Le Village Des Ombres

Klasik bir hikaye daha karşımızda. Bir grup arkadaş yola tatil için yola koyulur adı kötüye çıkmış bir kasabaya gideceklerdir. Hatta yolda onları uyaran yaşlı bir adamda olur “o kasabaya gitmeyin, giden geri dönmedi” der. Buna rağmen bizimkiler yol alır ve kasabaya girerler.

Tabi kasabaya girdiklerinde birden bire başka bir dünyaya girmiş gibi olurlar. Sağnak yağmurun olduğu gecede yolda ilerlerken birden diğer arabadaki arkadaşlarının arabasını yol ortasında boş olarak bulurlar. Arkadaşlarının hiç biri ortada yoktur. Eski kasabanın meydanına girdiklerinde ise kasabanın garip görüntüsü iliklerini dondurmuştur.

Bir arkadaşlarının evine giderler burada da iki kişi birden bire kaybolunca geriye kalanlar hem arkadaşlarını ararlar hemde çıkış için bir yol aramaya başlarlar. Bu aramalar sonucunda orada yalnız olmadıklarını görürler. Sanki oraya başkaları da sıkışmıştır. Burada bizde kasabada zaman kavramının olmadığını anlarız.

İnsanlar tek tek bilinmedik bir şekilde kaybolurken, geride kalanlar da olayları araştırmaya çalışırlar. Her kaybolanın ardında o kişinin çizimi geride kalmaktadır. Bir öykü kitabında, bura ile ilgili bir hikaye görürler ve her kaybolanın çizimini bir masada bulurlar. Burada kaybolan kişilerin sıralamasını da bulurlar. Bütün olayların arkasında da küçük bir çocuk vardır.

Belli gün belli saatte belli sayıda kişi bu kasabanın hışmına uğramıştır. Olaylar bu şekilde yaşanır ve filmin sonuna gelinir. Filmin atmosferi güzeldi. Oyunculuklarda aynı şekilde göze batmıyordu. Öyle çok göze batan efektte yoktu.

Boş zamanda izlenebilecek bir film ancak vakit ayırmak için bir kez daha düşünmek lazım…

Yönetmen: Fouad Benhammou

Senaryo:

Fouad Benhammou
Pascal Jaubert
Lionel Olenga

Oyuncular:

Christa Theret Emma Valeyre
Bárbara Goenaga Lila
Cyrille Thouvenin David Fontana
Ornella Boulé Marion Valeyre
Axel Kiener Lucas Frantz
Jonathan Cohen Mathias

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: