La isla mínima / Marshland / Bataklık

Daha önce Alberto Rodríguez filmi izlememiştim. Festival vesilesiyle bu ilk oldu. La isla mínima bol ödüllü güzel bir filmdi. Bu türde daha iyilerini izlemedik mi, elbette izledik ama La isla mínima’da kendini belli ediyor. Filmin kendini izletmesinin ve adından bahsettirmesinin başlıca nedenlerinden biri de hikayenin geçtiği dönem ve coğrafya.

Film 80’lerin İspanyasında güneyde bulunan bir taşrada geçiyor. Franco döneminden çıkmış İspanya yeniden yapılanmaya çalışırken film dönemin politik durumunu, içşi grevlerini yer yer arka planda verilen politik mesajları bolca alıyoruz filmde. Arka planda diyorum ama zaman zaman filmde asıl kurgunun bile önüne geçiyor bu durum. okadar mesajdan sonra öyle ki cinayetin çözülmesi biraz basit kalıyor finalde.

Filmin atmosferi oldukça güzel. Kostümler, mekanlar takdir edilesi. Kesinlikle izlerken keyif veriyor. Bence filmin en büyük artısıda bu. Filmi izlerken resmen mekanın içine giriyorsunuz. Görüntü yönetmeni çok iyi iş çıkarmış diyebilirim. Filmin yönetimi de aynı şekilde. Karakterler biraz kapalı olsa da oyunculuklar iyiydi. Müzikler iyi seçilmiş ve kullanılmıştı.

Bir bataklık kasabasında genç kız cinayetleri işlenemktedir. Büyük şehirden bu olayları çözmek için iki adet polis görevlendirilir. Pedro demokrat yeni dönem İspanyasını temsil ederken Juan ise Franco döneminden kalma sert ve katı görüşlü pir polisi canlandırıryor. Tabi ikilinin arasındaki bu fark çalışmalarınada engel oluyor. Zaman zaman ikilinin ayrı dolandıklarını da görüyoruz.

Filmin kurgusu bu arada çok düz bir şekilde ilerliyor. Ne geri dönüşlerle ne de ileri atlayışlarla izleyicinin kafası karıştırılmaya çalışılmış. Cinayet araştırmaları sürerken ellerine geçen ip uçlarını değerlendirirken ikili ortak birini buluyor. Tabi bu kişinin bulunması olayın çözülmesine de etken. Şöyle bir baktığımda aslında cinayetler çok çabuk çözülüyor. Filmi hareketli tutan ise yukarıdada belirttiğim gibi yan olaylar ve karakterlerin birbirlerine olan tutumları. Mesela Pedro, Juan’ın eski işlencecilerden olduğunu öğrenince ana konusundan kopup bununla ilgilenmeye başlıyor. Bir diğer olay ise Juan’ın değişimi.

Özetlemek gerkirse, La isla mínima başarılı ve izlenmesi gereken filmler arasında. Sırf mekan ve görsellik için izlenmesi gerek diyebilirim. Ancak ana hikaye çok basit ve açıkşası polisiye olarak pek tatmin etmiyor.

Yönetmen: Alberto Rodríguez

Senaryo: Rafael Cobos, Alberto Rodríguez

Oyuncular:

Javier Gutiérrez
Juan
Raúl Arévalo
Pedro
María Varod
Trinidad
Perico Cervantes
Padre Trinidad
Jesús Ortiz
Andrés

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2980

http://www.imdb.com/title/tt3253930/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?