La dentellière / Dantelci Kız

Festival’in 30. Yılına özel olarak yapılan bölümde Isabelle Huppert’i daha yirmili yaşlardayken gördüğümüz bir filmi de vardı. Gördük ki Isabelle Huppert daha o zamandan sinemadaki varlığını ortaya koymuş. Film çekildiği 1978 tarihinde Cannes Kiliseler Birliği Ödülü, BAFTA Gelecek Vaat Eden Kadın Oyuncu ödülünü 1980 yılında ise İtalya David di Donatello  En İyi Yabancı Kadın Oyuncu ödülünü almış. Aslında kiliseler birliği ödülünü neden almış pek çıkaramadım ama belki yazının ilerleyen satırlarında aklıma bir şeyler gelebilir konu ile ilgili.

Pomme annesi ile birlikte yaşamaktadır. Pomme sessiz, sakin, içine kapalı genç bir kızdır. Bir kuaförde çırak olarak bahşiş karşılığında çalışmaktadır. İş yerinde yardımcısı olduğu Marylène ile çok iyi anlaşmaktadırlar. İş haricinde de görüşmektedirler. Pomme, Marylène’e gizli gizli hayranlık beslemektedir.

Pomme, Marylène’nin erkek arkadaşı ile buluşmaya hazırlanmasını onun içindeki mutluluğu izleyerek tatmaya çalışmaktadır. Öyle ki Marylène Pomme için bir öğretmen gibidir.

Bir gün Marylène bir telefon alır. Sevgilisi onu terk etmiştir ve sinir krizi geçirir. Onu sakinleştirmekte Pomme’ye düşmüştür. Bir süre sonra hava değişikliği olsun diye iki kız, Normandiya’ya tatile giderler. Burada aklıma tek takılan hangi zaman döneminde gittikleridir. Bir gün denize girerken ertesi gün çok soğuk olup yağmur yağa biliyorum. Tabi Normandiya’nın hava şartlarını gitmediğim için bilmiyorum.

Pomme’nin de ilk tatilidir. Hatta denizi ilk defa görmüştür. Ancak sokaklar pekte dolu değildir. İnsanlar belli yerlere gidip belli şeyler yapmaktadırlar. İki kız aynı odaya yerleşmiş iyi bir tatile başlamışlardır. Bir gün Marylène barda bir erkekle tanışır ve adam onun yanına taşınması için ısrar eder. Marylène bu teklifi kabul eder. Pomme’yi odada yalnız bırakarak adamın yanına taşınır.

Tatilin devamını Pommie yalnız geçirmeye başlar. Bilmediği şehri gezer dolanır. Bir gün, François adında bir gençle tanışır. Çocuk üniversite okuyan, kültürlü, geleceği parlak biridir ve iyi bir aileden gelmektedir. Pommie ve François her gün çıkıp gezmeye başlarlar. Tabi ilerleyen günler onların yakınlaşmasına sebep olur ve çıkmaya başlarlar. François, Pommie’nin  ilk sevgilisidir. Belki de bu durum, Pommie’nin etrafında gördüğü kızlardan daha farklı, içine kapanık, sakin, sessiz, her şeyi kabullenen olması François’in dikkatini çekmiştir. Pommie o kadar sessizdir ki, François ayrılma kararı aldığında bile hiç bir şey söylemez.

Bir süre sonra bu genç sevgililer birlikte yaşamaya başlarlar. Küçük bir ev tutarlar. François okula gidip gelirken, Pommie ise yine aynı işte çalışmaktadır. Pommie evin geçimini sağlarken (François’e aliesi para veriyor mu anlayamadım?) aynı zamanda ev işlerini de yapar.

Bir süre ilişkileri düzgün gider. Ancak François’in yanında Pommie çok pasif kaldığını fark eder. Ona değişmesi için bazı telkinlerde bulunur ancak Pommie bulunduğu hayattan memnundur. Aylardır bir adım bele ilerlememiş, hala iş yerinde çırak olarak devam etmektedir. Tabi haliyle bu François’e batar. Tabi araya giren aile ve arkadaş faktörleri de cabası.

Velhasıl kelam François, Pommie’yi terk eder. Pommie buna ses çıkarmaz. Söyleyecek bir şeyi yoktur. Sessiz bir şekilde evi terk eder. Tabi akabinde böyle içine kapanık bir kişilik durumu kaldıramaz ve psikolojik tedavi görmeye başlar. Film aslında sevgi ve aşk üzerine kurulu olsa da ilerleyiş ve diyaloglarla François’in aslında aşk ve sevgi vaatleri vererek işi cinselliğe dökmesini anlatıyor.

Zaten François’in, Pommie yaklaşımı, arayı ısıttıktan sonraki ilk cümlesi, “seninle bir gece geçirmek istiyorum” yönündedir. Bu cümleden filmin gidişatını anlıyoruz ama daha sonra birlikte yaşamaya dönen kısım filmde insanın aklını kurcalıyor. Ancak özet olarak yukarıdaki cümlelere değinmekte.

Film insan oğlu var olduğu sürece süregelecek bir soruna çanak tutuyor ve bunu yargılamadan yapıyor. Derdini anlatmakta da oldukça başarılı… Güzel bir oyunculuk ve yönetimle karşımızda…

Yönetmen: Claude Goretta

Senarist: Claude GorettaPascal Lainé (kitap)

Oyuncular:

Isabelle Huppert
Pomme
Yves Beneyton
François
Florence Giorgetti
Marylène
Annemarie Düringer
Pomme’un annaesi

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0075932/

http://film.iksv.org/tr/film/220

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: