Kung Fury

Festivalde Turbo Kid‘in ardından yayınlanmıştı Kung Fury. Önce ne izleyeceğimden habersizdim. Turbo Kid’den nispeten tatmin olmuş, dahası ne olabilir diye düşünüyordum. Ve şahit oldum ki dahası varmış. Hatta bence Kung Fury festivalin açık ara izlediğim en iyi filmiydi. Bu sebepten film en son yazmayı düşünüyordum ama ancak bu kadar dayanabildim. Açıkçası bu filmi daha önce nasıl keşfedemedim bilmiyorum. Öyle ki film YouTube‘da da mevcut.

Aslına filmi herkesin seveceği garantisini veremem. Şimdi filmi herkesin seveceğini söyleyemem. Filmi sevmek ve özümsemek için o seksenlerin kültlerini çok seviyor olmanız lazım. Film yaklaşık otuz dakika ama şimdi burada filmde olan biteni anlatmaya çalışsam eminim sayfalarca yazı yazmak zorunda kalırım. Bu sebepten dolayı linkini verdim buyurun siz izleyip kendi yorumunuzu altına yazın.

Filmin senaristi yönetmeni İsviçre’de yaşayan David Sandberg. David Sandberg genç bir yönetmen ve filmi de Kickstarter yardımıyla bağış toplayarak yapmış. Neden kısa metrajlı olmuş onu bilmiyorum pekala uzun metrajlı gayet süper bir film olabilirmiş. Umut ediyorum ki David Sandberg’in elinden biri tutar ve Kung Fury’nin bir serisini yapar. Yani o kadar iyi ve akıcı bir film.

Filmi anlamak için seksenleri bilmek gerekir dedim ya, sahne klişelerinden tutun absürt repliklerine kadar her şey seksenlerden fırlamış. Yönetmen seksenlerin o VHS, BETA’larının bozulmalarını da unutmamış tam bir dönem filmi koymuş karşımıza. Filmi izlerken bir atari oyunu oynuyormuş gibi keyif alıyorsunuz. Zaten bu sahnelere de bolca gönderme mevcut. Bildiğiniz seksenler bu otuz dakika içerisine ziplenmiş.

Kara Şimşek, He-Man, Mortal Kombat, Street Fighter, Cehennem Silahı, afk vb.. göndermeleriyle kesinlikle olmuş bir film Kung Fury. Aynı şekilde müzikleri de özellikle seçilmiş. Filmin soundtrack’i de oldukça başarılı. Anam müzik David Hasselhoff tarafından seslendirilmiş. Aynı şekilde Hal 9000’e olan gönderme Hoff 9000’in sesi de ona ait.

Hikaye, işlenişi, görselliği, seslendirmesine kadar tam anlamıyla olmuş bir film Kung Fury. Hani şöyle oturup böyle bir film çekemeyeceğim diye ağlayacağım filmler arasında. Kısaca konuyu özetleyeyim.

Kung Fury aslında sıradan bir polis memurudur. Tabi zamanında. Bir gün ortağıyla birlikte bir Kungfu Master’ın peşinden giderler. Adamı yakarlar ama tam bu sırada ortağı bu adam tarafından öldürülür. Polisimiz tam bu Kungfu Master ile karşılaşacakken onu bir yılan sokar ve aynı zamanda üstüne bir yıldırım düşer. Bu olay cereyan ettiğinde polisimiz bir içsel yolculuğa çıkar ve burada seçilmiş kişi olduğu anlaşılır. Polisimiz geri döndüğünde süper güçlü bir kahraman olmuştur. Bu dakikadan sonra kendine Kung Fury der ve Kung Fury şehri kötülüklerden korur. Günün birinde karşısına yollardır ortada gözükmeyen kötü adam Kung Fühler çıkar. Kung Fury onu yok etmek için, geçmişe gitmeyi düşünür. Bu konuda da ona ünlü hacker Hackerman yardım eder. Hackerman, zamanı hackleyerek onu geçmişe yollar. Ancak bu esnada bilgisayar bozulur ve Kung Fury, Thor dönemine gider.

Dedim ya olaylar anlatmakla bitmez diye bende burada kesiyorum. Kesinlikle izlenmesi, başucu edilmesi gereken bir film, Kung Fury. Kaçırmayın derim.

Yönetmen – Senarist: David Sandberg

Oyuncular:

David Sandberg
Kung Fury
Jorma Taccone
Adolf Hitler
Steven Chew
Dragon
Leopold Nilsson
Hackerman
Andreas Cahling
Thor

Linkler:

http://www.ifistanbul.com/film/kung-fury/5713/

http://www.imdb.com/title/tt2401878/

Eklemeden Edemedim:

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: