Les Misérables

Performans bakından oldukça başarılı bulduğum filmdi Les Misérables. Oyunculuklar çok iyiydi. Ancak buna rağmen ‘in en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü almasına biraz takıldım. Tabi diğer adayları da izlemeden bu konuda pek yorum yapmayacağım. Film zaten şöhretler geçidiydi ve her biri çok iyi performans sergilemişler.

Sefiller ağır bir roman aynı zamanda etkileyici. Bir çok uyarlamasını izledik ama ‘ın yaptığı biraz daha farklı bir şey. Sefilleri müzikal yapma fikri başta zor bir fikir. Filmin süresinin de iki buçuk saatten fazla olduğunu düşünürsek meraklısı olmayan için sıkıcı olma ihtimali oldukça yüksek. Burada film çıkmaza girmeye başladığında burada devreye Bay ve Bayan Thénardier devreye giriyor.  ve  burada mükemmel bir ikili oluşturmuşlar. 

Filmde en garibime giden şey dilin İngilizce olmasıydı. Bir kere hikayenin doğasına aykırıydı. Fransa’nın özgürlüğünden, yeni cumhuriyetin kurulmasından, bir iç savaştan bahsederken, atılan bütün Fransa nidalarının İngilizce olması bana çok yapmacık geldi desem yalan söylemiş olmam.

 çok iyi bir oyunculuk sergilemiş tabi ‘u unutmamak lazım. Zaten oyunculuk açısından bir sorun yok filmde. Görsel olarakta tatmin edici. Zaten ‘dan farklı bir şey beklemekte olmazdı. Dönem mekan ve kıyafetleri başarı ile yansıtılmış. Zaten film En iyi saç ve makyaj tasarım ödülünü aldı bunu da hak ediyor.

Müzikal olması sebebi ile film müzikal meraklısı olmayanlar için eziyet olabilir. Müzikler filmi kurtarıyor ama açıkçası ben şöyle akılda kalıcı dillere dolanacak daha iyi müzikler beklerdim. Tabi ki müzikler kötü değil, ancak daha iyi olabilirdi. Film en iyi Sound Mix ödülü almış hak etmişte.

Özetle film görsel ve işitsel olarak oldukça başarılı. Les Misérables müzikal olarak zor bir yapım hiç bu işe girilmeyip belki sahnelenseydi daha iyi olabilirdi ama sonuçta yapılmış ve bence olabilecek en başarılı bir şekilde olmuş bu. Russell Crowe’u başarılı bir oyunculuk çıkarmış ama bu rol için başkası olsa daha mı iyi olurmuş bilemedim. Meraklısının izlemesi gereken aksi taktirde yanına yaklaşılmaması gereken bir film.

Yönetmen: 

Senaryo: William NicholsonAlain BoublilClaude-Michel SchönbergHerbert KretzmerVictor Hugo

Oyuncular:

Hugh Jackman Jean Valjean
Russell Crowe Javert
Anne Hathaway Fantine
Amanda Seyfried Cosette
Sacha Baron Cohen Thénardier
Helena Bonham Carter Madame Thénardier

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1707386/

http://www.lesmiserablesfilm.com/

Yorumlar

“Les Misérables” için bir yanıt

  1. […] En İyi Kostüm Tasarımı dalında ödül alarak göstermiş. Gerçi bu filmi izledikten sonra Les Misérables için verilen En iyi makyaj ödülünü de bu filme verebilirlermiş diye […]

Siz ne düşünüyorsunuz?