La posesion de Emma Evans

Son dönem korku filmleriyle oldukça adından söz ettiren İspanya’dan yeni bir koku filmi de La posesion de Emma Evans. Film bildik şeytan çıkarma filmleri ve onun etkileri içeri içinde ilerliyor. Aslında şeytanın mesaisi onu çıkarma ayinleri tamamıyla diğer filmlerin aynı. Ancak konu olarak biraz daha alışılmışın dışına çıkmak istemiş film yapımcıları. Bu konuda başarılı olduklarında söyleyemem aslında.

Film şeytan çırakmanın yanı sıra filmde din ve bilim arasındaki bağlantı, bir gencin aile baskısından sıkılması ve özgürlük araması, aile içi geçimsizlik ve kendini ispat etmek için göze alınacak şeyler anlatılmış. Tabi bunların hepsi anlatılmaya çalışınca film biraz ne anlatmak istediğini anlatamaz hale gelmiş.

On beş yaşındaki Emma Hawkins garip davranmaktadır. Önceleri bunun klasik aile baskısından ve ergenlere özgü özgürlük hissinden kaynaklandığı düşünülür ancak ilerleyen günler bunun farklı bir şey olduğunu gösterir.  Emma’nın annesi ve babası kızlarının bu ayılıp bayılmalarının sebebini bulmak için, onu hastaneye götürürler. Doktorların yaptığı bütün testlere rağmen Emma’da herhangi bir hastalık çıkmaz. Buna rağmen Emma’nın durumu daha da kötüleşmektedir.

Emma’nın eski bir rahip olan dayısı duruma el atar. Eski rahip Vatikan izin almadan şeytan çıkarma ayini yaptığı için kiliseden atılmıştır. Yeğeninin  bu durumunu ailesine izah ede ve şeytan çıkarma ayini için kızın ailesinden izin alır. Her gün şeytanı çıkarmak için seanslar düzenler ancak kızda bir iyileşme olmamıştır. Adam her gün yaptığı ayini kaydetmektedir.

Bir gün Emma dayısına bu kasetleri görmek istediğini söyler. Adam buna izin vermez. Bunun üzerine Emma kasetleri bulur ve dayısından gizli olarak izler. Görür ki dayısı şeytanı çıkarmaya çalışmaktan çok onunla oynamakta, hakkında bilgiler edinmeye çalışmaktadır. Burada film biraz döner…

Günün birinde Emma ailesinin yaşattığı bunalım sonucu onlardan intikam almak ve özgür olmak için Oujio tahtasıyla bir ayin düzenler. Bunun üstüne içine şeytan girer. Bu ayinin ayrıntılarını da dayısından öğrenmiştir. Aslında dayısı da her şeyin farkındadır ancak yeğenin bu şekilde davranmasına dur dememiştir. Filmin son dakikası hesaplaşmayala geçer. Emma’nın içine giren varlık başta dayısı olmak üzre Emma’nın hayatına giren herkesten intikam alır. Son olarakta Emma ile yüz yüze gelir. Emma kurtulur kurtulmasına ancak bu dua ile değilde kendisini / şeytanı bıçaklaması ile olur.

Oyunculuklar için fena değil diyebilirim. Kurgu oldukça karışık işlenmiş. Bu karışıklık o şeytan çıkarma filmlerinden alıştığımız aksiyon sahnelerini de içermeyince sıkıcı bir hal almış. İşi psikolojik olarak değerlendirdiğimizde ise filmin bu amaçla yapıldığını düşünüyoruz ama bize psikolojik boyutunu hiç hissettirmiyor. Kısacası film izleyiciye kendini bağlamakta zorlanıyor.

Sonuç olarak film, ne korku, ne drama, ne de psikolojik olarak insanı etkiliyor. İzlediğinizde bir şey kazanmıyorsunuz. Yani izlesenizde olur izlemesenizde.

Yönetmen: Manuel Carballo

Senarist: David Muñoz

Oyuncular:

Doug Bradley
Father Ennis
Stephen Billington
Christopher
Sophie Vavasseur
Emma
Tommy Bastow
Alex
Richard Felix
John
Melina Matthews
Jo-Anne Stockham
Lucy

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1322306/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?