La casa del fin de los tiempos

Venezuella’nın ilk korku filmi diye lanse edilen bir film La casa del fin de los tiempos. Bana daha çok İspanyol korku filmlerini hatırlattı. Aslında bir ilk olarak bakarsan film ne kadar bütün klişeleri kullansa da oldukça başarılı. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Alejandro Hidalgo yapmış. Bu kendisinin aynı zamanda ilk filmi. Öyle ki Alejandro Hidalgo hikaye üzerinde oldukça düşünmüş. Giriş ve final sahneleri üzerinde baya çalışmış ve tam anlamıyla olmasa da tatmin edici bir sonuç vermiş bu çalışmalar.

Film gayet başarılı bir şekilde açılıyor. Filmin ana noktası olan Juan Jose’nin öldürülmesi ve Leopoldo’nun kaybolması evin hanımı Dulce’nin gözünden bize aktarılıyor. Aksiyonun ve gerilimin tavan yaptığı bu açılıştan sonra filmin neye odaklanacağına az çok tanık oluyoruz. Film bu kadar hızlı giriş yapmasına rağmen hızının birden düşmesi sebebi ile kendi yükselttiği beklentiyi yavaş yavaş indirmeye başlıyor.

Dulce, işsiz kocası Juan Jose ve yaşları küçük iki erkek çocuğu Leopoldo ve Rodrigo ile birlikte eski büyük bir evde yaşamaktadır. Bir akşam evde birilerinin olduğunu fark eder ve gezinmeye başlar. Evin mahzeninde kocası Juan’ı bıçaklanmış olarak görür. Çocuklarını ararken büyük oğlu Leopoldo gözünün önünden birden kaybolur. Onu arar ama hiç bir yerde bulamaz. Olay yerine gelen polisler Dulce’nin tüm ısrarlı anlatımlarına rağmen evde bir başkasının izine rastlamazlar. Tüm deliller de Dulce’nin suçlu olduğunu göstermektedir. Dulce suçlu bulunur ve hem kocasını, hemde cesedi bulunmayan oğlu Leopoldo’yu öldürmek suçundan ağır hapis ile cezalandırılır.

Hapse 45 yaşında giren Dulce, 30 yıl sonra 75 yaşında cezasının kalanını evinde geçirmek için hapisten çıkartılır. Dulce tüm bu yaşadıklarından sonra Tanrıyı da sorgulamaktadır. Bu sırda ona yardım için bir rahip gelir. Genç rahip kadının yaşadıkları ile ilgilenmektedir. Rahip ev ile ilgili yaşanan olayları araştırır ve evde bir gariplik olduğunu bulur. Bu sırada Dulce’de evin gizemini yavaş yavaş çözmeye başlamıştır. Evde yine dolanan birileri vardır.

Hızlı giriş yapan film Dulce’nin yaşlı hali ile birlikte gelişme aşamasında oldukça yavaşlıyor. Bu yavaşlığı yönetmen geri dönüşler ile gidermeye çalışmış ancak pek başarılı olamamış. bazı yerlerde çok gereksiz yan hikayeler filmden bağımsız bir hal almış. Ancak finale doğru kendisini tekrar toplayıp kıvamında bir aksiyonla final yapmış. Filmi izlerken çok fazla sıkılmıyorsunuz. Ancak çocuğun kaybolmasından itibaren doğa üstü varlıkların olduğu beklentisi oluşurken izleyicide yönetmen başarılı bir ters köşe yapıyor.  Bu durum da aslında filmin dikkatle izlenmesine sebep oluyor. Belki bir hayalet çıkmıyor karşımıza ama güzel bir bağlantı çıkıyor.

Filmi izlerken çok fazla düşünmüyorsunuz ama film bittikten sonra bir çok yerde açık olduğunu görüyorsunuz. Benim filmi izlerken taktığım konulardan biri ise Dulce’nin kapısına dikilen iki polis. Venezuela’da polis sayısı fazla ki bir kişiye iki polis verebiliyorlar sanırım. Bir de hikayeye dahil olan pederin hiç bir fonksiyonu yoktu. Sadece filme din olgusunu sokmak için yazılmış karakterdi. Açıkçası ben bu karakteri çok gerekli görmedim.

Tabi yaşlı Dulce’nin neden oğlu Leopoldo ile diyaloğa geçtiği de ayrı bir konu. Sanki kendi ile bağlantıya geçse daha iyi olmaz mıydı. Yada evde hayalet gibi dolanmasının anlamı nedir pek çözemedim. Aslında filmin senaryosu üzerinden sağlam bir şekilde iyice geçilebilir. Aslında film Holywood’un yeniden çevrimleri arasına girebilecek bir film.

Filmde oyunculuklar fena değildi. Baş rolde zamanında Bond kızı da olmuş Ruddy Rodríguez vardı. Filmi sırtlamıştı ancak otuz yıl yaşlı halindeki makyaj bariz belliydi. Sanki başkası olsaydı daha iyi olurdu. Sanki yaşlı kadın şunun şurasında kaç dakika görülüyordu ki?

Genel anlamda film başarılıydı. Müzikler, sesler, efektler iyiydi. Film izleyiciyi kendine çekiyor merak uyandırıyordu. Küçük sıkıntıları dışında izlenebilir bir film La casa del fin de los tiempos. Ancak tam bir korku sayılmadığı için çok fazla korkacağınızı da sanmayın, eğer klişelerden korkmuyorsanız. Bunun haricinde keyifli bir gerilim filmi.

Senaryo – Yönetmen: Alejandro Hidalgo

Oyuncular:

Rosmel Bustamante
Leopoldo
Adriana Calzadilla
Vidente Adriana
Gonzalo Cubero
Juan José
Guillermo García
Priest
Héctor Mercado
Rodrigo
Yucemar Morales
Saraí
Ruddy Rodríguez
Dulce

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2640474/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?