Life of Pi

Film ‘in aynı isimli romanından uyarlanmış. Kitabı okumadım ama film için başarılı bir film olduğunu söyleyebilirim. Okuduğum yorumlar da kitabın iyi olduğu konusunda. Hikaye çok güzel kurgulanmış ve sanıyorum filme aktarımında da bir sorun yok ki her şeyi ile iyi bir yapım çıkıyor kaşımıza. Öncelikle filmin görselliğinin çok iyi olduğunu belirtmeliyim. Filmin 3D olduğunu hesaba katarsak, bu filmi 3D izlememek benim için büyük bir kayıp.

Filmin yönetmenliğini  yapmış. Bir süre filmin yönetmeni  diye lanse edilmiş. Film bir süre beklemeye alındıktan sonra da yönetmen koltuğuna Ang Lee geçmiş. Lee başarılı bir yönetim sergilemiş ama aklımda Jeunet çekse nasıl olurdu acaba diye bir soru işareti de kalmadı desem yalan olurdu. Filmin ilk dakikaları eminim ki onun elinde daha eğlenceli olurdu.

Film görsellikte tavan yapıyor. Özel efektler çok başarılı bir şekilde kullanılmış. Belli noktalar dışında kaplanın animasyon olduğunu anlamak zor. abu konuda oldukça başarılıydı. Kaplan ve Pi’nin aynı zamanda ve süreçte zayıflamaları iyi verilmişti. Müzikler başarılıydı, görsellikle de birleşince ortaya çok güzel ve keyifli bir şeyler çıkmış. Bir yerde oyunculuklar sanki gözüme çarpar gibi oldu ama filmin çoğunun tek kişi ile çekilmiş olduğunu düşünürsek ki bu kişinin karşısında sadece cgi ile yapılmış olmayan bir dünya varsa aslında az da olsun oyunculuğun göz batmış olması normal. Bence bu konuda da başarılıydı film.

Film bize iki hikaye sunuyor. Aslında sunulan hikaye aynı ancak biraz yorum farkı var ve finalde hangisinin gerçek olabileceği sorunu bize sorulmuş. Genel olarak film inanç ve tanrının varlığını sorgulamakta. Pi karakterinin asıl yolculuğu da aslında bu yönde. Bir de bize verilen her ne olursa olsun yaşamak zorunda olduğumuz.

Hikaye ilginç bir hikaye arayışında olan bir yazarın Pi adındaki Hintli bir adamın hikayesini dinlemesi ile başlıyor.  Adını bir Fransız havuzundan almış olan Piscine Molitor Patel isminden dolayı sürekli alay konusu olmuş bir çocuktur. O sürekli kendisinin Pi olduğunu söyler ve bu şekilde kendini alay konusu olmaktan kurtarmaya çalışır. Bu konuda da pek başarılı olmamaz. Bu dışlanmışlığı onu farklı meraklara iter. Bunlardan biri de inançtır. Pi to dönem tanıştığı her dine merak sarmakta ve kafasına göre kendine uygun gelen davranışları uygulamaktadır. Pi bütün dinlere inanan biridir.

Ailesi bir Hayvanat Bahçesi çalıştırılmaktadır. Aradan yıllar geçer ve babası iflasın eşiğine gelir. Hayvanları toplar ve Hindistan’dan Kanada’ya gitmek üzere yola çıkar. Hayvanları götürdükleri Japon yük gemisi ile kendileri de yolculuk yaparlar. Okyanusun en derin yerinde birden fırtına çıkar ve gemi batar. Hayatta kalan ise Pi, ayağı kırık bir zebra, bir orangutan, bir sırtlan ve bir kaplan oluyor ve Pi bu hayvanlar arasında hayatını sürdürüp kurtulmaya çalışıyor.

Hikayenin diğer bir versiyonunda ise, -insana mantıklı gelen kısmı- bu hayvanların insanlarla bağdaştırılması. Burada hikaye başarılı bir şekilde kurgulanmış. Burada odaklanılan nokta sebepler değil sonuçlar olarak açıklanmış. Sonuç olarak Pi ailesini kaybetmiş ve bu durumdan tek başına kurtulmuştur. Bu sonucu hikayenin öyle yada böyle olması pek bir şey değiştirmeyecektir. Hikaye başlarda Tanrı ve inancı sorgulatırken bunun nasıl bağlanacağını merak ediyorsunuz. Filmin başlarında bu durumun Tanrının varlığını ispat etmek amacı güttüğünü görüyoruz zaten. Burada her ne kadar iş Tanrıya bulaştırılsa da -din üzerine gittiği için film- aslında mevcut dünya düzenini de temsil etmekte. Hikaye bir çok konuda yoruma açık.

Film sonundaki soruyu sordurarak bence yapması gereken işi yapmıştır. Herkesin izlemesi ve üzerine yorum yapması gereken bir filmdir Life of Pi. Film En İyi Yönetmen, En İyi Film Müziği, En İyi Sinamatografi, En İyi Görsel Efekt dallarında dört Oscar almış ve bunu hak etmiş. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

Yönetmen: 

Senaryo:  (roman)

Oyuncular:

Pi Patel
Yaşlı Pi Patel
Santosh Patel
Gita Patel
Yazar
Aşçı
Mürettebat
Mürettebat

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0454876/

http://www.lifeofpimovie.com/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: