Kung Fu Hustle, 功夫

Bu gün 2004 yapımı Stephen Chow filmi tanıtmak istiyorum size. Stephen Chow deyince aklımıza ilk gelenlerden birisi de Shaolin Soccer. Kung Fu’da aynı eğlenceyi gözler önüne seriyor.
Stephen Chow bu filmde de kendini ve tarzını belli etmiş. Sahneler özel efektler bir harika. Öyle ki bir çok saçma diyebileceğiniz sahnenin ardından sizi ekrana bağlayan sahneler ve müziklerle karşılaşıyorsunuz. Film boyunca hatta film sonunda bile “hadi lanamma saçma” sözcükleri ağzınızdan çıkmakta zorlanıyor ki zaten filmi izlerken çok eğlenmişsiniz. muziklerse bir başka guzel… hiç ummadığınız kişi birden başınızı yarıp ortaya bir kung fu ustası olarak çıkabiliyor. Hani yüzüne baktığınızda bundan adam olmaz diyeceğiniz tipler. Hiç te öyle alıştığımız kaslı güzel vücutlu insanlar da yok ortada. Bildiğin cılız bir insan ve şişman karısı rollerin başını çekiyor. Peki ya sürekli ağzındaki sigara… İlginç karelerle dolu güzel eğlenceli bir film çıkmış ortaya. Film biraz da Amerikan vari gelmedi değil ama sonuçta bir komedi filmi…
Filmin konusu ise şöyle;
1930’larda Çin’de Balta Çetesi tüm zengin mahallerini kontrol altına almıştır. Sadece fakir ve kıyıda köşede kalmış mahallelere dokunmamaktadırlar. Sing, Balta Çetesi’ne katılmak isteyen, ama bunun için pek bir şey beceremeyen fakir ve işsiz biridir. Bir gün arkadaşıyla haraç kesmek için bir fakir mahalleye gidip kendilerini Balta Çetesi gibi tanıtırlar, ama baltayı taşa vururlar. Gerçek Balta Çetesi de onlardan kısa bir süre sonra mahalleye gelir ve olan olur. Mahalleyi içlerinde kung fu’yu iyi bilen birkaç kişi savunur ve başarılı olurlar. Bu arada Sing ve arkadaşı Balta Çetesine üye olurlar. Bu arada çete lideri mahalleyi ele geçirebilmek için Sing’ten hapiste bulunan ve tam bir kung fu delisi olan Hayvan’ı (Siu Lung Leung) gizlice kaçırmasını ister.
Oyuncular:
 • Stephen Chow (Sing)
 • Kwok Kuen Chan (Sum Kardeş)
 • Wah Yuen (Landlord)
 • Qiu Yuen (Landlady)
 • Siu Lung Leung (Hayvan)
 • Dong Zhi Hua (Donut)
 • Chiu Chi Ling (Tailor)
 • Xing Yu (Coolie)
Linkler:

4 Comments

 1. ofori

  Bu filmi 2008 haziran ayında cnbc-e’de ailecek izlemiştik ki ailece izlediğimiz nadir altyazılı filmlerden birisidir. Çok güldüğümü ve eğlendiğimi hatırlıyorum. Stephen Chow’u Shaolin Soccer ile tanımış bir insan olarak bu filmi de izledikten sonra iyi ki tanımışım dedim.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: