Livide

Alexandre Bustillo ve Julien Maury‘nin yazıp yönettiği 2011 yapımı Fransız korku filmi Livide. Fransız sinemasını seven biri olarak, korku sineması konusunda son dönemlerde iyi filmler çıkaran Fransa menşeli filmleri de göz önünde bulundurarak filmi izlemeye koyuldum. Film başlarda klasik korku anlayışımızın doğrultusunda seyrediyordu. Ah bir aksiyon yok deyip genç macerası tadında izlemeye devam ederken birden bire film karışıyor.

Tabi bu ayrıntıya girmeden önce filmden genel hatları ile bahsetmek isterim. Film görsel olarak tatmin etmedi beni. Korku sahneleri oldukça klasikti. Gerip korkutmaktan çok sıradan bir izlenim sunuyordu izleyiciye. Zaten Fransız sinemasının olmazsa olmazı olan anlamsızlık bu filmde her dakikasında mevcuttu. Gerçi anlamsızlık demeyeyim, anlaşılmazlık daha iyi oturacaktır. Görsellik beni tatmin etmese de filmin atmosferi ve kakaladığı hava hoşuma gitti.

Lucie Klavel uzaktan bir yerden geliyor izlenimi yaratarak film açılış yapar. Lucie’yi Catherine Wilson adında bir kadın alır. Catherine, Lucie’ye yeni işi hakkında bilgi verecektir. Öğreniriz ki, ikisi iş için buluşmuşlardır. İş ise kasabadaki yaşlıların bakımıdır. Gün boyunca gezerek, Lucie’nin bakımını yapması gereken yaşlıları Catherine ona gösterir. Son olarak yaşlı bir kadının evine giderler. Bu kadın ve ev hakkında kötü hikayeler vardır. Catherine, Lucie’ye kadının zengin olduğundan ve paralarını sakladığından ama tüm araştırmalarına rağmen yerlerini bir türlü bulamadığından bahseder ve evden ayrılırlar.

Catherine, Lucie’yi sahile bırakır. Lucie burada balıkçılık yapan erkek arkadaşının dönmesini bekler. Akşam erkek arkadaşının annesinin işlettiği bara giderler ve burada üç arkadaş otururlar. Lucie onlara geçirdiği günü ve Catherine’nin anlattığı paralardan bahseder. Lucie’nin sevgilisi parayı bulmak için oraya gitmelerini önerir ve giderler. Araştırmaları sürerken evde gerip şeyler olur ve arkadaşı ölür. Evden çıkmaya çalışırlar ama çıkamazlar.

Film bu dakikadan sonra kırılır ve garip bir hal alamaya başlar. Evin içerisinde bazı yaratıklar, garip insanlar dolanmaya başlar. Bu aslında ev içerisinde zaman sıçramalarıdır. Lucie odaları gezerken balerin kıyafeti giymiş ve suratı çatlamaya başlamış, kukla şeklinde bir kız görür. Kız hareket etmektedir de. Film bu şekilde ilerlerken hasta yaşlı kadın ve bu kızın hikayesini anlatan geçmişe dönük görüntüler gelir karşımıza. Kadın büyücü gibi bir şey, kızı ise vampir gibi bir şeydir. Buna yada bu kısımdan sonra olan bitene pek mana yükleyemiyorsunuz.

Hikaye bir yere kadar başarılı bir şekilde giderken tam aksiyonun artacağını düşündüğümüz sırada Uzak Doğu korku sinemasına göz kırpması oluşturmaya başlanılan hikayenin temelinin sağlam olmamasına sebep olmuş. Bu sebeple hikaye ve kurguda belirli açıklar var. Zaten filim olan biten hakkında tam anlamıyla izleyiciye sonuç vermiyor. Üzerine düşünülüp tartışılacak bir film ama ne kadar düşünürseniz düşünün verilen eksik noktalar hikayenin sorularınızı yanıtlamasını mümkün kılmıyor. Bu da tatminsiz bir izlenime yol açıyor.

Özetlemek gerekirse, korkutmayan, kafa kurcalayan, izlense de izlenmese de olur bir film Livide. Lucie Klavel rolündeki Chloé Coulloud belki filmi izlemek için bir sebep teşkil edebilir. Tabi o da ayrı bir konu. Beni tatmin etmedi diyebilirim.

Yönetmen – Senaryo: Alexandre BustilloJulien Maury

Oyuncular:

Chloé Coulloud
Lucie Klavel
Félix Moati
William
Jérémy Kapone
Ben
Catherine Jacob
Catherine Wilson
Béatrice Dalle
Lucie’nin annesi
Chloé Marcq
Anna

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1727516/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: