Limit

Uzun zamandır Japon dizisi izlemiyordum. Son izlediğim ilki dizide gerek gizem yönünden gerekse gerilim yönünden hoşuma gittiği için bende şöyle gerilim korku tarzında Japon dizisi aramaya başladım. Tabi bunu eş zamanlı olarak Kore dizisi ile birlikte yaptım. Gerek Japon dizisinin her bölümünün otuz dakika olması gerekse diziye sinir olmam başlayıp bitirmemde hız yapmama sebep oldu.

Efendim bu dizi bana göre değilmiş onu anladım. Aslında bu dizi size göre de değil onu da söyleyeyim. Şayet liseli üniformalı Japon kızları izlemekten hoşlanmıyorsanız. Söylemem gerek ki buradaki kızların da pek bir albenisi yok. Dizinin aslında baştan kabak vereceği belliydi. Ne bileyim otobüsün dağda kaybolması belki gizemin artacağını düşünmeme sebep oldu ancak olan ne, hiç bir şey?

Dizi ile birlikte bu Japon gençliğinin ne kadar psikopat olduğunu öğrendim. Zaten Japonların sağlam papuç olmadığını biliyordum ama bunlar yakın arkadaşlarına da böyle yapıyorlarsa bize ne yapmazlar kim bilir. Hani hikaye etkili olsun istenir de bu kadar abartılır mı ayrı konu.

Bir grup lise öğrencisi vekil öğretmenleri ile birlikte okul gezisine çıkarlar. Ancak fazla mesai yapan ve bir türlü dinlenemeyen otobüs şoförü yanlış yola girer ve kaza yapar. Otobüs uçuruma yuvarlanır. Sorumlu öğretmeninde baştan savması sonucu öğrencilerin kaybolduğu bir kaç gün sonra ortaya çıkar.

Otobüste ise bütün öğrenciler ölmüş geriye 6 kişi kalmıştır. Bunlarda psikolojik sorunları olan öğrencilerdir. Birinin ailesi ayrılmış, biri ben güzelim diye tutturmuş, diğeri ezik yetişmiş, biri babası tarafından şiddete maruz kalmış ezik bir tiptir. Grup içerisinde bir iktidar savaşı başlar en ezdikleri kişi bir orak yardımıyla iktidarı eline alır. Be arkadaşım üç kişi çullanın üstüne demedim değil her seferinde. Tabi kimse birbirine güvenmiyor o da ayrı konu.

Neyse arkadaşlar arasında iktidar kavgası onu öldürdün bunu öldürdün hikayeleri dönerken poliste okul ile birlikte aramaya başlar öğrencileri. Tabi sonunda bulurlar. Burada acaba ilk bulunanlar diğerlerinin yerini söyleyecek midir konusu nükseder.

Dizi ne geriyor, ne merak ettiriyor on iki bölüm böyle saçma sapan izliyorsunuz. Keyif aldığımı söyleyemeyeceğim. Ana fikir olarak hikaye arkadaşlarınız iyidir onları bırakmayın diyor bize. Yok bu Japonlarda bir şeyler var. Hikaye kötü olduğu gibi oyunculuklarda kötüydü. O kadar zor şartlardalar ablaların saçları bir yağlanmadı bozulmadı. Çizik bile oluşmadı. Hele gözlüklü bir abla vardı benim gözlüklerim şu anda bile onun gözlüklerinin camları kadar iyi olmamıştır. Velhasıl hepsi artist gibiydi.

Özetlemek gerekirse dizi tam anlamıyla bir zaman kaybı. Ben bulaşmayın derim eminim ki daha iyi diziler son dönemde çekilmiştir. Zaten bu Japonlar ortasını tutturamıyor. Dizileri ya iyi yada çok kötü oluyor. Ben kesinlikle bulaşmayın derim. Tabi dizi yine bir manga uyarlaması manga da böyleyse ona da bulaşmamakta fayda var.

 Rimitto  リミット

Yönetmen:

Senaryo: Keiko Suenobu (manga)

Oyuncular:

 Mizuki
 Chieko
 Haru
 Arisa
 Chikage
 Sakura

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2889734/

http://asianwiki.com/Limit_-_Japanese_Drama

Yorumlar

“Limit” için bir yanıt

  1. […] Limit ile birlikte aynı günlerde izlemeye başladığım gerek süresi gerekse iş vakitlerimin […]

Siz ne düşünüyorsunuz?