Kynodontas

Kynodontas 2009 yapımı ilginç bir film. İlginç olmasının başlıca nedenlerinden biri Yunanistan gibi dini bütün bir ülkenden çıkmış olması. Kynodontas’ın yönetmen koltuğunda  Yorgos Lanthimos var. Filmin türkçesi Köpek Dişi. Hikaye ve kurgu olarak iyi düşünülmüş bir film. Filmi izlerken zaman zaman neden diye sorgulasakta, filmin sonunda derin düşüncelere dalıyor insan.

Filmde neden sonuç ilişkisi aramaya gerek yok. Yani enden öyleymiş neden böyleymiş gibi sorunları değerlendirmeye. Film yorumlarında hstalıklı bir film olarak geçiyor ama tabiki burada da neye göre diye sormak lazım. Bulunduğumuz topluma ve yargıalına göre hastalıklı olabilir ancak, hikaye üzerinden baktığımızda, karakterlerin yerine kendimizi koyduğumuzda durumun öyle olduğunu görmüyoruz.

Film normal yaşamdan izole olmuş bir aileyi karşımıza getiriyor. Bir anne ve baba iki kızı ve bir oğlunu toplumdan soyutlamış ve istedikleri gibi yetiştiriler. Dışarıyla tek bağı olan babadır. O da işe giderdelir. Onun haricinde dışarı çıkmak yasaktır. Zaten sınırlarından dışarıyada çıkamamaktadırlar. Kapıdan dışarıya ayak bastıklarında onlar için kötü olacaktır. Bu sebepten dolayı dışarıya çıkış sadece ve sadece ayaklarının yere deymeyecek şekilde araç yardımıyla çıkmaktadırlar. Tabi bu çıkış sadece evin babası tarafından yapılmaktadır. Çocukların evden çıkabilmeleri için ise köpek dişleirnin düşmesi gerekmektedir.

Aile kendi halinde anne ve babanın verdiği kurallarla yaşayıp giderken aslında hayatlarından memnundurlar. Babanın erkek çocuğun cinsel ihtiyaçlarını gidermesi için eve getirdiği kadın ile işler biraz değişir. Bu kadın çocuklara farklı bir dünya göstermeye başlar. Çocukları bir şekilde kullanmaya başlar bu da otoriteyi sarsmaya başlar. Çocuklar bir şeyleri sorgulaken babaları da bu durumu fark eder. Kızın eve gelmesini engeller ve oğlu içinde otoritesinin sarsılmaması adına kardeşlerinden biri ile birlikte olmasına izin verir. Otoriteyi bu şekilde sağlayacağını düşünür. Tabi bir içeriye bir kez nifak tohumları düşmüştür. Büyük kız evden çıkmak için planalr yapar. Bunun için gerekli olan şartıda yerine getirir ve köpek dişini kırar.

Film kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında. Çok ince düşünülmüş, başarılı bir şekilde analiz edilmiş ve sistemlere karşı oluşabilecek çatlaklar daha doğrusu en yaparsanız yapın değişimi engelleyemezsiniz görüşünü çok iyi vermiş ve bunu da toplumun en küçük birimi aileye indirilerek anlatılması oldukça başarılı. Tüm bunlar olup biterken film biraz erotik ve sapıkça değerlendirilebilir. Ben cinselliğin insan doğasıyla uyumlu olduğunu düşündüğüm için açıkçası çok fazla gözüme batmadı bu durum. Zaten toplumu ne kadar sıkarsanız o kadar sapıtır birde bu durum var.

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Senaryo: Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos

Oyuncular:

Christos Stergioglou Baba
Michele Valley Anne
Angeliki Papoulia Büyük Kız
Hristos Passalis Erkek Çocuk
Mary Tsoni Küçük Kız
Anna Kalaitzidou
Christina

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1379182/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: