Kwang-sik-i Dong-saeng Kwang-tae

Kore Filmi aş ermeye başlamışken arşiv içerisinde bulup izlediğim film Kwang-sik-i Dong-saeng Kwang-tae (When Romance Meets Destiny). Aslında böyle bir aş ermeyi tatmin edecek film değildi. Ancak uzun zamandır duymadığım Korece’yi duymak bana mutluluk verdi desem yalan söylememiş olurum.

Kwang-sik-i Dong-saeng Kwang-tae aslında pek özelliği olmayan sıradan bir film. İki kardeşin aşk hayatlarına göz atmış. Burada dikkati çeken nokta ise büyük ve yakışıklı olan kardeşin umutsuz bir platonik aşkın üzerine, kardeşinin hovarda olması. Yıllardır abisinin çektiği acı üzerine mi bu duruma gelmiştir bilinmez ama filmin özeti bu. Film üç bölümden oluşuyor. Büyük kardeşin hikayesi, küçük kardeşim hikayesi ve ikisinin birleşkesi.

Yu Gwang-shik küçük bir fotoğraf dükkanı işletmektedir. Kendisine kardeşi, Yu Gwang-tae yardım etmektedir. Yu Gwang-shik lise yıllarından fotoğraf kulübüne üyeyken alt sınıflardan Ko Yun-kyung’a aşıktır. Ancak bunu bir türlü itiraf edemez. tam itiraf edeceği sırada da kulüpten bir başka arkadaşı kıza olan aşkını itiraf eder ve Yu Gwang-shik bunun üzerine aradan çekilir. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen Ko Yun-kyung’u unutamamıştır. Bir gün Ko Yun-kyung çıkar gelir.

Ko Yun-kyung, Yu Gwang-shik’e yakınlaşmaya çalışırken Yu Gwang-shik kendini geri çeker. Bir yanlış anlama sebebi ile Yu Gwang-shik ile Ko Yun-kyung’un yanında çalışan çocuk arasında bir şeyler olur. Yu Gwang-shik durumun böyle olduğunu öğrenince kendisini yine geri çeker. Bu sırada tüm olayların başlangıcının kardeşinin hatası sonucu olduğunu öğrenir. Ancak Ko Yun-kyung ve yanında çalışan arkadaşı evlenme kararı almışlardı.

Yu Gwang-tae ise çok geveze biridir. Kadınlarla gönül eğlendirmek için birlikte olmaktadır. Günün birinde bir halk koşusuna katılır ve burada, Lee Kyung-jae ile tanışır. Lee Kyung-jae ile birlikte olmak için her şeyi yapar. Sonunda bu amacına da ulaşır. Lee Kyung-jae eski kitapları kaplayıp tamir etmektedir ve oldukça güzeldir. Aslında Yu Gwang-tae ile hiç ortak yönleri yoktur. Tek amacı seks olan Yu Gwang-tae bir gün Lee Kyung-jae tarafından terk edilir. Yu Gwang-tae bu terk edilişi hazmedemez ve Tee Kyung-jae’nin peşinde dolanmaya başlar.

Hikaye özetle umutsuz bir aşka tutulmuş kişinin bu aşktan kurtulmasıyla, aşktan kaçan birinin aşka tutulmasını anlatıyor. Anlatım dilini çok yavan bulduğumu söylemeliyim. Film çok fazla ajitasyon yapmamış ama bu da biraz yavan kalmış gibi. Sonuçta ne dram yönü, ne duygusal yönü, ne de komedi yönü yüksek.

Oyunculuklar fena değil. Ancak hikaye ve kurgu karakterlerin havada kalmasına sebep olmuş. Müzikler ve renkler başarılıydı. İzlerken filmdeki zaman kavramından uzakta kaldım. Filmin süresi 104 dakika. aslında standart bir film uzunluğunda ama nedense bana daha uzun gibi geldi. Bunun filmin kurgusu ve işleyişi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Kısacası çok başarılı bir film olduğunu söyleyemeyeceğim. Tarzı ve Kore sinemasını sevenler için belki izlenebilir ama, iyi bir film isteyenlerin beklentilerini karşılamayacaktır.  Daha iyi filmler vardır kesin.

Yönetmen: Hyeon-seok Kim

Senaryo: Hyeon-seok Kim

Oyuncular:

Tae-gyu Bong
Yu Gwang-tae
Kyeong-ho Jeong
Kim Il-wung
Ah-jung Kim
Lee Kyung-jae
Hyeong-min Kim
Ju-hyuk Kim
Yu Gwang-shik
Yu-won Lee
Ko Yun-kyung

 Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_movie_When_Romance_Meets_Destiny.php

http://www.imdb.com/title/tt0488736/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: