La herencia Valdemar / La herencia Valdemar II: La sombra prohibida

Klasik lanetli ev filmlerinden biri de La herencia Valdemar. Son dönem yükselen İspanyol korku sinemasının örneklerinden biri. Film iki bölümden meydana gelmiş. Bu bağlamda ilk filimi sinemada izleyenler büyük bir haksızlığa uğramışlardır diye tahmin ediyorum. Çünkü ilk filmde olaylar tam anlamıyla merak uyandıracak şekilde ortada bırakılmış. Öyle bir yerde bırakılmış ki kesinlikle ikinci filmi merakla bekliyorsunuz.

Filmlerin sürelerini göz önünde bulundurursak iki filmden bir film çıkartılabilir aslında. Ancak pazarlama mantığından olsa gerek iki film yapmışlar. Ancak birinci filmi bu şekilde bırakmaları çok kötü olmuş.

İlk film alt yapıyı iyi oluşturmuş. Oldukça başarılı bir şekilde olan bitenlerin merakını uyandırıyor. Fiyat belirlemek için bir görevli sırlarla bolu bir ev olan Valdemar konağına gider. Bir süre bu şahıstan ses çıkmayınca konağa bir başkasını gönderirler. Bu kişi, arkadaşının cesedini konakta bulur ve kaçmaya çalışır. Ancak bu esnada iki kişi tarafından kaçırılır.

Bu arada Valdemar vakfı kaybolan görevliler için bir dedektif ayarlamıştır. Dedektif ve Valdemar vakfı sorumlusu trende yolculuk yaparken, dedektife Valdemar köşkünün hikayesini anlatmaya başlar. Valdemarlar Araştırmaya giden dedektifin bir trende hikayeyi dinlemesi sayesinde ev hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Valdemarlar kimsesiz çocuklara bakan, çocukları olmayan bir çifttir. Bir gün Bay Valdemar şehre gelen gizemli biri tarafından tuzağa düşürülür ve hapse girer. Bu kişi adamı hapisten çıkarır ancak karşılığında da, onunla bir ayin yapar. Ayin sonunda Valdemar köşküne diğer dünyadan bir yaratık gelir.

İlk film bu şekilde biter. İkinci filmde ise Kaybolan kızı iki işi daha bulmak için gelir. Bu arada gelen tüm kişiler aslında bir ayin için bir araya toplanmaktadır bunları görürüz. Ayinin amacı ise yüz yıl öncesinden arafa götürülen Bayan Valdemar’ı kurtarmaktır. Ve ayin gerçekleşir. Bu arada Valdemar’da üzerindeki lanet yüzünden bu yıla kadar yaşamıştır.

Genel hatlarıyla baktığımda filmin iki bölüm olması oldukça gereksiz. Ancak iki bölüm olması ve süresinin uzaması sebebi ile ayrıntılara oldukça yer verilmiş. İlk filmde uzun uzadıya geçmişe dönük hikaye anlatılarak insanlar zorda bırakılmamış. Ancak ilk filmde aksiyonun az olmasına rağmen insanda fazlaca merak uyandırıyor.

İkinci filmde ise aksiyonun hat safhada olmasına rağmen, olacakları rahatlıkla tahmin edebiliyorsunuz. Oyunculuklar çok başarılı değil. Özel efeklerde oldukça göze çarpıyor. Dış dünyadaki yaratık tanımlamaları üzerinde fazla durulmamış.

Sonuç olarak, artık korku filmlerinin kan gövdeyi götüren hallerinden sıkıldıysanız bu film bire bir. Ancak beklentiyi çok fazla yükseltmemek lazım.

Yönetmen ve Senarist: José Luis Alemán

Oyuncular:

Daniele Liotti
Lázaro Valdemar
Óscar Jaenada
Nicolás Tremel
Laia Marull
Leonor Valdemar
Silvia Abascal
Luisa Llorente
Rodolfo Sancho
Eduardo
Ana Risueño
Dra. Cerviá

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1242744/

http://www.imdb.com/title/tt1727800/

http://www.laherenciavaldemar.com/

 

Yorumlar

“La herencia Valdemar / La herencia Valdemar II: La sombra prohibida” için 2 yanıt

 1. Levent Keskin avatarı
  Levent Keskin

  Bu tarz yapıtlar arasında önerim:

  http://www.imdb.com/title/tt0080516/

  P.S.: Son yıllarda aynı isimle vizyona çıkan bazı filmler var, onları seyretmedim. Peter Medak’ın [yukarıdaki] filminin yeniden çevrimi olduğunu sanmıyorum.

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   konular hemen hemen aynı ama yeniden çevrim değil.

Siz ne düşünüyorsunuz?