Kon-Tiki

2012 yapımı Norveç filmi Kon-Tiki.Tabi Norveç denince biraz soğuk boğuk bir Avrupa filmi bekliyor insan ama bu film bir Holywood filmini aratmıyor. Tabi bir Holywood filmi yanında da biraz sönük. Ancak her şeye rağmen film akıcı bir şekilde sıkılmadan kendini izlettiriyor. Film Life Of Pi ile birlikte son dönemde izlediğim en iyi deniz filmleri arasında.

Filmin yönetmen koltuğunda  ikilisi var. genel olarak yönetimlerini sevdiğimi söyleyebilirim. Zaten hikayenin cazibesi, mekanlar, doğal güzellik filmin izlenmesi için başlıca neden. Film Thor Heyerdahl adındaki antropoloğun hayatından bir kesiti anlatıyor.

Film Thor Heyerdahl’ın meraklı çocukluğu ile başlıyor. Burada gençliğine geçişi biraz hızlı bulsam da filmin ilerleyen dakikaları bu düşüncemi unutturdu. Thor Heyerdahl Oslo Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisiyken Büyük Okyanus’daki Markiz Adaları’na araştırma yapmak için sevgilisi Liv ile birlikte gider. Burada uzun bir süre kaldıktan sonra sevgilisinin hastalığı üzerine geri döner.

Ancak geri döndüğünde elinde bir tez vardır. Polinezyalıların destanlarını, dillerini ve taş işleme yöntemlerini incelemiş ve sonuç olarak adalara İnkaların devrinden önce insanların Peru’dan gelmiş olabileceği sonucuna varmıştır. Eski halkın göçlerinde deniz yolculuğunun önemli bir rol oynadığını öne sürer.

Tabi bu bilimsel olarak mantıksız gibi gelir başkalarına. Koca okyanusu küçük sandallarla geçmek, ki o dönemin teknolojisi ile imkansızdır. Şimdi bile geçmek zor olmaktadır. Thor Heyerdahl bu konuda ısrar etmektedir. Eski insanların buraya deniz yolu ile geldiklerini kanıtlamak için aynı şartlarda yapılacak bir tekne ile yolculuğa çıkmaya karar verir. Bu bir yerde ölüm fermanını imzalamak gibi bir şeydir.

Thor Heyerdahl herkes tarafından bu bir intihar gerekçesi ile reddedilir. Maddi bir tutanak bulamaz. Derken en son Peru başkanı ile konuşur ve maddi desteği alır. Bu şekilde balsa ağacı kütüklerinden bir sal yapar ve beş arkadaşı ile birlikte yola koyulur. Sandala da İnka tanrısı Kon-Tiki adını verir. 4300 millik yolu 101 günde sağ salim tamamlarlar.

Tabi denizin ortasında beş insan olunca film ister istemez deniz canlılarıyla da karşı karşıya geliyoruz. Filmde gerek fırtına sahneleri gerekse, köpek balığı ile olan sahneler oldukça başarılıydı. Oyunculukların genel anlamda çok iyi olduğunu söylemeliyim. Gözüme çarpan tek şey sakallar uzarken saçların o kadar uzamamasıydı ama bu pek takılacak şey değil.

Özetlemek gerekirse Kon-Tiki, izlenmesi gereken macera yüklü bir film. Kesinlikle memnun kalacaksınız. Filmin bir kötü yanı var ki Heyerdahl ve arkadaşlarını gördükten sonra kendinizi amaçsız ve boş hissetmek ama yine de izlemeye değer. Belki bir şeylerin başlangıcı olur.

Yönetmen: 

Senaryo:  

Oyuncular:

Thor Heyerdahl
Herman Watzinger
Bengt Danielsson
Erik Hesselberg
Knut Haugland
Torstein Raaby
Liv Heyerdahl

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1613750/

http://film.iksv.org/tr/film/2493

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?