La Senda

Son dönem İspanyol korku sinemasındaki yükseliş elbetteki yadsınamaz. Bu furyaya dahil olup yer edinmeye çalışan filmlerden biri de La Senda. Filmi  yönetmiş. Aynı zamanda senaryoda da ismi var ona ek olarak ‘da senaryonun şekillenmesinde pay sahibi. Juan Carlos Fresnadillo’yu aslında bir çok filmden hatırlıyoruz. Bunlardan başlıca hatırlananlar ise, 28 Weeks Later ve Intruders.

Tabi bu ismi görmek biraz beklentiyi yükseltiyor ancak kesinlikle bekleneni vermiyor. Öncelikle filmin atmosferi olaylara odaklanmanızı engelliyor. Tamam karla kaplı uzak sakin bir dağ evi filminin konusu itibari ile belki iyi bir seçim gibi görünebilir ancak bu filmde pek etkili olmamış. Buna bence hikayenin boşluklarının çok büyük etkisi var.

Hikaye çok fazla açıkla dolu. Daha ilk dakikalarda bir aksiyonun olacağı haberini alıyorsunuz. Zaten açılıştaki noktaları birleştirip filmin finalinin ne olacağını tahmin edebiliyorsunuz. Bu dakikadan sonra beklediğiniz olay örgüsü. Ancak bu olay örgüsü iyi bir şekilde bizde verilmiyor. Aile hakkında yada ailenin yapısı hakkında hiç bir bilgi verilmiyor. Tek öğrendiğimiz şey adamın ailesi için sigarayı bıraktığı. Burada aslında aile arsında bir sorun olduğunu belki de bir boşanmanın eşiğinde olduklarını anlıyoruz.

Noel tatili için buraya gelen aile aslında aile bağlarını tazelemeye çalışmaktadırlar. burada sorunun ne olduğunu bilemediğimiz bir baba, garip bakışlara sahip bir oğul, belkide en düzgün görünen anne. Burada karakter seçimlerininde pek başarılı olmadığını söylemem gerekli. Bir cinnet filmi olmasına rağmen karakterlerin psikolojileri kesinlikle verilememiş. Adamın cinnet geçirmesine genç yakışıklı marangoz vesile oluyor ama bunun neden olduğu yada nasıl bu noktaya gelindiği konusunda bir şey yok.

Yönetmen bazen cinnet geçiren adamın benliğine girerek onun beyninde olan biteni bize vermeye çalışıyor ama bir bilinmezlik hakim. Kurgu çok başarısızdı. Neyin ne olduğunu yada gerçek mi hayal mi olduğu belli değil. Bu karmaşada ve filmin durağanlığı eşliğinde hem filme odaklanmakta, hem de anlamakta sorun çekiyorsunuz.

Film yaşanan cinneti vermek istemiş bu sebepten dolayı pek fazla kanlı sahne yok. Hatta yönetmen son dakikaya kadar adamın ailesini öldürdüğünü saklamaya çalışmış ve bunun için çok çabalamış. Bilinen ve bir türlü gelmeyen sonda izleyenin sıkılmasına sebep oluyor.

Özetlemek gerekirse, La Senda cinnet filmleri içerisinde yer edinemeyecek bir film. Yavaş temposu, başarısız oyunculukları, kurgusu ve hikayedeki boşluklarla olmamış bir film. Korku yada gerilim adına hiç bir şey yok. Ben vakit harcamayın derim.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Samuel
Ventera
Don Carlos
Raúl

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1863305/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?