Kungfu Panda

İzlerken büyük bir zevk aldığım, izleyenlerle muhabbetini edip izlemeyenlere ise izleme teşvikinde bulunduğum animasyonlardan birisi de Kungfu Panda. 5 Yıldan uzun süren yapım aşaması sonrasında bekleneni veren bir animasyon.
Po, hepimizin bir dönem hayran olduğu gibi konfu hayranıdır. Odasında en iyi dövüşçülerin resimleri asılı büyür. En büyük hayali usta bir kungfucu olmaktır. Ne yazık ki vücut yapısı buna elverişli olmadığı için kunfu yapmak onun çin bir hayalden öte değildir. Eli mahkum babasının erişte dükkanında vaktini kungu hayalleri kurarak geçirir. Babasının ise en büyük hayali oğlunun bu aile mesleğini devam ettirmektir.
Buraya kadar karşımıza çıkan sıradan bir gencin, hayalleri ve yapmak zorunda oldukları. 
Hikayenin diğer boyutunda Barış Vadisi’nin en yüksek noktalarında kendini vadiyi korumak için adamış kungfucu rahipler bulunmaktadır. Yazılan bir kehanete göre Barış Vadisi’ne çok güçlü bir düşman dadanacak ve barış ortamına son verecek tüm şehri yakıp yıkacaktır. Onu yenebilecek tek kişi ise seçilmiş kişidir. Herkes bu kişinin bu kungfu manastırının en güzide öğrencileirnden Öfkeli beşliden biri olacağını düşünür ancak küçük bir karışıklıkla bu seçilmiş kişinin Po olduğu ortaya çıkar. Haliyle manastırda kimse onu istememiştir. Hatta hocası bile ondan umudu kesmiştir.
Bu noktada Po’nun yemeğe karşı ilgisini fark eden hocası eğitimini bu yönde yoğunlaştırır. Gün gelmiş ve kötü Tai Lung kapıya dayanmıştır ve nun karşısında duracak tek isim ise Po’dur.
Gerek eğitim sahneleri, gerekse Tai Lung’nin hapishaneden kaçışı ve şimdi anlatmakla bitmeyecek bir çok güzel sahneyle Kunfu Panda kaçırılmayacak bir animasyon…
Yönetmen:
Seslendirenler:
Jack Black Po
Dustin Hoffman Shifu
Angelina Jolie Tigress
Ian McShane Tai Lung
Jackie Chan Monkey
Seth Rogen Mantis
Lucy Liu Viper
David Cross Crane
Linkler:

2 Comments

 1. Tuğba

  Ben de yeğenim olmasa bu animasyonu izleme şansını yakalayamayacaktım galiba. Ama iyi ki yakalamışım. Hoş yakalamamak mümkün değil gibi birşey. Sağolsun çocuk milleti bir çizgifilmi onbin beş yüz kere seyrettiği için… Tabii hemen ardından “hayhuy” sesleri eşliğinde pandanın birkaç hareketini üzerimde denedi ama kendim de bu tarzdan pek etkilendiğimden kelli çok üstünde durmadım.

  Neyse ben aslında Tai Lung ismine takıldım. Zira bu isim efsane kung fu filmleri aktörü bebek yüz Ti Lung’a gönderme midir, yoksa binlerce Çin adından biri midir diye:)
  Eline sağlık:)

 2. kişisel depresyon anları

  çizgi filmi animasyın, anime, adı ne olursa olsun çizgili hareketli şeylere bayılıyorum. sanırım 90 yaşımada gelsem oturur izlerim onların yeri bir ayrı… tabi çocuklarla izleyince olayın akışı biraz değişiyor. bu durumda yapılması gereken onlardan önce “hayt, huyt”a başlamak, sen pasif olunca daha çok üstüne geliyorlar…
  Tai Lung ismini bende düşünmedim değil… ama sanıyorum işin içersinde bir gönderme var…

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: