Le Magasin Des Suicides

Film 2013 yılında !f kapsamında gösterilmiş ancak o dönem filmin uzunluğunu da göz önünde bulundurarak tercihimi bu filmi izlemek yönünde yapmamıştım. Yani yılda bir iki festivale gidiyorsunuz kısa film izlemek olmaz kanımca. Festival filmlerinin uzunu makbuldür. Neyse biz dönelim Le Magasin Des Suicides’a.

Film 2012 yapımı yönetmen koltuğunda  var. Patrice Leconte filmin senaryosunu da kendisi yazmış tabi ana hikaye ‘nin romanından uyarlama. Tabi romanı okumadığım için bir kıyaslama yapmayacağım ancak izlediğim kadarıyla başarılı bir uyarlama olmuş gibi gözüküyor. Bu sırada yönetmen Patrice Leconte’in bildiğimiz bir çok filmi olmasına rağmen sanıyorum Le Magasin Des Suicides ilk animasyon filmi.

Öncelikle animasyonu izlerken kendimden çok şey buldum diyebilirim. Burada belirtmek lazım ki film animasyon olmasına rağmen sadece yetişkinler için diyebilirim film. Çünkü oldukça karamsar bir havası var. Bu karamsarlık genele atanmış. Ancak final biraz daha yaş ortalamasını düşürerek sanki basit bir final yapmış gibi.

Bunun haricinde çizimler gayet hoşuma gitti. Gerçi Fransız animasyonları için bu çizimler artık standart oldu. Yani çizime bakarak yapımın Fransız menşeili olduğunu anlayabiliyorunuz.

Hikaye hayattan bıkan, yaşamayı bir sorun olarak görmeye başlayan Fransız toplumunda geçiyor. Öyleki insanlar arasında intihar oranı sonderece yükselmiş ve insanların hayatta kalmaya tahammülü kalmamıştır. Bu bağlamda hikaye bir aile üzerinde yoğunlaşır. Bu aile kamuya açık alanlar dışında intihar edenler için özel intihar malzemeleri barındıran bir mağaza işletmektedir. Tabi işleri bu olunca en iş icabı en karamsar ailelerden biridir. Ancak onların intihar etmeye hakkı yoktur. Bu arada kamuya açık alanlarda intihar yasaktır ve para cezası uygulanmaktadır.

Bu ailenin bir oğlu ve bir kızı vardır. Aileye yeni bir üye katılır. Ancak yeni doan bu çokduk doğduğu andan itibaren etrafa gülücük ve umut dağıtmaktadır. Tabi ailesi buna karşı çıkar. Çünkü bu işleri için de pek iyi değildir.

Çocuk okuyup okul çağına geldiğinde toplumda en neşeli arkadaş gurubuna sahiptir. Beraber insanları bu içinde bulundukları durumdan çıkarabileceklerini düşündükleri bir plan yaparlar. Bu plan ufaklığın ailesinin işine çomak sokacaktır ama toplumu daha neşeli hale getirecektir.

Hikaye ve işlenişi iyi. Bir yerden sonra hikaye iyice sıkmaya ve kendini tekrar etmeye başladığında ufak bir dokunuşla keyifli bir hal alıyor. Teknik açıdan beğendiğimi söylemeliyim. Farklı bir deneme olmuş. Konusu bakımından izlenilebilir bir film. Süre biraz kısa ama tadında olmuş.

Yönetmen: 

Senaryo:  (roman)

Seslendirenler:

Mishima
Lucrèce
Alan
Matilyn
Vincent
Le joli garçon

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1655413/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Le-Magasin-des-suicides

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?