon-soo gizli bir telefon alır. Telefondaki ses her şeyi bildiğini söyler ve onu tehdit ederek zorla bir şeyler yaptırmaya çalışır.

Go Geon-soo bu kişiyi bir şekilde bulur. O da kendisi gibi polistir. Ancak pis işlere bulaşmış bir polis. Go Geon-soo durumu araştırmaya başladıkça iyice durumlar karışır ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Hem iş arkadaşları, hem kendisi, hem de ailesi tehlike altındadır. Go Geon-soo büyük bir kovalamacaya girmiştir ve kurtulmaya çalışır.

Filmin aksiyonu bir dakika bile durmuyor. Kurgusu öyle miydi dediğiniz anda sizi farklı yönlere çeviriyor. Evet başta belki ne olduğunu tahmin edebiliyorsunuz ama nasıl olduğu ve bu işin içinden nasıl çıkılacağı konusu sürekli zihninizi kurcalıyor ve film boyunca sizi zinde tutuyor.

Özetlemek gerekirse hikaye, kurgu, oyunculuk, görsellik, eleştiri her yönüyle çok iyi olan bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Lee Sun Gyun yine çok başarılı bir oyun çıkarmış.

Yönetmen: Kim Seong-hoon

Senaryo: Hae-jun LeeKim Seong-hoon

Oyuncular:

Lee Sun Gyun (Seon-gyun Lee)
Go Geon-soo
Cho Jin-Woong
Park Chang-Min
Man-shik Jeong
Ded. Choi
Jin-woong Jo
Dong-mi Shin
Jeong-geun Sin
Ded. Squad Chief

Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_movie_A_Hard_Day.php

http://www.imdb.com/title/tt3697626/

http://filmekimi.iksv.org/tr/mezara-kadar

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?