Kuchisake-onna

Ünlü Japon korku ustası ‘in 2007 yapımı filmi Kuchisake-onna ( 口裂け女, Slit-Mouthed Woman). Film Japon sehir efsanesinde uyarlanmış. Efsaneye göre şiddet gören yüzü yarık bir kadının ruhu ortalıkta dolanmaktadır. 1979 yılında yayılmaya başlayan efsane insanların “ben de gördüm” demesi üzerine büyük paniğe neden olmuş. Çocuklar gurup halinde dolaşmaya başlamış bu sebepten dolayı polis sürekli devriye atar duruma gelmiş.

Tabi efsane hala anlatılmaya devam ediyormuş. Bu sayede bir çok oyun, manga, filme malzeme olmuş. Kôji Shiraishi’de bu malzemeden mahrum kalmak istememiş. Filmin Kôji Shiraishi’en sakin geçen filmlerinden olduğunu söylemeliyim. Bu durağanlığın sebeplerinden biri de biraz daha fazla duygusal öğelere yer vermiş olması. Bu sebepten dolayı kısmen film sıkıcı olabiliyor.

Film bir kaç küçük çocuğun efsaneyi anlatmasıyla başlıyor. Çocuklar aralarında konuşurken küçük bir sarsıntı olur ve yüzü maskeli kadın ekinde makası ile çıkar. Küçük çocuklardan birini öldürür. Bunun üzerine olayın olduğu bölgedeki okul müdürü, tüm öğrencileri toplar ve ekip halinde hareket etmelerini söyler. Bu sırada maske ile dolaşan çocuk canavar sensin diye diğer çocukların zorbalığına maruz kalır. Bütün çocuklar birlikte hareket etmekte ve onları evlerine öğretmenleri bırakmaktadır.  En son maskeli çocuk ile öğretmeni kalır. Annesi ile sıkıntısı olduğunu anlayan öğretmen kız ile konuşur. Annesinin ona şiddet uyguladığını görür. Bu esnada kız korkarak kaçar ve efsanedeki yüzü kesik kadın kızı kaçırır.

Öğretmen kızın kaybolmasından kendini sorumlu tutar ve olayı araştırmaya başlar bu sırada her çocuk kaçırılmasında öğretmen birinin sesini duymaktadır. Bu esnada kaçırılmalar da devam eder. Bir gün arkadaşı ile eve geldiklerinde küçük çocuğun aynı kadın tarafından kaçırıldığını görür ve kadına saldırırlar. Kadını öldürürler ancak kadın öldükten sonra aslında başka birisi olduğunu görürler.  Tabi olaylar bitmemiş kaçırılmalar devam etmektedir. Öğretmen ve arkadaşı kadının gerçek kimliğini bulup onu yakalamaya çalışırlar.

Filmin klasik bir akışı var. Acılı anne, olaylarım malum olduğu ve gerçek peşinde koşan bir kadın ve onun yanındaki adam. Başlarına gelenler ise belli. Bu sırada katilin dramını da görürüz. Film kurgu olarak biraz dağınık. Zaman zaman nerede, hangi zamanda olduğunuzu karıştırabiliyorsunuz. Her şey belli bir standartta gidiyor. Şaşırtan bir şey yok. Korkudan çok gerilim yaratılmaya çalışılmış ancak yarık ağızlı elinde makaslı bir kadın bizim korku ve gerilim anlayışımıza pek uymuyor.

Yönetmen pek fala filmin üstünde durmamış gibi. Diğer filmlerindeki o tadı alamadım bu filmden. Yenilikçi, merak bırakan takip ettiren, sürükleyen bir film yok elimizde. Bazı sahneler fazla uzatılmış bazısı çabuk geçilmiş. Soru işaretlerinin bir çoğu cevap bulsa da havada kalan sahneler mevcut. Film zaten pek çözüm için yapılmamış. Sadece bir katilin anlık durumu mevcut. Katilin doğa üstü bir varlık olduğu konusunda da pek kanıya kapılamıyorsunuz.

Bu filmde de oyuncular pek fazla profesyonel değil. Bu oyunculuklarına da yansımış. Belki de filmin sönük kalmasının en büyük nedenlerinden biri de karakterlerin donuk olması ve tama anlamıyla olan biteni yansıtamamaları. Şiddet dozu bana çok fazla gelmedi. Diğer filmlerden daha fazlasına alışmıştım.

Özetlemek gerekirse senaryo daha iyi işlenebilirdi. Bir kaç yeni çekim ve sürükleyicilik filmi daha iyi yere getirirdi. Film bir efsaneyi yüceleştirmeye çalışırken aynı zamanda yerin dibine de batırmış. Bu arada kötü ruhun başka insanların bedenlerine girerek cinayetleri işlemeye devam etmesi aslında sürecin bitmeyeceğinin kanıtı ama nedense son seferde kadının kasası kesildikten sonra ölüyor. Tabi bu soru işaretlerine de sebep oluyor. Yönetmenin hatırına izlenecek ancak bek tatmin etmeyen bir film Kuchisake-onna.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Kyôko Yamashita
Noboru Matsuzaki
Mayumi Sasaki
Mika Sasaki
Hideo Tamura
Saori Tamura

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0891520/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?