Liza, a rókatündér

Oldukça farklı ve eğlenceli bir film var karşımızda. Macaristan sinemasından film izlemiş ama bu kadar başarılısını eğlencelisini görmemiştim. Liza, a rókatündér’de bunlardan biri. Fİlmin yönetmen koltuğunda Károly Ujj Mészáros var. Senaryoyu da ile beraber yazmış. Film yönetmenin ilk uzun metrajlısı denebilir. Bundan önce sürekli deneysel ve kısa filmler çekmiş asıl parasını da reklam filmlerinden kazanmış. Sanıyorum bu sebepten dolayı akıcı film.

Film aslında bir uzak doğu efsanesi etrafında şekilleniyor. Efsanemiz ise blogta bir çok kez de dizilerde yer verdiğim, kuyruklu tilki efsanesi. Ancak bu öyle güzel bir şekilde filme uyarlanmış ki keyifle izliyorsunuz.

Film görsel açıdan çok başarılı. Mekan ve kostüm tasarımları oyunculuklar gayet başarılı. Filmin özgün ve anlatım biçimi çok güzel. Filmin bir dakikasında bile sıkılmıyorsunuz.

Liza uzun suredir yaşlı bir kadının hemşireliğin ve ev işini yapmaktadır. Bir Japon ile evli bu kadın yüzünden Japonca öğrenmiş akıcı olarak konuşmaktadır. Liza evden hiç çıkmamakla birlikte boş vakitlerini de ucuz Japon aşk romanları okuyarak geçirmektedir. Patronunun çok sevdiği pop şarkıcısı Tomy Tani’yi o da çok sevmektedir. Bütün gün onun şarkılarıyla eğlenir. Bu şarkıcı aslında ölmüştür. Bir gün Liza bu şarkıcıyı evde girmeye başlar ve onu kendisinin hayali arkadaşı olarak görür.

Liza doğum gününde iki saatliğine patronundan izin alır ve dışarı çıkar. Patronu ona aşık olacağı bir erkek bulması konusunda tembihte bulunur. Liza dışarıdayken yatalak kadın ölür. Bütün gözler Liza’ya dikilir. Yaşlı kadın evini Liza’ya bırakmıştır. Bıraktığı bir mektupta da aşık olduğu adamla evlenmesini mutlu olmasını söyler. Lisa da kendine uygun bir eş aramaya başlar. Bu sırada patronunun bir akrabası olan yakışıklı Henrik’ten hoşlanır ancak Henrik tam bir kazanovadır.

Liza erkekleri etkilemek için bir dergi alır ve kendini değiştirir. Bu esnada bir kaç erkekle tanışır ama her tanıştığı erkek ölmektedir. Liza kendini tavan arasında bulduğu efsanedeki tilki periye benzetir. Yanına yaklaşan bütün erkekler ölmektedir. Ancak bir çıkar yol vardır. Ne olduğunu bilen bir erkekle gerçekten aşk yaşamak. Liza umudunu kesmez. Bu sırada Liza’nın etrafında olan cinayetlere kıllanan polis, yeni bir polisi Liza’nın evine kiracı olarak girer. Evde Liza ile birlikte yaşayan Zoltán zászlós evin eşyalarını onarırken bir çok kaza anlatır ama Liza’nın suçsuz olduğunu anlar. Ancak Liza’nın başında Toni tamy gibi bir bela vardır ve o sadece bir hayal değildir.

Başrolde Mónika Balsai var. Oldukça başarılı bir oyunculuk çıkarmış ve bundan sonra aklıma kazınan isimler arasında yerini aldı. Genel olarak oyunculuklar da başarılı.

Filmin ayrıntısına girmek istemedim çünkü keyifle izlenecek bir film Liza, a rókatündér. Kesinlikle es geçmeyin. Pişman olmazsınız. Tam anlamıyla başarılı bir karışım Liza, a rókatündér.

Yönetmen: Károly Ujj Mészáros

Senaryo: Bálint Hegedûs, Károly Ujj Mészáros

Oyuncular:

Mónika Balsai
Liza
Szabolcs Bede Fazekas
Zoltán zászlós
David Sakurai
Tomy Tani
Zoltán Schmied
Henrik
Antal Cserna
Károly

Linkler:

http://www.ifistanbul.com/film/liza-a-r-243katunder/27/

http://www.imdb.com/title/tt2210769/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: