Lisa Gardner – Kusursuz Tuzak

Şimdi kitabın arka kapağını ve tanıtımları okuduğumda gerçekten kanımın donacağı bir kitapla karşı karşıya kalacağımı düşündüm ama yanılmışım. Gerçi kitabı ucuz cep kitaplarından alamam kapaktaki “Bestsellers” kelimesini görünce bir durum olduğunu anlamalıydım. Kitap biraz feminist bu sebepten dolayı beğenenlere bakıyordum da hepsi bayan. Bir erkek olarak kitabı bu boyutuyla değerlendirmeyeceğim ama bana ne çok sürükleyici ne de çok çekici geldi kitap.

Kitabın ana akrakteri bir bayan. Bununla birlikte aslında sürekli erkekleri sorgular nitelikte. Ana karakter kocasını, ortağını, babasını sürekli sorguluyor. Sürekli bir negatif yön çıkartıyor. Bununla birlikte partneri konumundaki kişiyi ise biraz yerin dibine sokuyor. Erkek kötü olur tavrını sürerken aslında bir yerde kadın da kötüdür düşüncesinin altını hafifçe çiziyor. Burada erkek egemen toplumda aslında kadınların nasıl sözünün geçtiğine de değinilmiş. Nitekim hamile bir suçlu vicdani nedenlerden ötürü hafif ceza alabiliyor.

Kitabın kurgusu başarılı. Okuyucuyu yanıltmak için araya atılan küçük bölümler amacına ulaşıyor. Olay örgüsünü iyi kurarken aslında sonuca da çok çabuk ulaşıyorlar. Bence kitap gereksiz şeylerden bahsederken çok çabuk final yaptı. Burada aslında çarpıcı olması düşünülen şey Sapık adamın kadınları ve erkek çocuklarını kaçırması ve onlara yaptığı işkence. Bunlardan çok ayrıntılı bahsedilmemiş. Bir iki küçük çocuğa tecavüzü haricinde. Elbete bu insanın içini sızlatan bir durum ama gerek anlatım gerekse olay olarak ben etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Daha iyilerini gördük ve okuduk.

Kitabın en orijinal kısmı katilin cesetleri ağaca asmasıydı. Burada ağacın şeklindeki eksik anlatım karşılaşacağımız yada yazarın karşılaşmamızı istediği kareyi oluşturamama sebep verdi. Sırf insanları da ters köşe yapmak için olayın tek bir aile içerisinde geçmesi renkliliği azaltıyordu.

Hikaye lise öğrencisi bir kızın bir jipe binmesi ile başlıyor. Aslında bindiği kişi bir katildir. Bu şekilde yönümüzü şaşırınca hikaye çocukların korkuları üzerine gitmeye başlıyor. Ailesi tarafından uslu bir çocuk olmazsa Hamburger Adam gelir diye korkutulan bir çocuğun bir akşam evine biri giriyor ve çocuğu kaçırıyor. İlk günden itibaren çocuk şiddete ve tecavüze maruz kalır. Yıllar geçer. Hamburger Adam başka çocuklar da kaçırıp tecavüz etmiştir. Ancak bizim çocuk onun yanından ayrılamazda. Ergenliğe kadar onunla beraber takılır ona yeni çocuklar bulmasında yardım eder. Adam onun seks videolarını satarak para kazanır. Adam günün birinde eve yeni bir çocuk getirir ve bizim eleman Dinchara için mezuniyet günü gelmiştir.

Dinchara mezuniyetin ne olacağını bilememektedir muhtemelen öldürüleceğini düşünür. Burada tek dostu olan örümceklere ilgi duymaya başlar. Günün birinde Hamburger Adamı öldürür ve elindeki çocuğu serbest bırakır. Ancak boşluğa düşmüştür ne yapacağını bilemez. Bir süre sonra kendisi de kadınları öldüren küçük çocuklara tecavüz eden birine döner.

Örümceklere karşı bir sempatisi vardır ve kafasını örümcek gözleri ile donatmıştır. Bu şekilde farklılık yaratmış ve korku salmıştır. Dinchara çocukları ve hayat kadınlarını öldürmeye başlar. Günün birinde bir hayat kadını Kimberley adında bir ajanın adını verir ve arkadaşının kaybolduğundan bahseder. Kimberley bu kayıpları araştırmaya başlar. Bu sırada başka bir polise kayıp kızların ehliyetleri gelmiştir. Kimberley aradaki bağlantıyı çözmeye çalışır.

Kitabın kurgusu iyi düşünülmüş final iyi yapılmış. Belirttiğim gibi şu ağaca asma meselesi gerçekten havada kalmış. Kitaptan çok etkilendiğimi çok çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Ya da benim tarzım değil. Beni pek etkilemedi.

Kitap Arkası:

“Ürkütücü! Kalpleri durduran, muhteşem bir gerilim.”
-Harlan Coben-

New York Times’ın en çok satan romanları arasında yer alan

Saklambaç ve Tek Başına’nın yazarı Lisa Gardner bizleri bu kez, bugüne değin sunduğu en karşı konulmaz ve en dehşet verici katilin zehirli ağına sürüklüyor.

“Tüyler ürpertici”
-People magazine-

“Duygu yüklü bir gerilim.”
-Chicago tribune-

“Sürükleyici.”
-Wall street journal-

“Nefes kesen bir tempo”
-Denver post-

“İnsanı içine çeken bir roman. Gardner bütün sürprizleri son ana kadar saklamayı başarıyor.”
-Rocky Mountain News-

“Gardner okuyucuya sayfaları ardı ardına nasıl çevirteceğini çok iyi biliyor.”
-Portsmouth Herald-

“Dehşet verici, tüyleriniz diken diken olacak.”
-Jill M. Smith, Romantic Times-

“Lisa Gardner bunu yine daha yaptı. ‘Bunu’ derken, geceleri kâbuslar görmenize sebep olacak bir roman daha yazdı demek istiyorum.”
-Laura L. Hutchison, Federicksburg Free Lance-Star-

“Kusur Tuzak kitabının üzerinde bir uyarı olmalı: ‘Yalnızca iyi aydınlatılmış bir odada okunmalıdır.’ Ondan sonra sırtınıza yaslanıp rahatlayabilir ve kendinizi feci bir dehşetin içine bırakabilirsiniz.”
-Jeff Nix, Tulsa World-

Kusursuz Tuzak bir kere elinize aldığınızda bir daha bırakamayacağınız bir roman. İnsanı hem huzursuz ediyor hem de bir o kadar da trajik bir hüzün sergiliyor. Sonunda gözyaşlarımı tutamadım. Birinci sınıf bir gerilim arıyorsanız Kusursuz Tuzak’ı kaçırmayın. Lisa Gardner’ın kalemin başka bir fenomen roman daha.
-Terrie Figueroa, Romance Reviews Today-

Lisa Gardner dışarıdaki dünyada yaşanan en karanlık, en karmaşık hikâyelerden birini kaleme alıyor.

Fbı ajanı Kimberly Quincy kayıp hayat kadınlarını araştırmaya başlar. Olayın gizemli derinliklerine indikçe, müthiş bir zekâya sahip olan psikopat bir katille adeta akıl çarpıştırmak zorunda kalır. Bu seri katilin izini mi sürüyor, yoksa katilin kusursuz tuzağına doğru mu sürükleniyor, emin değildir. Ancak kadınların kâbuslarını gerçeğe çeviren bir psikopata çok yaklaştığını, hatta fazlasıyla yaklaştığını öğrenmek üzeredir.

Bu sürükleyici cinayet romanı yıldırım hızıyla ilerliyor, art arda dönüm noktaları yaşanıyor ve kendinizi lunaparkta bir hız treninde gibi hissediyorsunuz.
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
505 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 11 x 17 cm
İstanbul, 2009, 1. Basım
ISBN : 9786055872816
Kapak Tasarımı : Mete Girişken
Çeviri : Seçil Sönmez
Martı Kitapevi

One comment

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: