Låt den rätte komma in (Let the Right One In)

Efendim bu gün uzak doğu filmlerinden biraz uzaklaşıp şöyle batıya İsveç’e doğru uzanıyorum. Bu zamana kadar izlediğim en etkileyici ve değişik varmpir filmleirnden biri Låt den rätte komma in. Yönetmenliğini Tomas Alfredson yapmış. Aynı zamanlarda filmi John Ajvide Lindqvist kendi kitabından senaryoya uyarlamış. Film boyunca İsveç’in soğuk ikliminin ve kar manzarasının tadını çıkartıyorsunuz.

Söz konusu vampir filmi olunca korku unsurlarından da bahsetmek lazım. Ancak bu filmde bahsedebileceğim korku unsurları yok. Yani bir kaç ısırma sahnesi dışında ki onlarda rahatsız edici değil. Film farklı bir vinpir fantazisini önümüze sunuyor.

Stockholm’de geçen hikaye iki çocuk arasındaki sıradışı ilişkiyi anlatıyor. Oscar evlerinin önündeki parkta bir gün Eli diye bir kızla tanışır ve onunla yakınlaşmaya başlar. Onların arkadaşlığı sürerken civarda çeşitli cinayetler işlenir. Oscar sessiz sakin içine kapanık bir çocuktur ve sınıf arkadaşları tarafından sürekli hırpalanmaktadır. Eli ise bir vampirdir ve kan ihtiyacı babası tarafından karşılanmaktadır. İki çocuk yakınlaşında birbirlerine destek olmaya başlarlar. Ancak bir süre sonra işler çıkmaza girer…

Uzun boylu anlatmaya gerek yok filmi. Zaten izlenmesi gerekenler arasına yerleştirdim şimdiden 2008’in en iyi filmleri arasında diyebilirim.
Yönetmen : Tomas Alfredson
Senaryo :
John Ajvide Lindqvist (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Hoyte Van Hoytema
Müzik : Johan Söderqvist 
Yapım : 2008, İsveç , 114 dk.

Kåre Hedebrant Oskar
Lina Leandersson Eli
Per Ragnar Håkan
Henrik Dahl Erik
Linkler:
http://www.lettherightoneinmovie.com/
http://www.imdb.com/title/tt1139797/
http://en.wikipedia.org/wiki/Let_the_Right_One_In
http://beyazperde.mynet.com/film/4481
http://www.sinemalar.com/film/24426/Let-The-Right-One-In/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?