L’autre monde

 

 

L’autre monde konusu itibari ile insanı kendine çeken, ancak oyunculuk, kurgu ve işleyiş bakımından pekte bekleneni vermeyen bir film. Filmin yönetmeni Gilles Marchand. Yönetmen Qui a tué Bambi? filmi ile 2003 yılında festivallerde asından bahsettirmiş. Bu filmin fragmanını  izlediğimizde bile aslında L’autre monde’un daha amatörce çekildiğini anlayabiliyoruz. L’autre monde 2010 yılında yapılmış ve sanal ile gerçeklik arasında giden bir kaç karaktere değiniyor.

 

Sanal ile gerçeklik arasında gidip gelen karakterler o duyguyu verememiş. Burada oyunculuklara yüklenmek biraz boş olur. Filmin senaryosuna baktığımızda bir çok noktanın altının doldurulmadığını görüyoruz. Hal böyle olunca oyuncular da oynayacak bir şey bulamıyorlar ve karşımıza böyle bir film çıkıyor.

 

 

Filmde sanal dünyaya girdiğimiz andan itibaren animasyon ile karşılaşıyoruz. Animasyonlar standart bir şehir oyununda rastladığımız cinsten. Sanki SimCity’de karakteri hareket ettirmişler ve bunları konuşturmuşlar. Senaryonun karakterlerinin duygu ve düşüncelerini, ruhsal durumlarını anlatma konusunda başarısız. Aksiyonsuz geçen filmde ve bu film dram statüsünde ise bu hissiyatı vermemesi insanı sıkıyor. Ancak tüm bu olanlara rağmen filmde sürekli bir şey olacak duygusu filmin sonunu getirmenize olanak tanıyor.

 

Film sanal dünyanın etkisini anlatmaya çalışırken bunları kullanan hastalıklı karakterleri de karşımıza çıkarıyor. Aslında film için Hideo Nakata‘nın Chatroom‘unun bir benzeri diyebiliriz. Ancak o kadar etkili diyemeyeceğim bu film için. temel olarak iki filmin konusu aynı.

 

 

Filmde intihardan genç çiftin hayatını kurtardığı Audrey karakter gözüme çarpan oldu. Karakteri canlandıran Louise Bourgoin başarılı oyunculuk çıkarmış tabi göz doldurmada güzelliğinin etkisi de büyük. Audrey karakteri internette bir oyun sitesinde tanıştığı çocukla intihara ederken, Gaspard ve Marion tarafından kurtarılır. Gaspard daha sonra Audrey ile tekrar karşılaşır ve içini bir merak kaplar. Onun takıldığı internet sitelerinde takılır. Audrey’i elde etmeye çalışırken, içine düştüğü durumdan kurtulmaya çalışır.

 

Aslında filmde internet sitelerinin insanların amaçları konusunda nasıl kullanıldığını anlatıyor. Bunun yanı sıra film sanal ve gerçeklikteki iki ayrı karakterin hayatlarının birbirine karıştırılması hususuna değinilmiş. Saplantıların bu sanal dünyanın insanları nasıl birbirinden kopardığı ve asosyalliğe ittiği hikayesi de mevcut filmde.

 

Filmin durağan havası hikayede yer alan boşluklar filme adaptasyonu zorlaştırıyor ve izleyiciyi sıkıyor. Kısacası olmamış bir film L’autre monde. İstediğini aktaramamış. Arkadaş arasında çekilmiş biraz sanatsal olmaya çalışan bir film.

 

Yönetmen: Gilles Marchand

 

Senaryo: Gilles MarchandDominik Moll

 

Oyuncular:

Grégoire Leprince-Ringuet
Gaspard
Louise Bourgoin
Audrey
Melvil Poupaud
Vincent
Pauline Etienne
Marion
Pierre Niney
Yann
Ali Marhyar
Ludo

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1479269/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: