kundakçı almanlar kahraman türkler…

Bilumum medya araçlarında acı olayı duymuş, izlemiş, okumuşsunuzdur; Ludwigshafen’de meydana gelen yangınında dokuz Türk vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Her ne kadar bu haber kaynakları haberi dramatize ötesi yapmış olsalar da, yaşanan üzücü olaya iç burkmadık değil.

Asıl değinmek istediğim ise haberlerde bulduğum art niyet. Medyamız olayın ne kadar sebebi bilinmeyip, olasın Alman milliyetçileri tarafından yapıldığı düşünse de, ellerinde fazla delil olmadığı için ispatlayamamakta.

Belki bu sav doğru ama resmi açıklamalar olmadan pek fazla konu üzerinde durup kendi görüşlerini tarafsızmış gibi vermek Almanya’da yaşayan bir kesim Türk vatandaşlarında (Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın da) ayaklanmasına sebebiyet verebilecek.

Türkiye’den dört kişi olay yeri incelemeleri için gönderilmiş. Tabi eğer bu olayın bir grup Alman milliyetçiler tarafından yapıldığı anlaşılırsa Türkiye’nin bu işten para kazanmaması içten bile değil. Zaten yazılanlardan okuyoruz ki itfaiyeciler lay lay lom hareket etmişler… (Türkiye de hiç olmaz.) Aslında bu olayın üzerine Sivas olaylarından daha çok gidilmeli (!) ki sanırım öyle olacak…

<p class="MsoNormal"><span style="font-size:10;"><o:p> </o:p>

Konuyla ilgili değineceğim ikinci bölüm ise orada kahraman bir Türk’ümüzün haberi. Bir çift yangın esnasında can havliyle yanmasın diye küçük çocuklarını pencereden dışarıya atmış. Tabi bu şok anı herkes için geçerli. Lakin içlerinden birisi atılan çocuğa doğru hamle yapıyor ve onu yakalayıp kurtarıyor ve bunu yapanda bir Türk. Elbette ki takdir edilecek bir davranış ancak burada da değinmek istediğim nokta bu kurtarıcı Alman olsaydı vereceğimiz tepkiler de aynı olur muydu? Yanı onu da kahraman ilan eder miydik? Pek sanmıyorum ama düşüncesi bile güzel. Velhasıl bize göre Almanların yaktığı bir evde kurtarıcı kahramanlar Alman olmaz. Buradan çıkarttığım kıssadan hisse “Türkün dostu her yerde tine Türk”.(bu arada bizim türk, laz galiba olaydan sonra şoka girmiş:))

Sustum…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?