Les Anges Exterminateurs (Öldürücü Melekler – Exterminating Angels)

Choses secrètes (Mahrem Şeyler) filmi ile aklıma kazınan yönetmen Jean-Claude Brisseau bu kez Les Anges exterminateurs ile karşımızda. “Mahrem Şeyler”in devamı gibi görünen filmde Brisseau yine erotizmi farklı bir bakış açısı ile işlemiş. Gerek konusu, gerekse işleyişi, gerekse hikayenin gelişimi ve görüntüler filmi izlenebilir kılıyor. Bir önceki filmde üzerimize yapışan gizem bu filmde de yakamızı bırakmıyor ki, ortalıkta dolanan kovulmuş iki melek soru işaretlerinin temelini oluşturuyor.

Film yönetmen olan François’in yeni yapımı olan bir film için oyuncu aramasıyla başlıyor. Son filminde kadınların cinsel tatminlerinin doruk noktalarını ve bu gizemi çaığa çıkarmasını isteyecektir. Bu sebepten dolayı oyuncularından kamera karşısında orgazm taklidi yapmalarını ister. Bu rolü kabul edecek az kişi vardır elbet. Kabul eden adaylar ise ilk çekim için François’in kamerasının karşısına geçerler.
Bir oyuncu bu deneme esnasında gerçekten de onun ve kamerasının odada bulunmasından dolayı orgazm olduğunu söyler. François hiç bir zaman oyunculara dokunmaz ve müdahale etmez.
Sonunda kendisine üç adet oyuncu bulur. Bu oyuncular yönetmenin her istediklerini yaparlar. Ancak olan bir noktada öyle kopar ki oyunculardan ikisi François hakkında cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla savcılığa başvurur. Bu ayrıntı biraz karanlık kalmıştır. Aslında kızlar istemesine rağmen François onlara dokunmamıştır bile. Bir ay kadar hapiste yatar. Ancak gazete ve dergilere tacizci olarak çıkan yönetmenin bundan sonra işi çok zordur. Çünkü herkes onu terk etmiş ve artık sırtında da bir damga vardır.
Yönetmen hakkında bir dipnot eklemek gerekirse Brisseau Öldürücü Melekler’in senaryosunun Şubat 2003’ten çok daha önce yazıldığı yönünde açıklamalar yapmıştır. Bunun sebebi ise Mahrem Şeyler filminin denemelerine katılan iki kadın oyuncu ona karşı bir cinsel taciz davası açmışlardı. Bu durumda yönetmen Brisseau kendi geleceği hakkında büyük bir öngörüde bulunmuş yada film senaryosu bu olay üzerine kendi içinde bulunduğu durumu anlatmak için yazılmıştı. Ancak bir yönetmenin düşüşünü ve psikolojisini bu filme görebiliyoruz.18 lanse edilse de benim gözümde +16’tir.
Oyuncular:
Frédéric van den Driessche François
Maroussia Dubreuil Charlotte
Lise Bellynck Julie
Marie Allan Stéphanie
Sophie Bonnet François’in kız arkadaşı
Raphaële Godin Hayalet 1 / Rebecca
Margaret Zenou Hayalet 2
Jeanne Cellard Büyükanne
Virginie Legeay Virginie
Linkler
http://www.imdb.com/title/tt0792948/
en.wikipedia.org/wiki/Les_Anges_Exterminateurs

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?