Konferenz der Tiere / Animals United / Sevimli Hayvanlar

Geçtiğimiz hafta sonu televizyon kanalının biri gündüz kuşağında bu animasyonu vermişti. Ben de bu sebeple tekrar izleme fırsatı buldum. Sanıyorum animasyon meraklıları yine oturup izlemişlerdir.

Şöyle geriye çekilip bir baktığımızda animasyon izleme sebebimiz ne diye sorarım. Bunun cevabı kesinlikle eğlenmek, kahkahalar atmak olacaktır. Bu animasyon size kahkahalar attıracak kadar komik değil ancak yüzünüzden tebessümü kesecek kadar da kötü değil.

Öncelikle film eğlendirmekten çok, gelecekte düşeceğimiz hali bize gösteriyor. Su gibi önemli bir şeyin nasıl kullanılması gerektiğini ve dünya üzerinde yaşayan türler için ne kadar önemli olduğunu tekrar gözler önüne seriyor. Burada doğal yaşam ortamı yarattıklarını sanan insanlarada bir güzel değinmiş. Kısacası film aslında tüm insan oğluna ufak bir serzenişte bulunmuş.

Bir sabah bir kutup ayısı kendini erimiş buzlar arasında bulur. Afrika’ya kadar gelmiştir. Çeşitli insan faktörlerinden dolayı da bir kanguru, bir tazmanya canavarı, bir horozda soluğu bu hiç bilmedikleri bir diyarda almışlardır. O sırada bir petrol tankeri de karaya oturarak petrol ile denizi boyamıştır. Mecburen orada yaşayan yaşlı iki deniz kaplumbağası ortamlarını terk eder. Bu ekip tanışır ve kendilerine yaşayacak yer ararlar.

Bu arada Afrika’nın yerli hayvanları da su için akarsunun akmasını beklerler. Ancak susuzluk artmasına rağmen su bir türlü gelmemektedir. Bu sebepten dolayı küçük su birikintileri için hayvanlar birbirlerine girmektedir. Bu arada grubun haşarısı su aramak için yola koyulur ve suyun bir baraj tarafından kesildiğini burada da bir golf sahası yapıldığını görür.

Otelin açılışı da yeni yapılmaktadır. Tüm çevreciler daha doğrusu çevreci gibi görünenler bu doğal ortam için övgü ile bahsederler. Tabi bu arada hayvanlar susuzluktan kırılmaktadır. Bütün güçlerini birleştirip, suya kavuşmak için bu baraja saldırma kararı alırlar.

Animasyonun çizimleri oldukça başarılı. Eğlenceden çok mesaja eğilmiş, bu da genel izleyici kitlesi için sıkıcı oluyor, çünkü bir animasyondan beklenti nedense kahkahalar atmak. Ancak çevre bilinci için tüm insanların bilhassa çocukların izlemesi gereken bir animasyon.

Yönetmen: Reinhard KloossHolger Tappe

Senaryo: Oliver HuzlyReinhard KloossErich Kästner (kitap), Klaus RichterSven Severin

Seslendirenler:

Billy Beach Vulture
Jim Broadbent Winston
James Corden Billy
Nicola Devico Mamone Büffel Chino

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1620449/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: