Laurence Anyways

‘ın yeni bir yapıtıyla karşımızda ve oldukça başarılı bir filmle. Hayır beni korkutan bu yaşta birinin bu şekilde filmler yapması. Açıkçası sonunun nereye gittiğini düşünüyorum. Bir müneccimlik yapayım ve diyeyim bu çocuk çok yaşamaz. Laurence Anyways’ın senaryosu da Xavier Dolan’a ait. Oldukça da başarılı bir senaryo karşımızda.

Senaryoya laf etmişken eleştiriye buradan başlayalım. Aslında eleştirecek çok fazla bir şey yok. Hikaye on senelik bir süreci kapsamakta. Burada tek gözüme çarpan sıkıntı seneler yavaş yavaş ilerlerken birden arada beş sene atlaması. Bunu yanı sıra ana karakterimiz Laurence Alia’nın durumunu izlerken yan karakterlerin hikayelerinin biraz göz ardı edildiğini düşünüyorum. Film yan karakterlerle daha etkileyici olabilirdi. Laurence ve Fred karakterinin ilişkileri bir yerde kendini tekrar etmeye başlıyor ve izleyici farklı bir şeyler görmek istiyor.

Film Laurence’in hayat hikayesinin anlatmasıyla başlıyor. Bunu bir başkasına anlatıyor o kişi otobiyografisini yazacak diye düşünüyorum. Belki ben anlamadım ama filmin süresi içinde böyle anlam yüklememiz gereken ve havada bırakılan bir çok kısım var. Bu da belirttiğim gibi yan karakterlerin üzerinde biraz durulmamış olmamasından. Şimdi 168 dakikalık süreye bir de yan karakterleri eklersek durumumuz ne oldurdu diye düşünüyorum ancak bu 168 dakika içerisinde kesilecek yerler olduğunu düşünüyorum.

Film yarıya kadar oldukça akıcıydı. Bir yerden sonra kendini tekrar ediyormuş gibi hissetmeye başladım bunu zaten belirtmiştim. Ancak burada sıkıntıyı alan ise Dolan’ın kamera hareketleriydi. Kendine özgü kamera hareketleri olaylara bakış açısı çok başarılıydı. Aynı şekilde filmin parlak renklerini görselliğini de çok beğendiğimi söylemeliyim. Dolan hikayeye tarafsız bir şekilde bakmış ve bunu bize de hissettirmiş.

Filmde kullanılan müzikler yer yer biraz uzatılmış olsa da karşımıza çıkan klipler oldukça başarılıydı. Filmin sountrackinin kesinlikle edinilmesini tavsiye ediyorum. Bazı yerde bu müzik kullanılmalı mı diye düşündüm ama seçilen ve kullanılan müzikler o kadar güzeldi ki bu noktayı göz ardı edebilirim. Film 4:3 çekilmiş. Başta yadırgasam da bunun filme ayrı bir tat kattığını söyleyebilirim. Ancak bazı sahneler geniş ekran daha iyi olurmuş.

Oyunculuklara çok iyiydi desem yalan söylemiş olmam. Ana karakterler, yan karakterler tam anlamıyla başarılı bir oyunculuk çıkarmış ve her bir karakterde rolüne iyi oturmuş. Cast gerçekten başarılı. Mekan ve kostümleri de beğendiğimi söyleyebilirim.

Filmin özeti ise kısaca şöyle: Laurence Alia bir üniversitede edebiyat bölümü öğretim görevlisi ve yazardır. Sevgilisi Fred Belair ile birlikte adeta ruh ikizi gibidirler. Birlikte çok eğlenirler ve birbirlerine çok aşıktırlar. Günün birinde Laurence çok düşündüğünü bu bedende yapamadığını ve kadın olmak istediğini açıklar. Tabi bu ilişkinin sekteye uğramasında en büyük etkendir. Fred başta bunu kabullenemez. Ancak böyle bir kararda sevdiği adamın yanında olmak ister ve Laurence ile kalır. Laurence yavaş yavaş giyimini değiştirir, tabi o dönemde toplumdan da tepkiler alır. Fred bu durumu hazmetmeye çalışırken depresyona girer.

Tabi sonları ayrılık olur ama her ikisi de birbirlerini hala sevmektedirler. Bir süre sonra Laurence, Fred’de yeni şiir kitabını gönderir ve yeniden görüşürler. Tabi bu Fred’in kurulu düzenini de bozması demektir. Her ikisinin de hayatı yeniden altüst olur.

İki aşkı, iki aşk arasındaki eğlenceyi iyi vermiş Dolan. Ruh ikizi olma durumunu bize hissettirmiş. Çift arasındaki bu etkileşim, karakterlerin psikolojileri tam anlamıyla bize aktarılmamış. Belkide uzun süre göz önünde bulundurulunca filmin ağır olan konusunu daha da ağırlaştırmamak için.

Aslında filmde eleştirilecek çok yer var. Belki her noktası her karesi hakkında bir şeyler yazılabilir ama gerek hikaye gerek işleniş, gerekse görsellik bakımından yönetmen ben bunu yaptım hissini izleyene vererek hakkında pek konuşturmaya fırsat vermiyor. İyi ve izlenmesi gereken bir film Laurence Anyways. Festivalin en iyilerinden.

Senaryo – Yönetmen: 

Oyuncular:

Laurence Alia
Fred Belair
Julienne Alia
Stéfanie Belair
Gazeteci
Michel Lafortune

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1650048/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Laurence-Anyways

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: