La Vénus à la fourrure

Roman Polanski, Carnage ile birlikte kendini tek bir mekana sıkıştırmış ve başarılı bir film ortaya çıkarmıştı. Aynı şekilde La Vénus à la fourrure ile birlikte de yine tek mekana sıkıştırmış kendisini ve yine çok başarılı bir iş çıkarmış. Carnage’de olduğu gibi yine bir oyun uyarlaması karşımızda. Sanıyorum Polanski yeni filmler içinde sanıyorum aynı taktiği uygulayacak.

Şimdi film için ne diyebilirim pek bilmiyorum. Film bir tiyatro sahnesinde iki kişi arasında geçiyor. Ancak bu iki kişi oynanan karakterlere büründüğünde sahnede sanki dört kişi görüyoruz. Her iki oyuncu da tam anlamıyla başarılı bir performans gözler önüne seriyorlar.

La Vénus à la fourrure Leopold von Sacher-Masoch‘un aynı isimli romanından uyarlama. Romanı okumadım bu sebepten dolayı nasıl bir uyarlama olduğu konusunda pek bir şey diyemeyeceğim. Tabi film, uyarlamanın uyarlaması olunca asla nasıl bağlı kaldığı konusunda tereddütlerde oluyor. Ancak şöyle bir baktığımızda film bu haliyle de oldukça başarılı.

Hikaye iyi işlenmiş. Oyun ve gerçek arasındaki geçişler o kadar doğal ki çoğu zaman fark edemiyorsunuz. Bir yerde kitabın okuması yapılmış gibi. Karakterler iyi analiz edilmiş ve iyi sahnelenmiş. Açıkçası tam olarak film hakkında ne diyebilirim bilemiyorum.

Senarist ve oyun yazarı Thomas, sergileyeceği La Vénus à la fourrure oyunu için başrol aramaktadır. Tüm seçmeler boyunca istediği karakteri bulamaz. Akşam vakti tam salondan ayrılacakken apar topar biri girer içeri. Şöyle ilk bakıldığında aslında kadın bir hayat kadını olarak gözükmektedir. İlk dakikalarda Thomas onu biraz aşağılar. Ancak olayların pek o yönde gitmeyeceği aşikardır.

Seçmelere gelen kadının adı Vanda’dır. Vanda ne yapar eder, kendini izlemesi için Thomas’ı kandırır ve rolü oynamaya başar. Thomas’a da kendisine yardım etmesini ister. Thomas sufle vererek işe dahil olur ancak birden bire diğer karakteri oynamaya başlar. Derken tüm karakterler bir birine karışır.

Özetlemek gerekirse, gerek diyaloglar gerekse kurgu oldukça başarılı. Çekim açıları ve teknikleri kullanılan ışıkla gerçekten kendisini salonun içindeymiş gibi hissettiriyor. Bence Polanski’nin en iyi filmleri arasında La Vénus à la fourrure. Kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yönetmen: Roman Polanski

Senaryo: David Ives (Oyun), Roman PolanskiLeopold von Sacher-Masoch (roman)

Oyuncular:

Emmanuelle Seigner
Vanda
Mathieu Amalric
Thomas

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2406252/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?