Kokuriko-zaka Kara

Tetsurô Sayama‘nın aynı isimli mangasından uyarlanan, senaryosunu Keiko Niwa ile birlikte Hayao Miyazaki‘nin yazdığı ve oğlu Goro Miyazaki yönetmenliğini yaptı son Stüdyo Ghibli filmi Kokuriko-zaka Kara. Filmin diğer Ghibli Stüdyosu filmlerinden tek farkı hayali ve fantastik öğelerden uzak, gerçekle paralel olarak ilerlemesi. Tabi bu durum benim biraz filmi yadırgamama sebep oldu desem yalan söylemiş olmam. Ancak çizimlerdeki ayrıntılar, ve sadelik her zaman ki gibi Ghibli Stüdyosuna yakışır şekildeydi.

Film, bir buçuk saatlik süresi boyunca izleyiciyi sıkmadan ilerliyor. Gördüğümüz hikaye aslında bize hiçte uzak olmayan bir hikaye. Hal böyle olunca her damlasını yeyip yuttuğumuz bir hikayede açıklar bulmak kolay oldu. Ama renklerin ve müziklerin güzelliği bu gibi noktaları gözardı etmemize sebep oluyordu.

Film Umi adında genç bir kızın başından geçen hikayeyi anlatıyor. Umi ev ile okul arasında mekik dokumaktadır. Sabah rutin işlerine bizde ortak oluruz. Her sabah kalkar ilk iş olarak evlerinin bahçesindeki direğe flamaları asar. Film bir yerde Umi’nin okul gazetesi editörü Shun ile olan ilişkisine o kadar fazla odaklanıyor ki bu Umi’nin flama asmasına dair enstantaneyi oldukça geç öğreniriz. Bunun sebebi ise Kore Savaş’ında kaybolan babasını beklemektir.

Umi, Shun sebebi ile okul gazetesinin yazı işini alır. Bu sebeple eski kulüp binasına girip çıkmaya başlar. Bu sırada iki ayrı görüştekiler öğrenci gruplarının tartışmalarını da görürüz. Eski binanın yıkılması ve yeni bina yapılması konusunda. Burada da film politik bir yapıya uzanıyor. Ben bu bölümü biraz uzun ve ayrıntılı bulsam da, her bir konu filmin tadı tuzu kıvamında.

Hikaye ağırlıklı olarak Umi ve Shun etrafında dönerken, tesadüf eseri birbirlerinin kardeş olma ihtimali üzerine yoğunlaşır. İki genç gerçeği öğrenmeye çalışırken, bizde olan bitene seyirci oluruz. Ancak hikaye ikisi arasında dönerken bu durum da diğer hikayeler gibi akıp gider.

Özetlemek gerekirse Goro Miyazaki babasının yolundan gidecekmiş gibi gözüküyor. tabi biraz daha pişmesi lazım. Film, müzikleri, görselliği, anlatımı, renkleri, çizgileri, kısacası her şeyi ile taktir edilmeli. Kesinlikle izlenmesi gereken, komik, duygusal, başarılı bir anime.

Yönetmen: Goro Miyazaki

Senaryo: Tetsurô Sayama (manga), Keiko NiwaHayao Miyazaki

Seslendirenler:

Masami Nagasawa Umi Matsuzaki
Junichi Okada Shun Kazama
Keiko Takeshita Hana Matsuzaki
Yuriko Ishida Miki Hokuto
Rumi Hiiragi Sachiko Hirokôji
Jun Fubuki Yoshiko Matsuzaki

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1798188/

film.iksv.org/en/film/416

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: