Kongen av Bastøy

Oldukça iyi hikaye, kurgu ve oyunculuğa sahip bir film Kongen av Bastøy. Filmin yönetmen koltuğunda Marius Holst bulunmakta. Film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Ancak bu hikaye devlet tarafından örtbas edildiğinden yönetmen ve senaristler başarılı bir hikaye ve kurguyla bu durumu beyaz perdeye taşımışlar. Filmi Norveç Sinemasının yüz aklarından diyebiliriz. Aslında “isyan” temasını işleyen aslında klasik bir konu var karşımızda. Ancak yönetmen çok iyi bir iş çıkararak her dakikasında klişeye kaçabilecek bu filmi güzel anlatmış. Gereksiz diyaloglardan kaçınılmış, karakterlerin olması gerekenin dışına çıkmamaları başarıyla sağlanmış.

Karakterler, ürkmesi gerektiği yerde ürküp, gerektiği yerde ise sertleşip ayaklanmayı biliyorlar. Filmin mekanları ve oyunculukları da çok iyi. Film zaten bir çok festivalden en iyi oyuncu ödülleri ile dönmüş. Norveç’in Bastøy adasının bütün soğukluğunu, zorluğunu filmi izlerken hissediyorsunuz. Film bu bağlamda izleyiciyi kendine çekmekte oldukça başarılı. Filmi izlerken sürekli mantıksız saçma bir şeyler olacak diye bekledim ancak film oldukça başarılı mantıklı bir şekilde son buldu.

Hikayede ana karakterlerin kişisel hikayeleri çok az verilmişti. Kıyısından köşesinden verilen bu hikayeler izleyiciyi merak içerisinde bırakıyor ancak filmi geniş kapsamlı olarak düşünürsek yönetmenin bu ayrıntılara fazla dalmaması iyi olmuş. Hikaye 1915’te gerçekleşmiş. Bastøy adasında 11-18 yaşındaki ergen genç suçlular, topluma kazandırılmak üzere tutulmaktadır. Ancak asıl amaç bu olsa da gaddar yönetim, sadist gardiyanlar tarafından işçi olarak kullanılır ve şiddet görürler. Hapishanede olmak belki de onlar için daha iyi olacaktır.

Günün birinde, Erling adında bir mahkum adaya gelir. Erling’in tek amacı kaçmaktır. Bunu bir kaç kez dener ancak başarılı olamaz. Koğuşun başı olan, Olav’ın ise çıkmasına kısa bir süre kalmıştır. Ancak kendi bölümünde bulunan Erling bu şekilde davranınca onunda içinde bulunduğu durum karışmıştır. Olav yine kendisi gibi suçlulardan biri olan Ivar’ın Koruyucu Baba denilen bir gardiyan tarafından tacize uğradığını görünce durumu müdüre anlatır. Müdür onu pek dinlemez ancak Ivar intihar eder ve intihara kaza süsü verilir. Bunun üzerine müdür ana karadan yönetim gelene kadar bu gardiyanı adadan uzaklaştırır. Olav çıkış belgesini alıp adayı terk edeceği anda ise, Koruyucu Baba’nın geri geldiğini görür.

Durumu hazmedemeyen Olav adama saldırır. Onunla birlikte Erling’de olaya karışır. Üç kişi ayrı, soğuk bir yerde kafeslere kapatılarak tecrit altına alınır. Soğukta ölmelerine ramak kalmışken, kendileri gibi eski mahkum olan ve daha sonra orada çalışmaya başlayıp ayak işlerini yapan bir gardiyan onları salar. Olav Koruyucu Baba’ya saldırır. Bunu gören diğer mahkumlar da ayaklanır.

Oldukça etkileyici ve başarılı bir film Kongen av Bastøy. Müzikler, görüntüler, hikaye, kurgu, oyunculuklar, kısacası filmi film yapan tüm öğeler başarılı bir şekilde kullanılmış. Film bir ayaklanma hikayesinin ardına sığınarak aslında insanoğluna güç verildiğinde, bunu nasıl kullana bileceği hakkında iyi bir örnek veriyor. Müdürün karısının artan ve rahatsız edici şiddet karşısında adadan ayrılması, Koruyucu Babanın yaptığını meşru kılmak için müdürün karısını ve rahatlığını örnek sunması cabası… Tabi anlatılanlar sadece bununla da kısıtlı değil. Kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında Kongen av Bastøy.

Yönetmen: Marius Holst

Senaryo:

Mette M. BølstadLars Saabye ChristensenDennis MagnussonEric Schmid

Oyuncular:

Stellan Skarsgård Bestyreren
Benjamin Helstad Erling / C-19
Kristoffer Joner Bråthen
Trond Nilssen Olav / C-1
Morten Løvstad Øystein
Daniel Berg Johan

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1332134/

http://film.iksv.org/tr/film/331

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.