La doublure / The Valet

Francis Veber‘in yazıp yönettiği La doublure filmini benim için en leziz hale getiren şey itiraf etmeliyim ki Virginie Ledoyen‘in filmde rol almasıydı. Uzun zamandır ihmal etmiştim kendisini bu filmde görmek ise çok eski bir dostu/sevgiliyi görmüş gibi heyecanlandırdı beni… Bu aralar beynim sulandığı için böyle bir giriş yapıyorum. Elbetteki burası benim film blogum…

Filmin başrollleirnde yine Daniel Auteuil oynuyor. Yine diyorum farkındayım ki son dönemde izlediğim tüm Fransız filmlerinde Daniel Auteuil başrolde. Bu kez ona eşlik edenler Gad Elmaleh, Alice Taglioni, Kristin Scott Thomas ve elbette Virginie Ledoyen var. Bu kez biraz ters oldu oyuncuları başta yazdım.

François Pignon evinde arkadaşı ile yaşayan bir valedir. Çocukluk aşkı olan Émilie ile evlenme hayalleri kurmaktadır. Gün gelir Émilie’ye evlenme teklifi eder. Ancak Émilie bu teklifi reddeder ve onu bir kardeş gibi gördüğünü söyler. François bu duyduklarından sonra yıkılır ve tüm hayalleri suya batar.

Pierre Levasseur zengin bir iş adamıdır. Evli olmasına rağmen, ünlü manken Elena Simonsen ile aşk yaşamaktadır. Her defasında kızı karımdan boşanacağım gibi klasik erkeksel bahaneler ile atlatmaktadır. Bir gün Pierre ve Elena bir magazin muhabirine yakalanırlar ve fotoğrafları gazetede yer alır. Pierre’in eşi Christine bu kadının kim olduğunu sorar. Pierre tam anlamıyla açıklayamaz ve kadını tanımadığını söyler. Bu arada resimde soluklaştırılan bir adam görür ve kadının bu adamla birlikte olduğunu söyler.

Christine buna inanmamıştır ancak bozuntuya vermez. ve durumu araştırmaya başlar. Tabi Pierre karısının bu durumu araştıracağını bildiği için bu adamı ondan önce bulmaya karar verir. 24 saat içinde Pierre adamı bulur. Tabi ki bu adam François’ten başkası değildir. Pierre, Elena ile de anlaşarak ikisinin sevgili rolü yapmaları konusunda anlaştırır. Elena, François’in evine taşınır ve olay çözülene dek beraber sevgiliymiş gibi yaşamaya başlarlar.

François gibi etrafında pek kız olmayan hatta yakışıklı biri bile olmayan birinin Elena gibi bir top modelle olması tabi onun hayatını allak bullak eder. İnsanlar ona farklı bakmaya başlamıştır. Elena ve François çok iyi arkadaş olurken Pierre ve Émilie kıskançlıktan kendilerini yerler.

Tabi filmin ayrıntıları ve asıl güzel tarafı filmde. Eğlenceli, romantik bir klasik Fransız filmi…

Oyuncular:


Gad Elmaleh François Pignon

Alice Taglioni Elena Simonsen

Daniel Auteuil Pierre Levasseur
Kristin Scott Thomas Christine Levasseur

Richard Berry Maître Foix
Virginie Ledoyen Émilie
Dany Boon Richard

Michel Jonasz André Pignon

Michel Aumont Le médecin

Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt0449851/
http://www.allocine.fr/film/fichefilm_gen_cfilm=59303.html
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Valet

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?